؛شناسایی ۳۵۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا خطر خیزش کرونا در ایران به دلیل افزایش آمار ابتلا در کشورهای اطراف؛ وضعیت شکنندۀ کرونا در خوزستان

شناسایی ۳۵۲ بیمار جدید  مبتلا به کرونا

جموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۷۱۳ نفر رسید.

به گزارش ایلنا، وزارت بهداشت اعلام کرد:‌ تا کنون ۶۴ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۹۵۳ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۹۸۲ هزار و ۳۴۵ نفر دُز دوم و ۲۷ میلیون و ۷۲۰ هزار و ۱۸۴ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۵۰ میلیون و ۳۳۶ هزار و ۴۸۲ دُز رسید.

در شبانه روز گذشته ۱۳ هزار و ۲۰۴ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

از دیروز تا امروز ۶ تیرماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۵۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۵۴ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۷۱۳ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۱ هزار و ۳۸۶ نفر رسید.

*****

حمید سوری اپیدمیولوژیست، با اشاره به وضعیت کرونا در جهان و ایران، شرایط کرونا در ایران را شکننده‌تر از گذشته دانست و هشدار داد که ایران نیز مانند کشورهای دیگر، در معرض خطر خیزش موارد ابتلا و پیک است و تعداد تست‌ها و همچنین کنترل‌های مرزی نیز باید افزایش یابد.

حمید سوری اپیدمیولوژیست، روز دوشنبه ۶ تیر، دربارۀ آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران، گفت: موارد ابتلا به‌رغم اینکه نوساناتی داشت اما در بسیاری از کشورها همچنان دیده می‌شود، به همین دلیل هرگز تا به حال از خاموشی اپیدمی از سوی مراکز معتبر دنیا صحبتی نشده است.

وی افزود: از آنجا که در ایران نظام بیماریابی فعال وجود ندارد، تعداد تست‌ها کاهش یافت و نتوانستیم خیلی تصویر روشنی از اپیدمی در کشور داشته باشیم، اما در کشورهایی که بیماری‌یابی فعالی دارند، خیزشی در آمار ابتلا به کرونا آغاز شده است.

حمید سوری با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۵۰ کشور دنیا افزایش در موارد ابتلا به کرونا را نشان می‌دهند، گفت: برخی از این موارد خیزش به تدریج در کشورهای منطقه در حال افزایش است.

وی افزود: «کشورهایی مانند عربستان، کویت، امارات، پاکستان، عراق، قطر و… با افزایش موارد ابتلا روبرو شده اند به ویژه در شرایطی که اخیراً زائرانی از عتبات بازگشته‌اند، نگرانی احتمال افزایش موارد ابتلا در ایران هم وجود دارد».

او با تأکید بر لزوم بیماریابی در ایران، هشدار داد: «در حال حاضر کشور ما در معرض خطر خیزش موارد ابتلا و پیک است؛ برای اینکه بتوانیم این موضوع را کنترل کنیم، نظام سلامت باید آمادگی لازم را داشته باشد؛ باید تعداد تست‌ها افزایش یابد، کنترل‌های مرزی اعم از هوایی و زمینی و غیره افزایش یابد، باید رصد کنیم تا ببینیم که طغیان‌های ابتلا در کجاها ممکن است رخ دهد و آن‌ها را به صورت سریع شناسایی کرده و پاسخ دهیم».

این اپیدمیولوژیست افزود: «اگر پیک جدیدی آید و خیزش پیدا کند، احتمال دارد سطح ایمنی به دلیل گذشت زمان پایین آمده و تعداد افراد حساس جامعه افزایش یافته باشد و در نتیجه ممکن است که ما پیک بعدی را شاهد باشیم».

وی تصریح کرد: «در حال حاضر اوضاع اپیدمی کاملاً شکننده است؛ من به عنوان کسی که تخصصم در حوزه اپیدمیولوژی است و از ابتدا هم در کرونا درگیر بودم، به هیچ وجه کنار گذاشتن ماسک را توصیه نمی‌کنم. البته اینکه صرفاً اعلام کنیم فضای باز، باید بدانیم که یک ورزشگاه هم با تراکم جمعیت بالا فضای باز تلقی می‌شود، اما در آنجا احتمال سرایت ابتلا بسیار بالاست؛ بنابراین نمی‌توان به صورت علمی چنین توصیه‌ای کرد به ویژه در حال حاضر که شرایط کرونا شکننده‌تر شده و خبرهای نگران‌کننده‌ای می‌آید، اصلا موافق نیستم که سخت‌گیری‌های مربوط به رعایت پروتکل‌ها به صورت رسمی کاهش یابد».

حمید سوری در ادامه تأکید کرد: در حال حاضر سویه غالب همچنان سویه اُمیکرون است، اما ساب‌واریانت‌های اُمیکرون به شکل‌های مختلف وجود دارند؛ از آنجایی که در کشور نظام توالی‌یابی ویروس نداریم، خیلی نمی‌توانیم درباره ساب‌واریانت‌های موجود در کشور قضاوت کنیم اما به نظر می‌آید که ساب‌واریانت‌های  BA۴ و  BA۵ هم سرایت پیدا کرده باشد».

همزمان، محمد علوی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز با اشاره به خیز مجدد کرونا و وضعیت شکنندۀ بیماری در خوزستان، نسبت به احتمال ورود زیرواریانت‌های اُمیکرون به ایران از طریق مرزهای کشورهای همسایه هشدار داد.

از: ار اف ای

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.