بازگشت به صفحه اول

 

 
 

استقرار حاکمیت ملی هدف جبهه ملی ایران است

 

18 تیر روز درخشان جنبش دانشجوئی ایران گرامی باد

 

از نزدیک به هشت دهه قبل و از زمانی که دانشگاه در این کشور استبداد زده تاسیس گردید، این کانون علم و آگاهی همواره تجلی گاه اعتراضات مردم ایران و خواست های آزادیخواهانه و عدالت طلبانه این ملت بوده است. لذا میتوان گفت که جنبش دانشجوئی ایران تاریخچه ای مساوی و موازی با عمر دانشگاه دارد. در طول حیات جنبش دانشجوئی ایران، روزهای خاصی دیده میشوند که اوج ها و فرازهای مطالبات این جنبش را ثبت و به صفحات تاریخ سپرده اند. از آن جمله میتوان از روزهای 16 آذر 1332 و اول بهمن 1340 و 18 تیر1378 به عنوان روزهای ماندگار و فراموش ناشدنی جنبش دانشجوئی ایران نام برد. واقعه 18 تیر چگونه به وقوع پیوست؟

در پائیز 1377 قتل های سیاسی زنجیرهای صورت میگیرد. و شادروانان داریوش و پروانه فروهر، محمدمختاری و محمدجعفر پوینده و افرادی دیگر به فجیع ترین شکل به قتل میرسند. چیزی نمیگذرد که راز این قتل های نفرت انگیز از پرده بیرون میافتد و دولت وقت اعلام میکند که گروهی از عناصر خودسر در درون وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی عامل این قتل ها بوده اند و شخصی به نام سعیدامامی یا سعیداسلامی را به عنوان سردسته این گروه خودسر معرفی مینماید و ظاهرا اعضای این گروه را بازداشت میکند. چند ماه بعد در تیرماه 1378 طرح اصلاح قانون مطبوعات که در جهت محدودیت های هرچه بیشتر برای روزنامه های کشور طراحی شده بود در مجلس شورای اسلامی دوره پنجم در دستور کار قرار میگیرد. در روز 15 تیرماه روزنامه «سلام» با انتشار یک سند محرمانه فاش میکند که شخص سعید امامی یعنی همان سردسته عناصر خودسری که قتل های زنجیره ای را مرتکب شده بودند، پیشنهاد دهنده و طراح اصلی طرح اصلاح قانون مطبوعات که در دستور کار مجلس قرار دارد میباشد. به دنبال این افشاگری، روزنامه سلام توقیف میشود. شبانگاه روز 17 تیر دانشجویان مقیم در کوی دانشجویان دانشگاه تهران به عنوان اعتراض به طرح قانون مطبوعات آنچنانی در مجلس و اعتراض به توقیف روزنامه سلام که پیشنهاد دهنده این طرح را معرفی کرده بود دست به تظاهرات میزنند. این تظاهرات با خشونت تمام از طرف نیروهای انتظامی و ماموران لباس شخصی به خاک و خون کشیده میشود. در طی هجوم این نیروها به کوی دانشگاه، به اطاق های دانشجویان حمله میشود. وسایل آنان در هم شکسته میگردد. تعداد زیادی از دانشجویان مجروح و مصدوم میشوند. بخش هائی از خوابگاه به آتش کشیده میشود. دانشجویانی از طبقات بالای ساختمان به پائین پرتاب میشوند. و جوان فارغ التحصیلی به نام عزت ابراهیم نژاد که در حال انجام خدمت سربازی بسر میبرده و آن شب برای دیدن دوستانش به خوابگاه آمده بوده به ضرب گلوله کشته میشود. و تظاهرات دانشجویان و سرکوب گری نیروهای انتظامی و لباس شخصی در تمام طول شب وتا صبح روز 18 تیر ادامه مییابد. صبح روز 18 تیر دانشجویان از کوی دانشگاه واقع در خیابان کارگر شمالی به طرف محوطه دانشگاه تهران و خیابان های اطراف آن سرازیر میشوند. در این جریان تعداد زیادی از آنان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و ده ها نفر از آنان نیز دستگیر شده وبه زندان ها منتقل میگردند. ولی تظاهرات گسترده دانشجویان قبل از سرکوب شدن کامل توسط حاکمیت جمهوری اسلامی تا چند روز بعد از 18 تیر نیز ادامه مییابد و بدین سان روز 18 تیر در تاریخ جنبش دانشجوئی ایران ثبت و ضبط میگردد. تعدادی از دانشجویان بازداشت شده در روز 18 تیر مورد محاکمه قرار گرفته و برخی از آنان به چندین سال زندان محکوم شدند و یکی از آنان به نام اکبر محمدی در حال طی کردن همین دوره زندان، در داخل زندان نابهنگام جان سپرد. رئیس جمهور وقت پس از پایان ماجرای 18 تیر ضمن سخنانی اظهار نمود که من میدانستم افشا کردن قتل های زنجیره ای تاوان سنگینی خواهد داشت واین حمله به کوی دانشگاه بخشی از تاوان افشای آن قتل هاست.

جبهه ملی ایران 18 تیرماه را به عنوان یکی از روزهای درخشان جنبش دانشجوئی ایران گرامی میدارد و به همه دانشجویان که در راه آزادی و استقلال این سرزمین تلاش کرده و میکنند درود میفرستد.

تهران- جبهه ملی ایران

هیجدهم تیرماه 1390

 

 

 
 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به جبهه ملی ايران 

 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران