نخستین سفر وزیر دفاع روسیه به ایران پس از آغاز جنگ اوکراین: روابط ایران و روسیه به سطح جدیدی رسیده است

چهارشنبه, 29ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در مراسم استقبال رسمی در تهران، ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۳.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در مراسم استقبال رسمی در تهران، ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۳. © REUTERS

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه ۲۰ سپتامبر در جریان سفر رسمی خود به تهران گفت که روابط روسیه و ایران با وجود مخالفت بسیاری از کشورهای غربی به سطح جدیدی رسیده است.

درحالی که تهران از سوی کی‌یف و کشورهای غربی به تحویل پهپادهای انتحاری به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم است، خبرگزاری اینترفاکس به نقل از وزیر دفاع روسیه نوشت: «ما با وجود مخالفت ایالات متحده و متحدان غربی‌اش، طیف وسیعی از فعالیت‌های برنامه ریزی شده را هدف قرار داده ایم».

سرگئی شویگو دیروز سه‌شنبه در سفری رسمی به تهران رسید و مورد استقبال محمد باقری، رئیس ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی قرار گرفت.

خبرگزاری‌های روسی اعلام کردند که این سفر «به تقویت روابط نظامی روسیه و ایران کمک خواهد کرد» و تصریح کردند که دیدارهای وزیر دفاع روسیه با مقام‌های نظامی تهران «گام مهمی در توسعه همکاری‌های بین دو کشور خواهد بود.»

به گزارش رویترز، از زمان اعمال تحریم‌های غرب علیه روسیه پس از تهاجم این کشور به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، تهران و مسکو روابط دوجانبه خود را به ویژه در حوزه نظامی گسترش داده‌اند.

وزیر دفاع روسیه همچنین افزود: «در حالی که تعامل روسیه و ایران در حال رسیدن به سطح جدیدی است، فشار تحریم‌ها بر روسیه و ایران بیهودگی آن‌ها را نشان می دهد».

ماه گذشته، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، پس از انتشار گزارشی مبنی بر اینکه واشنگتن از تهران خواسته است فروش پهپاد به مسکو را متوقف کند، گفت که همکاری نظامی روسیه با ایران تسلیم فشارهای ژئوپلیتیک نخواهد بود.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.