دخالت دردسرساز دولت در امور کمیته ملی المپیک ایران

چهارشنبه, 4ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

در پی دخالت دولت در انتخابات کمیته ملی المپیک ایران، کمیته بین‌المللی المپیک IOC اجرای اصلاحات در آیین‌نامه این نهاد ورزش ایران را الزامی دانسته است.    

کمیته ملی المپیک ایران

کمیته ملی المپیک ایران

جزئیات آیین‌نامه‌ کمیته ملی المپیک ایران باعث ایجاد مشکلات اساسی در عرصه ورزش این کشور شده است. طبق محتوای آیین‌نامه فعلی کمیته ملی المپیک ایران، دولت این کشور دخالت مستقیمی پیرامون انتخاب اعضای این نهاد مرکزی ورزش ایران دارد.

مقررات انتخابات اعضای کمیته ملی المپیک ایران “تعیین صلاحیت” برای نامزدهای هیئت‌رئیسه این ارگان ورزش ایران را توسط نهادهای قضایی و امنیتی کشور، در نظر گرفته‌اند. همین نکته نیز با مخالفت قاطع کمیته بین‌المللی المپیک IOC مواجه شده است.

IOC حال از کمیته ملی المپیک ایران خواسته است که آیین‌نامه مربوط به انتخابات اعضای هیئت‌رئیسه را در این زمینه مورد اصلاحات اساسی قرار دهد و سپس نسخه اصلاح‌شده آن را برای تائید دوباره به کمیته بین‌المللی المپیک بفرستد.

اما رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران، موضع متفاوتی را از خود در قبال این خواسته از سوی IOC نشان داده است. او به رسانه‌های داخلی در ایران گفته است: «تعیین صلاحیت در ایران قانون و الزامی است. ما نمی‌توانیم بند مربوط به این مسئله را از آئین‌نامه حذف کنیم. انجام این کار، سرپیچی از قانون داخلی کشور است.» 

صالحی امیری همچنین اشاره کرده است: «نهادهای قضایی و امنیتی باید این موضوع را بررسی کنند. قوانین داخلی صراحت دارد و ما مکلف به استعلام هستیم.»

از سوی دیگر نیز نصرالله سجادی، وزیر ورزش ایران، ضمن دفاع از دخالت دولت در امور کمیته ملی المپیک تصریح کرده است :«اگر فردی، چه در محاکم ملی و چه بین المللی متهم باشد، باید سمت خود را از دست بدهد. به نظر من واژه دخالت دولت، معنای دیگری دارد.»

با توجه به این شرایط و نیز موضع‌گیری مقامات حکومت جمهوری اسلامی در این زمینه، به نظر می‌رسد که ورزش ملی ایران بار دیگر در آستانه مشکلات جدی و خطر تعلیق قرار گرفته است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.