پلنگ زخمی دنا تلف شد

عکس آرشیوی است

رادیو فردا

یک قلاده پلنگ در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل جراحت ناشی از اصابت گلوله و پس از بیهوش شدن با دارو روز جمعه، ششم خرداد جان باخت.

این پلنگ را باغداران منطقه حفاظت‌شده تنگ مهریان دنا، در حاشیه رودخانه و در منتهی الیه مرز منطقه حفاظت شده پیدا کرده بودند.

بنا بر اعلام هادی سینایی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، پس از حضور ماموران این سازمان در محل، شلیک دارت (داروی مخصوص بیهوش کردن حیات وحش) به این پلنگ انجام شد، اما به‌دلیل جراحت ناشی از گلوله ساچمه‌ای که پیش از آن به پلنگ اصابت کرده بود، «بازیابی سلامت» این حیوان با موفقیت صورت نگرفته و او جان باخته است.

به گفته آقای سینایی، این جاندار یک پلنگ ماده سه ساله بوده است و بر اساس معاینه دامپزشکان او، ساعت‌ها قبل از بیهوشی و انتقال به آزمایشگاه جهت درمان بر اثر اصابت گلوله چهارپاره، دچار خون‌ریزی داخلی شده بود.

مرگ حیوانات از جمله گونه‌های کمیاب در ایران بر اثر شکار یا رفتار خشونت‌آمیز شهروندان گهگاه خبرساز می‌شود. از جمله اوایل اردیبهشت اهالی روستایی در اردبیل پس از تعقیب و گریز یک قلاده خرس «برای مهار» آن، باعث شکستگی استخوان پا و لگن و آسیب به ستون فقرات این جانور شدند و این خرس پس از بیهوشی با اسلحه و انتقال به کلینیک حیات وحش به دلیل شدت جراحات در ناحیه ستون فقرات و خونریزی داخلی جان باخت.

در همین حال با وجود همه محدودیت‌ها، شکار غیرمجاز حیوانات در مناطق مختلف ایران از جمله مناطق حفاظت‌شده با هدف تفریح یا به دلیل فقر انجام می‌شود و علاوه بر جان باختن حیوانات و از بین رفتن گونه‌های مختلف جانوری موجب درگیری با محیط‌بانان و کشته شدن شماری از آن‌ها نیز می‌شود.

از جمله علی زمانی، فرماندار بوانات در استان فارس از جان باختن دو محیط‌بان و زخمی شدن یک همیار محیط زیست در جریان درگیری با شکارچیان غیر مجاز در منطقه حفاظت‌شده دره‌باغ در شامگاه جمعه، ششم خرداد خبر داده است.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.