بازگشت به صفحه اول

از ايران امروز

 
 

جبهه ملی ايران تشكيل می‌دهد:

كنگره ملی دموكراسی‌خواهان ايران

● جبهه ملی ايران با پيشنهاد و ابتكار شخصيت‌‏های آزادی‌‏خواه و ميهن‌‏دوست و سازمان‌‏های ملی و معتقد به مردم سالاری جريان گسترده‌‏ای تحت نام كنگره ملی دموكراسی خواهان ايران تشكيل می‌‏دهد، به اميد اين كه اين تجمع بتواند ملت ايران را به طور مسالمت آميز در گزار از اين دوره بحرانی ياری نموده و خطراتی كه از تماميت ارضی و كيان ملی ما را تهديد می‌‏كند ، پيشگيری نمايد.
● هرميداس باوند: تغييرات در نظم موجود را در جهت تأمين منافع ملی و استقرار دموكراسی ضروری می‌‏دانيم

 

ايلنا: كنفرانس خبری جبهه ملی ايران به منظور اعلام مواضع در مورد نهمين دوره انتخابات رياست جمهوری برگزار شد.
به گزارش خبرنگار "ايلنا"، در ابتدای اين كنفرانس، داود هرميداس باوند، بيانيه جبهه ملی ايران را در مورد انتخابات قرائت كرد.
در اين بيانيه با تصريح بر اين كه وقتی شورای نگهبان انتصابی تحت عنوان نظارت استصوابی، دگرانديشان و هر چهره مردمی و آزادی‌‏خواه را از حضور در انتخابات باز می‌‏دارد و به جز عوامل وابسته به حاكميت كسی در صحنه انتخابات راه نمی‌‏دهد و مردم ايران را ناگزير می كند در ميان معدودی گزينش شدگان شورای نگهبان به يك نفر رأی بدهند، چه جايی برای شركت در انتخابات باقی می‌‏ماند.
اين بيانيه می افزايد: جبهه ملی ايران تنها راه برون شد از بحران را تغييرات بنيادی و استقرار حاكميت ملی می‌‏داند و تا زمانی كه حاكميت ملی برقرار نشده و آزادی‌‏های اساسی ملت ايران مانند آزادی بيان و آزادی احزاب و اجتماعات و آزادی كانديدا شدن هر فرد ايرانی با هر عقيده و مرامی تأمين نشده و تا زمانی كه به حاكميت حق انتخاب واقعی را از مردم سلب می‌‏كند، در انتخابات شركت نمی‌‏كند.
در پايان بيانيه خاطر نشان شده است: جبهه ملی ايران با پيشنهاد و ابتكار شخصيت‌‏های آزادی‌‏خواه و ميهن‌‏دوست و سازمان‌‏های ملی و معتقد به مردم سالاری جريان گسترده‌‏ای تحت نام كنگره ملی دموكراسی خواهان ايران تشكيل می‌‏دهد، به اميد اين كه اين تجمع بتواند ملت ايران را به طور مسالمت آميز در گزار از اين دوره بحرانی ياری نموده و خطراتی كه از تماميت ارضی و كيان ملی ما را تهديد می‌‏كند ، پيشگيری نمايد.
در ادامه اين جلسه، باوند در پاسخ به اين سوال كه آيا در صورت لغو نظارت استصوابی و استعفای اعضای شورای نگهبان در انتخابات شركت می كنيد؟، گفت: با توجه به اين كه در 25 سال اخير، نظام تنها در بين دو جريان بسته گردش نخبگان داشته است، جبهه ملی ايران تغييرات در نظم موجود را در جهت تأمين منافع ملی و استقرار دموكراسی ضروری می‌‏داند.
وی در مورد بيانيه اخير مصطفی معين، گفت: برخی گروه‌‏های سياسی بر اين باور بوده‌‏اند كه می‌‏توانند در چارچوب وضع موجود و با استفاده از پروسه انتخابات روزنه‌‏هايی را بگشايند و همان پروژه اصلاحات تدريجی و مسالمت‌‏آميز را پی بگيرند و به همين سبب، نهضت آزادی ايران و برخی از ملی مذهبی‌‏ها راه همكاری با مشاركتی‌‏ها را در پيش گرفته‌‏اند.
وی تصريح كرد: پيام معين در واقع اذعان به اشتباه گذشته مشاركتی‌‏ها بود كه همانند جريان محافظه‌‏كار از پذيرش نخبگان جديد می‌‏گريختند، اما اين بار با انتشار اين بيانيه وعده داد كه در صورت پيروزی، نخبگان جديدی را از طيف نيروهای ملی‌‏مذهبی به كابينه راه دهند.
باوند ادامه داد: پيام معين باعث شد كه ديگر كانديداها نيز به اشتباهات گذشته و نارضايتی‌‏ها اذعان كنند و نويد رفتارهای جديدی را دهند.

گزارش "ايسنا" از كنفرانس مطبوعاتی رهبران جبهه ملی‌ ايران

ايسنا: كنفرانسي مطبوعاتي با حضور اديب برومند، داوود هرميداس باوند، پرويز ورجاوند، علي رشيدي و سيد حسين موسويان برگزار شد.
شركت‌كنندگان هدف خود را اعلام ديدگاهايشان در پي برگزار نشدن گردهمايي خود به مناسبت زادروز دكتر مصدق عنوان كردند. موسويان در ابتداي اين جلسه با بيان اينكه براي دريافت مجوز برگزاري گردهمايي به رييس جمهور نامه‌اي نوشته بودند، از اينكه به گفته‌ي وي مجوز اين گردهمايي داده نشده است، انتقاد كرد.
وي اهداف انقلاب اسلامي را در سال 1357 تأمين آزاديها، استقلال و برقراري عدالت اجتماعي خواند و با انتقاد از شرايط سياسي، اجتماعي و اقتصادي حاضر ابراز عقيده كرد: ضمن اينكه برخي فرصتهاي طلايي را در اين سالها از دست داده‌ايم تهديدهايي نيز براي منافع ملي فراهم شده است.
وي همچنين با انتقاد از نظارت استصوابي، گفت: راه برون‌رفت از شرايط موجود استقرار حاكميت ملي، تأمين آزادي بيان، قلم، اهداف، اجتماعات و امكان كانديداتوري هر فرد با هر مرامي در انتخابات است.
وي همچنين تشكيل جرياني تحت عنوان "كنگره‌ي ملي دموكراسي‌خواهان ايران" را پيشنهاد گروه متبوع خود خواند و گفت: با اميد به اينكه چنين جمعي بتوانند از بخشي خطرات و تهديدهاي منافع ملي پيشگيري كنند.

اديب برومند نيز در اين جلسه گفت: تقاضاي گردهمايي به مناسبت روز بزرگداشت دكتر مصدق داشتيم ولي متأسفانه نسبت به تقاضاي ما جوابي داده نشد.
وي با انتقاد از آنچه كه ”انتخابات دو درجه‌اي“ مي‌خواند، گفت: علاقمنديم در انتخاباتي صحيح و قانونمند شركت كنيم.
پرويز ورجاوند نيز در ادامه‌ي اين جلسه با تأكيد بر اينكه انتخابات بايد روندي عادي داشته باشد، گفت: اينكه گروهي برگزيده شوند و سپس به مردم گفته شود كه از ميان آنها انتخاب كنند باعث فاصله با ملت مي‌شود. مي‌خواهيم بگوييم كه ساختار كلان بايد در مسير محور قرار دادن رأي مردم مورد توجه قرار گيرد زيرا اين، جانمايه‌ي تمام ساختارهاي دموكراتيك جهان است.
وي افزود: در كشورهاي باثبات به غير از موارد خاص كمتر از 50 درصد مردم در انتخابات شركت مي‌كنند اما در ايران با مشاركت بالاي 70 درصد مواجهيم در عين حال چند ميليوني كه در انتخابات شركت نمي‌كنند نگران‌ترين بخش جامعه نسبت به آينده‌ي كشور هستند. اميدواريم با موضع خود در قبال انتخابات پياممان را به همگان برسانيم.

علي رشيدي نيز با انتقاد از عملكرد اقتصادي سالهاي گذشته، ابراز عقيده كرد: به عنوان مثال با عملكرد اقتصادي در 27 سال گذشته رشد درآمد سرانه‌ي هر ايراني امروز تنها يك درصد بيش از سال 1356 است در حاليكه برخي كشورها مانند مالزي در اين فاصله رشد سرانه‌ي خود را به چندين برابر رسانده‌اند.
وي با بيان اينكه جلوگيري از تعيين كامل سرنوشت انگيزه را از مردم مي‌گيرد، از آنچه كه بي‌توجهي به شايسته‌سالاري و اتلاف منافع ملي مي‌خواند انتقاد كرد و گفت: بايد به سمت مردمسالاري و توجه به رأي و نظر مردم رفت. اميدواريم به سمت انتخابات سالم و رقابتي برويم كه در آن هر ايراني بتواند كانديدا شود و هركس بتواند رأي دهد.

سپس ورجاوند درباره‌ي پيوستن ايران به سازمان تجارت جهاني (WTO) گفت: پيوستن به WTO ضروري است و از نان شب هم واجب‌تر است اما به خاطر شرايط اقتصادي كشورمان 10، 15 سال طول مي‌كشد زيرا بايد در بانكداري و بسياري موارد ديگر رقابت را بپذيريم. البته درباره‌ي واردات، صادرات و تعيين تعرفه‌ها مي‌توانيم زودتر به نتيجه برسيم. اميدوارم هرچه سريعتر به سمت منضبط‌تر شدن برويم.

در ادامه‌ي اين كنفرانس، باوند در پاسخ به سؤالي گفت: برخي از گروههاي سياسي بر اين باورند كه در شرايط فعلي مي‌توان از پروسه‌ي انتخابات براي ايجاد روزنه‌ها و تعديلهايي استفاده كرد. به همين سبب نهضت آزادي و بخشهايي از ملي مذهبي‌ها نيز تصميم به مشاركت گرفته‌اند. اكنون تمامي كانديداها بر ارزشهاي مورد درخواست ما تأكيد مي‌كنند. پيام دكتر معين نيز اذعان به اشتباهي بود كه مشاركتي‌ها در گذشته نسبت به گردش نخبگان داشتند لذا اين وعده را داده‌اند كه كابينه‌ي آنها متفاوت با قبل خواهد بود. گرچه شايد شانس كمي براي پيروزي داشته باشند حتي پس از بيانيه‌ي معين، آقاي هاشمي هم در اعلام برنامه‌ي خود نويد تغييراتي را داده است و اين از اثرات مثبت موضع‌گيري‌هاي ماست.
وي همچنين درباره‌ي دستيابي ايران به انرژي هسته‌اي، گفت: استفاده از انرژي هسته‌اي جزء برنامه‌هاي ايران بود اما بعد از انقلاب همه‌ي قراردادهاي خارجي در اين زمينه به صورت يكطرفه لغو شد. در زمان جنگ دو ابرقدرت وقت تمام و كمال به نفع متجاوز موضع‌گيري كردند و ايران در مظان حملات ديگري نيز قرار گرفت لذا در آن شرايط چشم‌پوشي‌هايي از انرژي هسته‌اي شد.
باوند تأكيد كرد: ايران جزء NPT بوده و به پروتكل الحاقي هم پيوسته است، به موجب NPT كشورهاي عضو مجازند براي مقاصد صلح‌آميز از اورانيوم غني شده استفاده كنند ولي با توجه به ابهاماتي كه درباره‌ي ما دارند و اتخاذ بعضي مواضع درباره‌ي خاورميانه، در چنين شرايطي مطرح مي‌كنند كه اگر ايران به تكنولوژي هسته‌اي براي مقاصد صلح‌آميز هم دست يابد براي امنيت بين‌المللي خطرآفرين خواهد بود.
وي با پيش‌بيني اينكه استفاده‌ي مشترك از تكنولوژي هسته‌اي در نهايت مورد توافق قرار گيرد، گفت: ايران داراي نفت و گاز است اما ما معتقديم نفت تجديدشونده نيست و بالاخره تمام مي‌شود لذا مانند بسياري از كشورهاي داراي نفت نيازمند تكنولوژي هسته‌اي هستيم و اين در شرايطي است كه بسياري از كشورهاي همسايه‌ي ما حتي بيشتر از مقاصد صلح‌آميز از اين انرژي بهره‌مند هستند.
باوند تأكيد كرد: استفاده‌ي صلح‌جويانه از فناوري هسته‌يي حق هر كشوري است و اين در اساسنامه‌ي آژانس تصريح شده است. حتي ديگران بايد به دستيابي كشورهاي عضو آژانس كمك كنند. ما نيز با دستيابي به تكنولوژي هسته‌اي براي مقاصد صلح‌جويانه كاملا موافقيم.

سپس ورجاوند درباره‌ي اظهارات مقامات آمريكايي مبني بر كمك مالي آمريكا به برخي گروههاي داخلي، گفت: در هر زماني كه اپوزسيون دست به موضع‌گيري مؤثر زده متأسفانه چنين حركاتي از سوي صاحبان قدرت و آمريكا مطرح مي‌شود و اين هميشه ابزار و بهانه‌اي به دست داده تا از آن بهره بگيرند.
وي در عين‌حال با تأكيد بر اينكه نمي‌توان با ديگر كشورها تعامل نداشت، گفت: براي ملت ايران ضروري است كه با تمام صاحبان قدرت به تعامل برسد. رابطه با آمريكا نيز نظير ديگر كشورهاست.

موسويان نيز در پاسخ به سؤالي آنچه را حقوق بشر، دموكراسي و جدايي دين از حكومت مي‌خواند جزء اساس حركت گروه متبوع خود خواند.

سپس ورجاوند با بيان اينكه گروه متبوعش هميشه سعي كرده در صحنه حضور داشته باشد و هميشه به نسل جوان نگرش داشته‌اند، مدعي شد: همچنان كه در كمتر تجمع دانشجويي است كه يكي از اعضاي ما در آن سخنراني نكند.
باوند درباره‌ي دوم خرداد نيز گفت: مسأله‌ي نقش مردم در انتخابات دوم خرداد پديدار شد. مردم بر اين باور بودند كه از طريق مسالمت‌آميز بتوانند به افزايش اداره‌ي امور جامعه توسط مردم نائل شوند ولي اين جريان كه با حسن استقبال داخلي و خارجي روبرو شد با مشكلاتي مواجه شد.
وي با بيان اينكه بدون ترديد انقلابهاي مخملين بازتابهاي خود را در ديگر كشورها خواهد داشت، گفت: مسأله‌ي تغييرات بر اساس خواست مردم مورد توجه بسيار قرار گرفته و اين هشداري است كه راه همراهي با مردم در پيش گرفته شود.

باوند همچنين ضمن دفاع از ملت فلسطين، از برخي مواضع كه به ادعاي وي باعث ترديدهايي نسبت به سياست خارجي كشور مي‌شود انتقاد كرد و گفت: انتظار اين است كه با ارزيابي منطقي تعديلات لازم در اين مسأله صورت گيرد.

اديب برومند در ادامه‌ي اين كنفرانس تصريح كرد: جز راه منطق و سياستگذاري اصولي و ملي در امور خارجي و مبارزه با مشكلات داخلي راهي را در پيش نخواهيم گرفت.

موسويان نيز در پاسخ به سؤالي گفت: آقاي خاتمي با وجود انتخاباتي كه در آن نظارت استصوابي اعمال شد اما با شعارهاي خوبش مردم از او حمايت كردند ولي قدم به قدم از نظر ما از خواسته‌هاي مردم دور شد، حال آقاي معين كه از نظر موقعيت با آقاي خاتمي متفاوت است چه مي‌تواند بكند؟

سپس ورجاوند درباره‌ي برخي تحركات قومي، گفت: مشكلات كلي بر جامعه به كمك جريانهاي فرامرزي و گروههايي در داخل اين فرصت را به برخي مي‌دهد تا بر موجي سوار شوند و خود را نوك پيكان اعتراض‌ها نشان دهند ولي ملت ايران هويت سرزميني‌اش را در طول سالهاي سال شناخته و نسبت به آن اشراف كامل دارد.
برومند در اين باره گفت: وقتي طبقات اجتماعي ناراضي شدند صداهايي از حلقوم تجزيه‌طلبان بيرون مي‌آيد كه قطعا راهي به جايي ندارد.

در ادامه‌ي اين كنفرانس ورجاوند در پاسخ به پرسشي درباره‌ي طرح مسأله‌ي رفراندوم، گفت: رفراندوم پديده‌اي است كه شايد براي نخستين بار خود ما به عنوان يك مكانيزم دگرگوني مسالمت‌آميز بر آن تأكيد داشتيم اما آنچه در بيرون از مرزها مطرح است با ويژگي‌هاي شكل‌گرفته‌اش پديده‌اي نيست كه ما با آن همسويي داشته باشيم. كساني‌كه در خارج روي اين مسأله تأكيد دارند با نگرش جمهوري‌خواهي متناسب نيستند لذا خودمان را با آنها همسو نمي‌بينيم.

 

 
 
بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به جبهه ملی ايران