بازگشت به صفحه اول

 

 
 

استقرار حاکمیت ملی هدف جبهه ملی ایران است

 

سی ام تیر روز نمادین شهدای راه آزادی، از انقلاب مشروطیت تا امروز

 

در طی یکصد و پنج سال گذشته و از انقلاب مشروطیت تا کنون رویداد ها و تحولات مهمی در میهن ما به وقوع پیوسته است. در میان این حوادث اجتماعی سیاسی و جنبش های مختلف ، نهضت ملی کردن نفت به رهبری دکتر محمدمصدق علی التحقیق سودمند ترین و کم هزینه ترین و اثرگذارترین آنها در زندگی سیاسی واقتصادی ملت ایران میباشد. و روز 30 تیرسال 1331 بطور مسلم روز درخشان و روز اوج چشمگیر نهضت ملی ایران است .
مصدق نخست وزیر دولت ملی پس از
شرکت در دیوان بین المللی لاهه و دفاع از حقانیت ملت ایران در مقابل دولت استعماری انگلیس در اوایل تیرماه با موفقیت و سرافرازی به ایران بازگشت و چون در این هنگام مجلس شورای ملی دوره هفدهم افتتاح میگردید بنا بر یک سنت پارلمانی از نخست وزیری کناره گیری کرد تا مجلس جدید در گزینش نخست وزیر مورد نظر خود آزادانه و با دست باز اتخاذ تصمیم نماید. و وقتی مجلس مجددا به او برای قبول نخست وزیری اظهار تمایل کرد، مصدق قبول مسئولیت نخست وزیری را مشروط نمود و اعلام کرد که در کابینه جدید پست وزارت جنگ را خود شخصا به عهده خواهد گرفت. زیرا که رهبر نهضت ملی هم تعیین شدن وزیر جنگ از طرف محمدرضا شاه را که مقامی غیر مسئول بود برخلاف قانون اساسی میدانست و هم از توطئه چینی دربار بر علیه نهضت ملی از طریق نیروهای مسلح نگرانی داشت. شاه گوش به فرمان دولت های استعماری این خواسته بر حق دکترمصدق را نپذیرفت و مصدق بعنوان اعتراض در تاریخ 25 تیرماه از نخست وزیری استعفاءداد. با منتشر شدن خبر این استعفاء، موجی از هیجان و اعتراض سراسر ایران را فرا گرفت و آحاد ملت برای هرگونه فداکاری و حمایت از مصدق آماده شدند. از سوی دیگر شاه احمد قوام ملقب به قوام السلطنه را بعنوان نخست وزیر به مجلس معرفی نمود. قوام با صدور بیانیه ای تهدید آمیز کوشید تا ملت به پا خاسته ایران را از پشتیبانی از مصدق باز دارد که همین بیانیه قوام السلطنه خشم و هیجان مردم ایران را به مراتب تشدید نمود. او در اعلامیه خود نوشت که «وای به حال کسانیکه در اقدامات مصلحانه من اخلال نمایند و در راهی که در پیش دارم مانع بتراشند. به عموم اخطار میکنم که دوره عصیان سپری شده و روز اطاعت از اوامر و نواهی حکومت فرا رسیده است. کشتی بان را سیاستی دیگر آمد. » دراین میان در روز 28 تیرماه 31 نفر از نمایندگان مجلس که عضو یا هوادار جبهه ملی بودند با صدور اعلامیه ای مردم را برای روز 30 تیر به یک اعتصاب عمومی اعتراض آمیز فرا خواندند . ساعت 7 صبح روز دوشنبه 30 تیر بازاریان بازار تهران که بازار را تعطیل کرده بودند از مقابل بازار و سبزه میدان تظاهرات به پشتیبانی از مصدق ومخالفت با شاه وقوام السلطنه را آغاز کردند و با شعارهای «یامرگ یا مصدق» و «مصدق پیروز است» به طرف میدان توپخانه و میدان بهارستان به راه افتادند. مقابله ارتش که با تانک و مسلسل به خیابان آورده شده بود با تظاهر کنندگان آغاز شد و اولین کشته بر روی تخته روی دوش مردم قرار گرفت. صدای تیراندازی ها و غرش مسلسل ها با شعارهای انبوه مردم در تمام خیابان های مرکزی تهران طنین انداز شد. قیام و مقاومت مردم تا عصر روز 30 تیر ادامه یافت. ده ها نفر در کف خیابان ها در خون خود در غلطیدند تا سرانجام شاه ناگزیر به خواست ملت تسلیم شد و نیروهای نظامی از خیابان ها برچیده شدند و حکومت چهار روزه قوام ساقط گردید و دکتر مصدق بر اریکه نخست وزیری بازگشت. و بدینگونه قیام ملی 30 تیر با پیروزی ملت در تاریخ این کشور ثبت گردید. دریغا که حاکمیت جمهوری اسلامی با سیاست سرکوب و اختناق خود از ادای احترام مردم نسبت به شهدای گرانقدر 30 تیر ممانعت بعمل میآورد.
جبهه ملی ایران پنجاه و
نهمین سالگرد قیام ملی 30 تیر را گرامی میدارد و به شهدای این جنبش تاریخی درود میفرستد و تاکید مینماید که در شرایط فعلی منطقه خاورمیانه و اوضاع و احوال جاری کشور، متوقف کردن رفتارهای مستبدانه و برقراری استقلال و آزادیهای اساسی ملت ایران و رعایت حقوق انسانی این ملت و استقرار حاکمیت ملی مبتنی بر رای آزاد مردم در نظام جمهوری، و پذیرش اصل جدائی دین از حکومت، راه گشای این سرزمین کهنسال با این تمدن و فرهنگ درخشان میباشد.
تهران – جبهه ملی ایران
30 تیر 1390

 

 

 
 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به جبهه ملی ايران 

 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران