بیانیه شماری از نویسندگان و فعالان مدنی در محکومیت ترور سلمان رشدی

سه شنبه, 25ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی که پس از نوشتن کتاب آیات شیطانی توسط آیت‌الله خمینی مرتد اعلام شده بود، روز ۲۱ مردادماه ۱۴۰۱ در نیویورک آمریکا مورد حمله قرار گرفت.

۲۶۰ نویسنده، شاعر، هنرمند، روزنامه نگار، فعال حقوق بشر و فعال سیاسی ایرانی از کشورهای مختلف با نوشتن بیانیه‌ای حمله تروریستی به سلمان رشدی را محکوم کرده و آن را «تعرض به ارزش‌های انسانی » توصیف کردند.

امضا کنندگان در بخشی از این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار ایران‌وایر قرار داده شده است با ابراز نگرانی از وضعیت این نویسنده شناخته شده و همچنین آرزوی سلامت برای او آمده است: « از زمان انتشار خبر حمله به سلمان رشدی در نیویورک قلب ما با او می زند. ما در این روزها خود را در کنار او، در کنار خانواده و دوستان او، و در کنار خانواده جهانی اهل قلم و مدافعان آزادی بیان و خلاقیت ادبی و هنری می‌دانیم.»

امضا کنندگان این بیانیه که درمیان آن‌ها اسامی افراد شناخته‌شده‌ای همچون نسیم خاکسار نویسنده، رضا دقتی عکاس، سعید دهقان وکیل حقوق بشر و عضو اتحادیه بین المللی وکلا، حنیف حیدرنژاد مدافع حقوق بشر، بهنام باوندپور نویسنده و روزنامه‌نگار، شهلا شفیق نویسنده و جامعه‌شناس و نازیلا طوبایی از خانواده‌های دادخواه خاوران نیز به چشم می‌خورد  بر این باورند که حمله به سلمان رشدی ریشه در فتوای قتل او که سال‌ها قبل توسط روح‌الله خمینی بنیانگذار انقلاب ایران صادر شد دارد.

آیت‌الله خمینی در پی انتشار کتاب آیه‌های شیطانی فتوای قتل سلمان رشدی را به توهین به مقدسات و پیامبر اسلام صادر کرد. در این بیانیه با اشاره به اینکه «علی خامنه ای جانشین او نیز این حکم را تایید کرده و بنیاد دولتی پانزده خرداد پاداش سه میلیون و دویست هزار دلاری برای قتل این نویسنده تعیین کرده است» آمده است که این نویسنده تنها قربانی تروریسم دولتی جمهوری اسلامی ایران نیست: « مترجم ژاپنی این کتاب در ۱۱ ژوئیه ۱۹۹۱ به قتل رسید. مترجم ایتالیایی و ناشر نروژی کتاب نیز مورد حمله قرار گرفتند. در جریان حمله به عزیزنسین مترجم ترکی بخشی از این کتاب که در یک هتل ساکن بود، به دلیل آتش سوزی که مهاجمین در هتل ایجاد کردند ۳۳ نفر در آتش جهل اسلامیست‌ها سوختند. یک کتابفروشی ایرانی نیز که ترجمه فارسی کتاب آیه‌های شیطانی را در شهر اِسن آلمان عرضه می کرد به آنش کشیده شد. نهادهای مختلف حکومت جمهوری اسلامی در ایران پیوسته چنین حمله‌های وحشیانه را تشویق کرده و عاملان آن را ستوده اند.»

امضا کنندگان این بیانیه همچنین فتوای قتل سلمان رشدی را با فتوای آیت‌الله خمینی در دهه ۶۰ برای قتل زندانیان سیاسی مقایسه کرده و نوشته‌اند:‌« فراموش نکنیم که تنها چند ماه پیش از فتوای قتل رشدی، خمینی با فتوای دیگری حکم بر قتل زندانیان سیاسی داد و بر پایه آن هزاران تن در زندان‌های مختلف به دار آویخته شدند. تروریسم اسلامی که امروز سلمان رشدی را در معرض مرگ قرار داده سال‌هاست در سراسر جهان و به ویژه در کشورهای موسوم به اسلامی قربانی می‌گیرد.»

این فعالان با ابراز تاسف نسبت به «چشم فرو بستن دولت‌های غربی بر اقدامات تروریسی جمهوری اسلامی در خارج از ایران» نوشته‌اند:‌« در چند سال اخیر چندین طرح برای رِبایش یا ترور رونامه نگاران یا مخالفان جمهوری اسلامی در همین کشورها را برنامه ریزی کرده است. عاملان برخی از این طرح‌های نافرجام دستگیر شده اند.»

آن‌ها این پرسش را مطرح کرده‌اند که «آیا اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی در کشورهای غربی می‌تواند معاملاتی را نظیر آنچه در بلژیک در جریان است برهم زند؟»

در پایان این بیانیه امضا کنندگان از کشورهای دموکراتیک خواسته‌اند که «برای دفاع از آزادی بیان و اصول جهانشمول حقوق بشر، سفرای خود در ایران را فرا بخوانند و حضور نظام تروریستی- اسلامی را در نهادهای بین‌المللی هرچه محدود‌تر کنند. »

آن‌ها همچنین از دستگاه قضایی ایالات متحده آمریکا خواسته‌اند که جزییات این موضوع را بررسی و حواشی مرتبط با فرد دستگیر شده را در اختیار افکار عمومی بگذارد.

امضا کنندگان در پایان تاکید کرده‌اند که  این حمله «عزم نویسندگان و هنرمندان و مدافعان حقوق و آزادی‌های انسانی را در نبرد علیه تاریک اندیشی و دفاع از آزادی بیان نیرومندتر خواهد کرد.»

سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی که پس از نوشتن کتاب آیات شیطانی توسط آیت‌الله خمینی مرتد اعلام شده بود، روز ۲۱ مردادماه ۱۴۰۱ در نیویورک آمریکا مورد حمله قرار گرفت.

فرد مهاجم بازداشت شده هادی مطر نام دارد و ۲۴ ساله و اهل نیوجرسی است و گفته می‌شود با نیروهای سپاه قدس در ایران ارتباطاتی در فضای مجازی داشته و حامی رهبر ایران است.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.