وزیران خارجه ایران و عربستان برای دیدار دو جانبه در «ماه رمضان» توافق کردند

دوشنبه, 7ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

بی بی سی فارسی

وزیران امور خارجه ایران و عربستان سعودی برای دومین بار در یک هفته گذشته با یکدیگر گفتگو کردند و تصمیم دارند سرانجام در «ماه رمضان» با یکدیگر دیدار کنند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد که «در این تماس، با توجه به توافق سه جانبه که با حضور جمهوری خلق چین به امضا رسید، تعدادی از موضوعات مشترک مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دو وزیر توافق کردند که در ماه رمضان دیداری دوجانبه برگزار کنند.»

وزارت امور خارجه ایران نیز تایید کرده است که حسین امیر عبداللهیان و فیصل بن فرحان در تماس تلفنی روز یکشنبه درباره دیدار آتی با یکدیگر گفت‌و‌گو کردند و قصد دارند در ماه رمضان دیدار کنند.

ماه رمضان امسال پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ آغاز شد و یکم اردیبهشت به پایان می‌رسد.

وزرای خارجه ایران و عربستان چهارشنبه گذشته هم تماس تلفنی داشتند.

تحلیلگران می‌گویند هر دو سوی توافق از کاهش تنش منتفع خواهند شد. ایران می‌کوشد در مقابل تلاش آمریکا مبنی بر منزوی سازی خود در منطقه بایستد و عربستان سعودی تلاش می‌کند بر توسعه اقتصادی متمرکز شود.

ایران و عربستان ۱۹ اسفند ماه- دهم مارس- برای ازسرگیری روابط توافق کردند. این توافق با میانجیگری چین به‌دست آمد.

با پیشبرد این مذاکرات توسط علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، انتقادهایی به وزارت خارجه ایران مطرح شده بود. وزیر امور خارجه ایران در جواب گفته: «در سیاست خارجی هماهنگی وجود دارد. همه چیز در چارچوب نظام و زیر نظر رئیس‌جمهور است. دشمنان بدانند، اختلافی نیست.»

در پی انتشار این خبر وزیر دارایی عربستان گفت در پی توافق تهران و ریاض، عربستان می‌تواند «خیلی زود» در ایران سرمایه‌گذاری‌‌های خود را آغاز کند؛ محمد جدعان گفته فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری عربستان در ایران وجود دارد، تا زمانی که شرایط توافق رعایت شود، مانعی برای این امر نمی‌بیند.

هفت سال پیش عده‌ای که خود را «بسیجی و حزب‌الهی» معرفی کردند به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن در مشهد حمله کردند و روابط دو کشور قطع شد.

حمله آنان به سفارت عربستان در اعتراض به اعدام شیخ نمر، روحانی سرشناس شیعه منتقد ریاض بود.

روابط ایران وعربستان سعودی

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.