ابعاد گسترده پرونده تخلف جدید در دولت یازدهم: دولت درباره ۶ سند توزیع برنج آلوده و تاریخ‌مصرف گذشته پاسخ دهد

berenj-aludeh

در حالی اسناد توزیع برنج آلوده و تارخ مصرف گذشته پیشتر منتشر شد که دولت بدون ارائه پاسخ مستدل به این اسناد، به تکذیب توزیع برنج تارخ مصرف گذشته بسنده کرده است.

خبرگزاری تسنیم ۳۰ آذر ۹۴ شش سند مهم دولتی درباره توزیع و فروش چندین محموله برنج تاریخ مصرف گذشته و آلوده از انبارهای شرکت بازرگانی دولتی در سال جاری به‌ویژه در ایام محرم و صفر امسال منتشر کرد که بازتاب گسترده ای داشت و پرونده تخلف جدیدی در دولت یازدهم گشود.

بر اساس این اسناد، محموله‌های متعدد برنج وارداتی تاریخ مصرف گذشته که از انبارهای شرکت غله و خدمات بازرگانی متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران در برخی استان‌ها بارگیری شده بود، در سال جاری در برخی نقاط کشور توزیع شده و تعدادی از این محموله‌ها هم کشف شده است. مبدأ این برنج‌های وارداتی هند، تایلند، اوروگوئه، آرژانتین، آمریکا و برخی کشورهای دیگر گزارش شده است.

در سال جاری چندین بار مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در خصوص توزیع برنج‌های تاریخ مصرف گذشته با مسئولان شرکت بازرگانی دولتی مکاتبه کرده خواستار پاسخگویی شدند که خبری از این پاسخگویی در دست نیست.

دی‌ماه سال گذشته طی نامه‌ای به سرپرست اداره کل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی نتایج جلسه بررسی موضوع درخواست کاهش قیمت فروش برنج‌های در حال انقضاء اعلام می‌شود که بر این اساس با درصدی از این کاهش قیمت موافقت می‌گردد. در این نامه در خصوص کیفیت برنج هندی ۱۱۲۱ تأکید شده است که بخشی از این برنج از کیفیت ضعیفی برخوردار است.

در یکی از بندهای این نامه تأکید شده که برنج‌های با برند شرکت بازرگانی دولتی فضای ذهنی دولتی و تعزیراتی بودن را به‌دنبال دارد و تاریخ انقضای آنها هم موضوع مشهود و تأثیرگذاری می‌باشد.

طی این نامه پیشنهاد شده است برنج‌ها به‌صورت سبدی فروخته شود، مثلاً برنج اوروگوئه که مورد کشش بازار است، کنار برنج‌های دارای محدودیت انقضاء قرار گیرد.

در این خصوص، مدیرعامل یکی از شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی علی‌رغم نامه نگاری درباره عدم فروش برنج‌های هندی ۱۱۲۱ با برند سانیدو، اواخر مهرماه امسال در نامه‌ای به شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به “در آستانه ماه‌های محرم و صفر هستیم، و درخواست‌های متعدد جهت خرید برنج مذکور وجود دارد”، خواستار ابلاغیه جدید این شرکت برای فروش این برنج‌ها شد.

همچنین شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۶ هم در نامه‌ای به شرکت بازرگانی دولتی علی‌رغم تأکید وزارت بهداشت بر توقیف برنج‌های تاریخ مصرف گذشته شرکت بازرگانی دولتی، خواستار دستور جدید این شرکت برای رفع توقیف و فروش برنج‌های تاریخ گذشته شد و نوشت: خواهشمند است دستور فرمایید به هر نحو که صلاح می‌دانید، اقدام لازم جهت رفع توقیف و فروش برنج انجام و از نتیجه این شرکت مطلع تا از ایجاد مشکلات بعدی و ضرر و زیان به اموال دولتی جلوگیری شود.

شرکت ظریف تجارت هخامنش نیز اخیراً (آذرماه امسال) در نامه‌ای به علی قنبری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران آمادگی خود را برای خرید تمامی برنج‌های هندی ۱۱۲۱ تاریخ گذشته اعلام و خواستار دستور معاون وزیر در این خصوص شد.

به گزارش تسنیم، طی جلسه‌ای که ۳۱ شهریورماه سال جاری در شرکت بازرگانی دولتی برگزار شد و فروش برنج در سال ۹۴ یکی از موضوعات این جلسه بود، موضوع اتمام تاریخ انقضای برنج‌های موجود در انبار و تلاش حوزه بازرگانی داخلی مبنی بر تمدید تاریخ آن که نهایتاً اول آذر ۹۴ برای آخرین بار و به‌مدت سه ماه تمدید گردیده است، مورد بحث قرار گرفت.

در همین ارتباط، اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی وزارت بهداشت اواخر مهرماه امسال در نامه‌ای به معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، خواستار صدور دستور توقیف تمامی محموله‌های برنج تاریخ مصرف گذشته متعلق به شرکت بازرگانی دولتی در تمامی استان‌ها شده تأکید کرد که این محموله‌ها تا زمان تعیین تکلیف قانونی، اجازه رفع توقیف، جابه‌جایی، عرضه و فروش را نخواهد داشت.

اسفند سال ۹۳، رییس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان کرمانشاه از توزیع حدود ۶۰ تن برنج تاریخ مصرف گذشته در نمایشگاه فروش بهاره کرمانشاه خبر داده بود.

عبدالرضا یاری تصریح کرده بود: این نوع برنج، برنج هندی ۱۱۲۱ دانه‌بلند بوده که در کیسه‌های ۱۰ کیلویی عرضه شده است.

معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت همچنین بخشی از برنج‌های موجود در انبارهای شرکت غله و خدمات بازرگانی یکی از استان‌ها را به‌دلیل بالا بودن بیش از حد استاندارد سرب و کادمیوم موجود در آنها غیر قابل مصرف اعلام کرد که این گزارش به وزیر صنعت هم اعلام شد. دانشگاه علوم پزشکی که آزمایشات مورد نظر را انجام داده، همچنین تصریح کرده که برنج‌های شرکت غله و خدمات بازرگانی غیرقابل مصرف است.

با گذشت بیش از ده روز از انتشار این اسناد، ولی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی بدون پاسخگویی به اسناد منتشر شده صرفاً به تکذیب توزیع برنج تاریخ مصرف گذشته و آلوده بسنده کردند و ضمن متهم کردن منتقدین به سیاسی کاری، با کمال تعجب از تمدید شدن برنج‌های تاریخ مصرف گذشته خبر دادند، گویی تاریخ انقضایی که کشور مبدأ بر روی کیسه های برنج درج کرده است، هیچ اعتباری ندارد.

عدم پاسخگویی دولت یازدهم به اسناد توزیع برنج آلوده و تاریخ مصرف گذشته آن هم در هیات‌های مذهبی در حالی است که این پرونده فساد دولت یازدهم ابعاد تازه ای پیدا کرده است.

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس در هیمن رابطه در صحن مجلس خبر داد، بنده اطلاع دارم که مجدد می‌خواهند برنج‌های تاریخ مصرف گذشته را از انبار بازرگانی دولتی خارج کرده و به انبارهای دیگری ببرند و در آنجا با بسته بندی و نصب تاریخ جدید به بازار مصرف عرضه کنند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از فرصت ۴روزه مجلس به شرکت بازرگانی دولتی برای توقف توزیع برنج‌ آلوده خبر داد و گفت: “برنج‌های آلوده و تاریخ مصرف گذشته موجود در انبارهای بازرگانی دولتی باید معدوم شود”

مصری با اعلام اینکه توزیع این برنج‌ها بازی با سلامت مردم است یادآور شد: ما هرساله شاهد هستیم که به تعداد افراد سرطانی در کشور افزوده می‌شود و بنده به‌دنبال این هستم که برنج آلوده تاریخ مصرف گذشته را با بسته بندی‌های جدید به مردم ندهند.

علی ایرانپور عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی هم در این باره گفت: در حال حاضر چند صد تن برنج آلوده و تاریخ مصرف گذشته در انبارهای غرب کشور در حال نگهداری است و بناست که تاریخ آنها تمدید و دوباره در بازار مصرف عرضه شود.
وی گفت: بنده همچنین درباره تمدید تاریخ مصرف برنج‌های تاریخ مصرف گذشته و انتقال آن به بازار به وزیر جهاد کشاورزی تذکر کتبی دادم.

عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی هم در اینباره گفت: درباره برنج‌های آلوده و تاریخ مصرف گذشته در حال تهیه اطلاعات جامع، اسناد و مدارک مربوطه هستیم و امیدوارم که نتیجه آن ظرف ۱۰ روز آینده اعلام شود.

همچنین دیناورند معاون وزیر بهداشت گفت:متأسفانه برنج فقط در مرحله ورود به کشور تحت نظارت است و آزمایش می‌شود.

درباره برنج‌های تولید داخل و برنج‌های انبارها صرفاً در صورتیکه گزارشی شود امکان رسیدگی وجود دارد.ولی در ۴ استان کشور محل نگهداری برنج‌های تاریخ گذشته پلمب شد.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.