بازگشت به صفحه اول  
 
 

مصاحبه تارنمای ملیون ایران با آقای ادیب برومند، رئیس شورای مرکزی و رهبری جبهه ملی ایران

ملیون – جناب استاد ادیب برومند از اینکه وقت خود را اختیار ما قرار داده اید تشکر میکنیم. اخیرا بیانیه ای از طرف «کمیته همبستگي براي دمكراسي و حقوق بشر در ايران» که با ریاست عالیه جنابعالی تشکیل شده انتشار یافته است. این امر از آنجا که هر همبستگی دلالت بر وجود روحیه همکاری برای رسیدن به اهدافی سیاسی را در نظر دارد، ما را بر آن داشت سوال های زیر را مطرح سازیم و خواهش میکنیم به آنها پاسخ دهید.

ملیون - سوال اول ما راجع به ضرورت و انگیزه شما برای تشکیل این کمیته همبستگی میباشد. آیا انتخابات انگیزه این کمیته همبستگی بوده یا بحران سیاسی کنونی در کشور؟

پاسخ - این همبستگی که نخست به نام ائتلاف با مشارکت سه تن از اعضای شورای مرکزی جبهه و یک یا دو نفر از هیئت رهبری تشکل یافته، نه تنها به وسیله اینجانب تشکیل نشده بلکه با مخالفت من روبرو گردیده است و شورا نیز چون به نامناسب و غیر ضروری بودن آن آگاه شد، اعلام مخالفت کرد و اعضای یاد شده جبهه به صفت شخصی در آن شرکت کرده اند.

ملیون - جبهه ملی ایران در دو اطلاعیه، یکی در بیست و نهم فروردین و دیگری در هیجدهم اردیبهشت، هرگونه ائتلاف با سازمانهای دیگر را تکذیب کرد. در اطلاعیه دوم آمده است: "هر فعالیتی از اعضای جبهه در این راستا (ائتلاف) باید در شورای مرکزی انجام پذیرد و لاغیر" و "شرکت اعضای جبهه ملی در هیچ ائتلافی بعنوان عضو و نماینده جبهه به هیچوجه مجاز نیست". شما حضور اعضای شورای عالی جبهه ملی در این کمیته همبستگی را چگونه تعبیر میکنید. آیا این را ائتلاف میدانید و یا همکاری در یک کمیته برای اهدافی مشخص؟

پاسخ - چون به نظر میرسید که به گمان عده ای این همبستگی در جهت رقابت و موازی بودن با جبهه ملی تشکیل شده و اعلام مخالفت شورا به وسیله این جانب برای جدا کردن همکاران از آن به جائی نرسید و آنان را نسبت به من برآشفته کرد. چند روز در دغدغه ی آن بودم که مبادا این جریان عملا و تعبیراً معارض جبهه ملی تلقی شود، تا اینکه سه تن از تشکیل دهندگان همبستگی با تعیین وقت قبلی به منزل من آمدند و با اظهار اینکه غرض از این اقدام تقویت جبهه ملی بوده است نه موازی بودن آن و تکرار این مطلب که ما زیر چتر جبهه ملی و با اقتباس از آرمانهای منشور جبهه ملی به این کار دست زده ایم و برای جلب اطمینان، شما را به ریاست عالیه همبستگی بر می گزینیم و زیر نظر شما و با اطلاع شورا فعالیت میکنیم، متاسفانه من به گمان اینکه ممکن است این راهی برای پیشگیری از انشعاب و دو دستگی و موجب انسجام هیئت رهبری باشد آنرا پذیرفتم و پیامی از من در حمایت از حقوق بشر و دموکراسی خواستند که فرستادم و با کمال تاسف این پیام به ابتکار تشکیل دهندگان همبستگی در صدای امریکا منتشر گردید.

ملیون – اخیرا در خارج کشور عده ای با هویت نامعلوم در واکنش به اطلاعیه های مذکور، بیانیه ای تحت عنوان "هشدار"، علیه رهبران قدیمی جبهه ملی ایران، انتشار دادند و افرادی هم در رسانه هائی که برای جریانات دیگری تبلیغ میکنند، در این حمله با آنان همصدا شدند. نظر شما در مورد این گونه تبلیغات توطئه آمیز علیه جبهه ملی و رهبران آن چیست؟

پاسخ - اعلامیه هشدار ظاهراً از سوی هواداران جبهه در همبستگی منتشر گردیده و خوشبختانه سخت مورد تنفر و اعتراض طرفداران واقعی و قدیمی جبهه قرار گرفت و مسلم است که این دنباله توطئه های پی در پی دشمنان، بر ضد جبهه ملی ایران است که در خارج و داخل تدارک می شود. اینک به آگاهی مصاحبه کنندگان محترم و همه هواداران جبهه ملی ایران میرسانم که چون این روزها شواهد و دلایلی به دست آمده که تشکیل این جمعیت اساساً بمنظور فروپاشی جبهه ملی ایران بوده است و شورای محترم جبهه ملی ایران نیز به این مطلب پی برده و مخالف با مشارکت در آن می باشد و تنی چند از دوستان و همکاران ما نیز نسنجیده و ترفند خورده در آن شرکت جسته اند. به این جهت استعفای خود را از ریاست عالیه آن که تنها جنبه نمادین (سمبولیک) داشته و عملاً هیچگونه فعالیتی از این بابت ننموده ام اعلام میدارم، و از دیگر اعضای شورای جبهه ملی نیز تقاضا دارم، از (همبستگی) استعفاداده پیوستگی خود را با جبهه ملی ایران تاکید و تائید نمایند.

از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید و به سوالات ما پاسخ دادید نهایت تشکر را داریم.

11 / خرداد / 1388

 
 
 
بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به جبهه ملی ايران