ایران در کشورهای آسیایی «صد میلیارد دلار منجمد» دارد

جمعه, ۵ام دی, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

dollar

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران، روز جمعه، پنجم دی‌ماه، گفت: «حدود صد میلیارد دلار ارز منجمد شده در کشورهایی مثل چین، هند و ژاپن داریم که نمی‌توانیم از آنها سریع استفاده کنیم.»

وی اضافه کرد: «ولی این ارزها برای دولت است که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد؛ البته باید شرایط این کار فراهم شود.»

در پی آغاز تحریم‌های غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران، پول فروش نفت ایران در برخی از کشورها مانند چین، هند، ژاپن و کره جنوبی بلوکه شد و ایران هنوز اجازه استفاده از بخش اعظم این پول را ندارد.

همچنین محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت ایران، روز سه‌شنبه، ۲۴ آذر‌ماه، گفته بود که بخشی از پول‌های نفتی ایران به خاطر تحریم‌ها در سری‌لانکا بلوکه شده و مذاکره برای بازگرداندن این وجوه در جریان است.

در آبان‌ماه سال ۹۲ نیز محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، بدهی نفتی چین به ایران را ۲۲ میلیارد یورو (حدود ۳۰ میلیارد دلار) عنوان کرد.

مقامات ایرانی در سال گذشته اعلام کرده بودند که قرار است ۱۸ میلیارد یورو از بدهی‌های چین از طریق اجرای پروژه‌هایی در ایران تسویه شود.

این در حالی است که این کشور در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد بیش از ۴۵ میلیارد دلار پروژه نفت و گاز با ایران به امضا رساند، اما همه این پروژه‌ها به دلیل تاخیر چینی‌ها یا لغو شد یا با تاخیرهای طولانی هم‌چنان گرفتار بلاتکلیفی است.

در سال‌های گذشته همچنین گزارش‌هایی از صادرات کالاهای هندی به ایران در ازای بدهی این کشور به دنبال خرید نفت از ایران منتشر شده است.

هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران بعد از چین است.خبرگزاری رویترز در تیرماه گزارش داده بود که پنج پالایشگاه این کشور در مجموع چهار میلیارد و ششصد میلیون دلار بدهی به ایران داشته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، طی یک سال گذشته و پس از توافق ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، هفت میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای ژاپن،هند و کره جنوبی آزاد شده است.

شش قدرت جهانی روز سوم آذر امسال بار دیگر توافق هسته‌ای سال گذشته را به مدت هفت ماه تمدید کردند و بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، قرار شد در یک دوره شش ماهه، هر ماه ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شود.

هنوز رقم دقیقی از دارایی‌های خارجی مسدود شده ایران منتشر نشده است، اما دولت آمریکا پیشتر این رقم را حدود ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده بود.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.