بازگشت به صفحه اول  
 
 

 

جبهه ملی ایران

انتخابات رسوا

 هموطنان عزیز:

 حاکمیت جمهوری اسلامی بار دیگر، نگران از تزلزل اقتدار خویش، با استفاده ابزاری از دین و بهره بری از انواع امکانات تبلیغاتی دولتی و هزینه میلیاردها تومان از خزانه ملت، نمایش انتخاباتی خود را بصحنه آورد و با فریبکاری وترفندهای خاص کوشید مردم را به پای صندوقهای رای بکشاند. لکن تعدد نامزدها باعث پراکندگی آراء شد و برگزیده شدگان شورای نگهبان و حکم حکومتی، علیرغم نظرسنجی های اولیه، با فرایندی پیش بینی ناپذیر روبرو شدند و، ناباورانه، هیچیک از آنان نتوانست رای لازم را در مرحله اول بدست بیاورد.

 حضور غیرقانونی سیصد هزار نفر از بسیج سپاه پاسداران بعنوان ناظر در همه حوزه های اخذ رای و عملکردهای جهت دار آنها برای انتخاب فرد مورد نظر، وسرانجام استفاده از پیوندهای خانوادگی صاحبان قدرت که حتا مورد اعتراض اکثر نامزدهای انتخاباتی دستچین شده خود آنها بود، دلایلی آشکار برغیرآزاد بودن این انتخابات نمایشی است. سرانجام، نظام جمهوری اسلامی برای نخستین بار به دور دوم رسیدن انتخابات را ناخواسته اعلام نمود. ملت ایران نیک می داند که هر کس با ساختار کنونی حاکمیت در ایران درجایگاه ریاست جمهوری، آنگونه که قانون اساسی تعریف کرده، قرارگیرد، نه اختیاری در انجام امور و نه راهی جز پیروی از احکام و دستورهای مقام های انتصابی غیرمسئول خواهد داشت. ملت ایران تجربه هشت سال ریاست جمهوری آقای خاتمی را با رای هفتاد درصدی مردم بخاطر دارد.

جبهه ملی ایران در اطلاعیه 22 خرداد 84 خود، زیر عنوان عملکرد حاکمیت در انتخابات، هشدار داد که حاکمیت برای افزایش آمار افراد شرکت کننده در انتخابات به شیوه های نادرستی متوسل خواهد شد. اکنون  اعتراض های اکثریت نامزدهای برگزیده شورای نگهبان به نحوه برگزاری انتخابات 27 خرداد، و آنچه مردم ایران شاهد آن بوده اند، بر این دیدگاه مهر تایید می گذارد.

جبهه ملی ایران، پیرو موضع همیشگی و استوار خود در مورد ساختار حاکمیت، بار دیگر اعلام می دارد که، همانگونه که کیفیت انتخابات برگزار شده و گستردگی و عمق نادرستکاری در این انتخابات که حتا مورد اعتراض اکثریت نامزدهای دستچین شده و انتصاب گونه خود نظام میباشد نشان می دهد، با ساختار کنونی قدرت و حاکمیت در ایران، اجرای یک انتخابات آزاد و سالم امکان پذیر نیست و ملت ایران در چنین شرایطی هرگز نخواهد توانست نقش تعیین کننده ای در رقم زدن سرنوشت خود داشته باشد.

 

 جبهه ملی ایران

 31 خرداد 1384

 

 
 
بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به جبهه ملی ايران