ایران دولت روسیه را به تشکیل جبهۀ واحد برای خنثی کردن تحریم‌های غرب فراخواند

علی شمخانی در ملاقات با نیکلای پاتروشف در تاجیکستان. © ایسنا

در این ملاقات علی شمخانی به طرف روس خود گفته است که جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهۀ گذشته به “نماد بی اثر بودن تحریم”ها بدل شده است. او بر “ضرورت پی ریزی همکاری‌های راهبردی تهران-مسکو برای مواجهه با سیاست های یک‌جانبه‌گرایانه آمریکا تاکید کرد” و گفت که به گمان او تحریم های آمریکا و دیگر کشورهای غربی علیه روسیه حتی با پایان جنگ اوکراین لغو نخواهند شد و به همین خاطر دو کشور ایران و روسیه که هدف تحریم های غرب هستند باید بین خود یک همکاری منظم، منسجم، راهبردی و درازمدت جهت خنثی کردن تحریم های غرب پی ریزی کنند.

 

برای این منظور، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به همتای روس خود گفت که اگر در مناسبات اقتصادی ایران و روسیه”جهشی” صورت بپذیرد، این تحول بستر زندگی مشترک دو کشور “در شرایط تحریمی” و “تبدیل تحریم ها به فرصتی برای تقویت اقتصاد مولد و درون‌زا” را فراهم خواهد ساخت.

شمخانی در جای دیگری از سخنانش ابراز نگرانی کرد که غرب می کوشد روسیه را در جنگ و “بحران اوکراین” درگیر یا به تعبیر خود شمخانی”سرگرم” کند تا به این ترتیب مسکو تمرکز یا نفوذ خود را در دیگر جاها از جمله در آسیای مرکزی، قفقاز و سوریه از دست بدهد. شمخانی در ادامه و بی آنکه نامی از ترکیه ببرد، ابراز نگرانی کرد که “برخی کشورها با سوءاستفاده از بحران اوکراین به دنبال اجرای طرح های توسعه طلبانه در منطقه باشند.”  او گفت که جداً با این تلاش ها “باید مقابله کرد.”    

چهارشنبه گذشته خزانه داری آمریکا یک شبکۀ قاچاق نفت نیروی قدس و حزب الله لبنان را که از حمایت دولت روسیه و شرکت های چینی برخوردار بوده هدف تحریم قرار داد. خزانه داری آمریکا در بیانیه ای که به این مناسبت منتشر کرد، نوشت که این شبکۀ قاچاق نفت از حمایت عالیترین سطوح دولت فدارسیون روسیه، شرکت های چینی و یک دیپلمات سابق افغانستان در مسکو برخوردار بوده است.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.