قطعی شدن حکم ۸ سال و ۸ ماه زندان بنجامین بری‌یر، گردشگر فرانسوی، در ایران

سعید دهقان، وکیل بنجامین بری‌یر از قطعی شدن حکم ۸ سال و ۸ ماه حبس این گردشگر فرانسوی بازداشت شده در ایران خبر داد و گفت که در حکم دادگاه، فرانسه به عنوان «دولت متخاصم» شناخته شده و همدردی بری‌یر با قربانیان هواپیمای اوکراینی نیز از جمله دلایل محکومیت او عنوان شده است.

دهقان گفت که در حکمی که به تایید دادگاه تجدیدنظر خراسان رضوی رسیده است برای اولین بار دادگاهی در جمهوری اسلامی، فرانسه را به عنوان «دولت متخاصم» شناخته است.

بنجامین بری‌یر، شهروند و گردشگر فرانسوی، با یک خودروی ون به کشورهای مختلف سفر می‌کرد اما از ۲۵ ماه پیش در ایران بازداشت و زندان مشهد نگهداری می‌شود.

دهقان گفت که بری‌یر که در جریان گردشگری در کشورهای مختلف، پس از ورود به ایران بازداشت و به اتهاماتی چون شرب خمر، جاسوسی، محاربه، افساد فی‌الارض و تبلیغ علیه نظام متهم شد که بخشی از این اتهامات رفع شده یا عناوین اتهامی او تغییر کرده است.

این وکیل افزود: بنجامین بری‌یر بیش از ۲۵ ماه است که به شکل غیرقانونی در بازداشت موقت است و این پرونده تحت تسلط مقام‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی، از دایره حقوقی خارج شده است چنانکه هم شعبه دادگاه عوض شد، هم قاضی تغییر کرد و هم اتهامات عوض شد.

دهقان گفت که یکی از موارد اتهامی بری‌یر، این است که او در سوالی، پرسیده که چرا حجاب در ایران اجباری و در دیگر کشورهای اسلامی اختیاری است.

این وکیل تاکید کرد که در حکم دادگاه همچنین همدردی با قربانیان هواپیمای اوکراینی به عنوان یکی از دلایل نه‌گانه محکومیت بنجامین بری‌یر ذکر شده است.

دهقان با اشاره به اینکه برای اعتراض به حکم صادره علیه این گردشگر فرانسوی، هم از طریق اعاده دادرسی و هم از طریق ماده ۴۷۷ می‌شود فرجام خواهی کرد، گفت: ابعاد سیاسی پرونده بری‌یر در اوج مذاکرات آنچنان پررنگ شده که بعید است فرجام خواهی حقوقی نتیجه‌ای داشته باشد.

وکیل این گردشگر فرانسوی افزود که دولت فرانسه در مورد بازداشت شهروند خود در ایران و تایید حکم ۸ سال و ۸ ماه زندان او، از واکنش فوری و قاطع خودداری کرده و فقط به ابراز تاسف اکتفا کرده است.

در همین حال، خانواده عماد شرقی، زندانی دو تابعیتی محبوس در ایران، همزمان با آغاز مرحله جدید مذاکرات احیای برجام در دوحه، با انتشار بیانیه‌ای تاکید کردند که هر توافقی ابتدا باید شامل آزادی چهار آمریکایی زندانی در اوین شود.

از: ایران اینترنشنال 

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.