بازگشت به صفحه اول  
 
 

مصاحبه با دکتر حسین موسویان

در مورد مراسم 14 اسفند، سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق

در احمد آباد

آقای دکتر موسویان، شما رئیس هیات اجرائیه جبهه ملی ایران هستید، میخواستم خواهش کنم که اطلاعاتی در مورد مراسمی که دیروز به مناسبت 14 اسفند، سالگرد درگذشت دکتر مصدق، بوده به ما بدهید.

بله مراسم 14 اسفند امسال بسیار با شکوه برگزار شد و کاروان جبهه ملی ایران شامل 7 اتوبوس 50 نفره و تعدادی سواری که سرنشینان 4 تا 5 نفره داشتند به احمد آباد وارد شد. جمعیت جبهه ملی حدود 500 نفر از اعضای شورای مرکزی، هیات اجرائیه و هیات رهبری و کادرهای جبهه ملی را شامل میشد که با آرم پرچم سه رنگ که روی یقه شان زده بودند و روی قسمت سفید وسط پرچم "جبهه ملی ایران" نقش بسته بود وارد شدند. هرکدام شاخه های گل گلایل در دست داشتند که مزار شادروان دکتر مصدق را با این شاخه های گل گلباران کردند. تاج گل جبهه ملی هم به شکل پرچم سه رنگ بود با روبان سفیدی که رویش جبهه ملی ایران نوشته شده بود، در مقابل تریبون قرار گرفت. از نقاط مختلف کشور با اتوبوس و مینی بوس از شهرهای مختلف به احمد آباد آمده بودند. در پایان مراسم سرود ای ایران بطور دسته جمعی خوانده شد و تعداد زیادی جوانها حضور داشتند که چشمگیر بود و سرود یار دبستانی را هم دسته جمعی جوانها هنگام خروج می خواندند. شعارهائی مثل "سلام بر مصدق"، "درود بر مصدق"، "درورد بر مصدق سلام بر آزادی"، داده شد و مراسم خیلی با شکوه برگزار شد.

فرمودید از نقاط مختلف کشور آمده بودند. تقریبا چند نفر بودند؟

جمعیت را میشد حدود چهار هزار  نفر تخمین زد. نیروهای سیاسی و گروه های مختلفی که از تهران آمده بودند. ما قبلا روی سایت های انترنتی برگزاری این مراسم را از طرف کمیته تدارکات جبهه ملی اعلام کرده بودیم و همین خبر رسانی بود که باعث شد افراد امسال خیلی بهتر مطلع بشوند. خیلی افراد خودشان بطور خودجوش اتوبوس و مینی بوس گرفته و آمده بودند. عده ای هم از شهر های مختلف اتوبوس گرفته آمده بودند. اتوبوس دیدیم که از زنجان آمده بود. اتوبوس دیدم که از تبریز آمده بود.

علت این استقبال از دکتر مصدق و برگزاری با شکوه این مراسم چیست؟

در شرایط حساسی که کشور قرار گرفته تمام فرهیختگان و صاحبان اندیشه پی برده اند به این که راه مصدق و عملکرد مصدق راه نجات کشور است و به همین مناسبت آرامگاه مصدق مثل یک کعبه آمال آنها است. می آیند به آنجا و می خواهند نشان دهند که پیرو راه مصدق هستند و برای آینده ایران راه مصدق را راه نجات فکر می کنند.

خیلی متشکرم

15 اسفند 1386

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

چند عکس از مراسم سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق

 

 
 
 
بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به جبهه ملی ايران