طالبان، تجمع‌اعتراضی بانوان معترض در کابل را با شلیک‌ برهم زدند

طالبان، تجمع‌اعتراضی بانوان معترض در کابل را با شلیک‌ برهم زدند

شماری از بانوان در اعتراض به قوانین سخت‌گیرانه طالبان در کابل اعتراض کردند. عکس از ۰۲/۰۹/۲۰۲۱ AFP – –

 
باری دیگر، شماری از بانوان در کابل در اعتراض به محدودیت‌های طالبان بر زنان و بسته ماندن مکاتب دخترانه، اعتراض کردند ولی طالبان با شلیک‌های هوایی و تهدید، سد این تظاهرات شدند.

در ادامه اعتراض‌ها به بسته ماندن مدارس دخترانه در افغانستان، امروز پنج‌شنبه ۵ جوزا/٢۶‬ مه، گروهی از زنان زیر نام «تیم اتحاد و همبستگی زنان افغان» به جاده برآمدند و در مقابل لیسه مریم شهر کابل، به گونه مسالمت‌آمیز اعتراض کردند.

این اعتراض‌کننده‌گان با شعارهای «آموزش حق ماست» و «نان، کار و آموزش» به آنچه اعمال تبعیض جنسیتی توسط طالبان نامیده می‌شود، اعتراض می‌کردند که از سوی نیروهای طالبان، پراکنده شده و مورد تهدید قرار گرفتند.

یکی از این اعتراض‌کننده‌گان در نوار تصویری که در شبکه‌های مجازی شریک کرده بود، گفته که طالبان با شلیک‌های هوایی، اعتراض‌کننده‌گان را پراکنده کرده و برخی را نیز گروگان گرفته‌اند.

در ٩‬ ماه گذشته، تظاهرات زیادی در واکنش به قوانین سخت‌گیرانه طالبان در کابل و بخش‌های گوناگون افغانستان به راه‌انداخته شد که همه این تظاهرات از سوی طالبان یا برهم زده شدند و یا اعتراض‌کنندگان، سرکوب و زندانی شدند.

در یکی از موارد جنجالی که توسط یکی از اعتراض‌کننده‌گان همگانی شد، نیروهای طالبان شب‌هنگام به خانه یکی از تظاهرات‌کننده‌گان زن رفته تا او را به دلیل اعتراض‌هایش با خود ببرند. بازداشتی که سر و صداهای زیادی به پا کرد و سرانجام طالبان ناگزیر شدند او را به همراه شماری از هم‌قطارانش آزاد کنند.

طالبان در ٩‬ ماه گذشته، محدودیت‌های زیادی بر زنان وضع کردند. حجاب اجباری، بسته کردن مکاتب متوسطه دخترانه و ممنوعیت سفر، نمونه‌هایی از قوانین سخت‌گیرانه و افراطی طالبان برضد زنان است که این روزها توسط این گروه عملی می‌شوند.

از: ار اف ای

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.