امیرعبداللهیان: به تضمین‌های اقتصادی آمریکا اطمینان نداریم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خواستار آن شد که با احیای برجام از منابع ایران برای بهبود وضعیت اقتصاد جهان استفاده شود. او همچنین گفت ایران و عربستان برای دیدار در سطح مقاماتی از وزارت خارجه یا وزرای خارجه توافق کرده‌اند.

    

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز پنجشنبه، ۵ خرداد (۲۶ مه) در در مجمع جهانی اقتصاد در داووس در باره موضوعات گوناگون، از جمله احیای برجام و بهبود روابط با عربستان سعودی با وحید زکریا، روزنامه‌نگار برجسته آمریکایی گفت‌وگو کرد.

او بسیاری از آنچه را که پیش‌از این نیز بارها گفته بود، تکرار کرد، از جمله این که ایالات متحده باید برای نشان‌دادن حسن‌نیت خود تحریم‌های دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ را بردارد.

وزیر خارجه ایران در این راستا مدعی شد که آمریکا “به دلیل فشار اسرائیل” قادر به توافق با جمهوری اسلامی نیست.

امیرعبداللهیان همچنین تاکید کرد که تهران برای بازگشت به برجام  تحت شرایط مشخصی آمادگی دارد و این آمریکاست که باید در این زمینه تصمیم بگیرد.

او تصریح کرد: «ما نسبت به تضمین‌های اقتصادی هنوز به نقطه اطمینان از سوی آمریکا نرسیده‌ایم.»

پیش‌تر گفته شده بود که حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده (FTO) یکی از مهم‌ترین خواست‌های جمهوری اسلامی و از عوامل بازدارنده برای احیای سریع برجام است.

امیر عبداللهیان اظهار داشت:‌«موضوع FTO را اسرائیل علنی و بزرگ‌نمایی کرد و این موضوع به عنوان عامل اصلی مطرح می‌شود، ولی عامل اصلی نفع ایران و مردم ایران از مزایای کامل اقتصادی برجام است.»

بخش قابل توجهی از اقتصاد ایران در کنترل سپاه پاسداران است و اگر این نیروی نظامی همچنان در فهرست سازمان‌های تروریستی باقی بماند، همکاری با ایران در بسیاری از بخش‌های کلان اقتصادی با واکنش تنبیهی آمریکا مواجه خواهد شد.

ارتباطات غیرمستقیم با واشنگتن

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: «من هم مثل وزیر خارجه آمریکا و رابرت مالی در برابر پارلمان کشورم با فشارهای زیادی مواجهم. آنها طیف قوی در داخل دو کشور هستند که به دلایل خاص خودشان، مخالف بازگشت به برجام هستند.»

مالی روز چهارشنبه ۲۵ مه (۴ خرداد) در نشستی در سنای آمریکا ضمن بیان این که هدف دولت بایدن احیای برجام است، تاکید کرد، ایالات متحده در صورت عدم توافق با جمهوری اسلامی در هماهنگی کامل با متحدان خود در خاورمیانه به‌ویژه اسرائیل آماده تشدید تحریم‌ها و واکنش قاطع نسبت به “هرگونه تنش از سوی ایران” است.

او در رابطه با مذاکرات انجام‌شده در وین که اکنون متوقف شده، گفت: «ما با ایران توافقی نداریم و چشم‌انداز دستیابی به توافق با ایران در بهترین حالت، ضعیف است.»

امیرعبداللهیان در واکنش به این اظهارات نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران گفت:‌ «البته ما پیام‌هایی را از رابرت مالی و مقامات آمریکا تا عالی‌ترین سطح آقای بایدن دریافت می‌‌کنیم که قدری متفاوت از مواضع رسانه‌ای آنهاست. این را درک می‌کنیم.»

او افزود، برای من قابل درک است که رابرت مالی با نگاه به مسائل داخلی کشورش در سنا و کنگره چگونه باید صحبت کند. اما باید بگویم در رفت و برگشت، پیام‌هایی از طریق انریکه مورا و یا از طریق بورل و گاهی از طریق برخی وزرای خارجه در اروپا و در سطح منطقه بین ما و آمریکا تبادل می‌شود.»

احیای برجام و استفاده از منابع ایران

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در ادامه گفت‌وگو با فرید زکریا اظهار داشت، ایران و منابع طبیعی آن می‌توانند از جانب دیگر کشورهای جهان “مورد توجه جدی” قرار گیرند. او در این راستا به نشست سران اوپک گازی در دوحه اشاره کرد و گفت، رئیس جمهور ایران در این نشست “ابتکاری را مطرح کرد که از فرصت گاز برای ترمیم وضعیت اقتصاد جهانی به نحو مطلوب استفاده شود”.

او در ادامه ضمن بیان این که ایران باید در تجارت و اقتصاد به “جایگاه طبیعی خودش” برگردد، تاکید کرد:‌ «در این جایگاه ما به دنبال رقابت و جایگزینی دیگران نیستیم، ولی به دنبال آن هستیم از این وضعیت برای بهبود وضعیت اقتصاد جهانی استفاده شود هم در حوزه انرژی هم در حوزه ترانزیت.»

ارتباط با عربستان سعودی

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در رابطه با مذاکراتی که میان ایران و عربستان سعودی انجام شده گفت، تهران رابطه دیپلماتیک خود با ریاض را قطع نکرده بلکه این عربستان بوده که “به دلایل مختلف تصمیم احساسی” گرفته و رابطه را قطع کرده است.

روابط دیپلماتیک دو کشور در سال ۱۳۹۴ پس از حمله شماری از “نیروهای خودسر” جمهوری اسلامی به کنسولگری عربستان سعودی در مشهد و سفارت این کشور در تهران تیره شد. مهاجمان بنای داخلی سفارت را به‌آتش کشیدند.

علت این حمله، اعدام شیخ نمر، روحانی مخالف دولت عربستان در این کشور بود.

امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی خود با زکریا در نشست داووس گفت: «ما همیشه درها را بازگذاشتیم که هر زمان ریاض مایل بود که روابط طبیعی خود را برگرداند، از آن استفاده کند.»

به گفته او، در مذاکرات اخیر “پیشرفت‌های خوبی” حاصل شده است و دو طرف توافق کرده‌‌اند “در آینده نزدیک در سطح مقاماتی از وزارت خارجه یا وزرای خارجه” به مذاکره بپردازند. او تاکید کرد: «پیشرفت‌ها کم است، ولی خوب بوده است.»

از: دویچه وله

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.