اولین قربانی شعار "تولید ملی"

سد ساخت سپاه قبل از افتتاح شکست

 

نازنین کامدار

سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۱

همزمان با تبلیغات رسانه های حکومتی درباره شعار سال 91 آیت الله خامنه ای مبنی بر "تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی" و در اولین روز کاری سال جدید، یک سد خاکی که قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پیمانکار ساخت آن بود، قبل از افتتاح در هم شکست و موجب جاری شدن سیل در منطقه شد.

این سد که در منطقه راین در استان کرمان واقع شده، از جمله پروژه هایی است که قرارگاه خاتم الانبیاء با استفاده ازنیروهای داخلی آن را ساخته، اما قبل از آنکه این سد افتتاح و به عنوان یکی از دستاوردهای "تولید ملی ، کار و سرمایه ایرانی" مطرح شود، در هم شکست و علاوه بر جاری کردن سیل در منطقه، موجب بروز خسارات مالی گسترده شد.

آنطور که خبرگزاری مهر گزارش داده، شکستگی این سد در شامگاه 13 فروردین و پس از خروج شهروندانی که برای گذراندن "سیزده بدر" به این منطقه رفته بودند اتفاق افتاده و خسارات جانی در پی نداشته است.

در همین باره، ابراهیم پاریزی، بخشدار راین گفته است: "روز گذشته(13 فروردین) دریچه خروجی سد خاتم‌الانبیاء راین دچار شکستگی شد و آب ذخیره در پشت سد به یک باره وارد مسیر رودخانه و جاری شدن سیل شد. پس از اطلاع از موضوع بلافاصله به ستاد بحران شهرستان خبر داده شد و اکیپ‌های کمک‌رسانی به منطقه اعزام شد".

وی افزوده:" سیل خسارت جدی به باغ‌ها و مزارع ‌روستاهای کم سرخ، باب طاهونه، احمد‌آباد، گروه، کدبک و خوروئیه در مسیر رودخانه وارد کرد. بر اثر این سیل آب آشامیدنی و برق شش روستای در مسیر رودخانه قطع و به 40 کیلومتر از راه‌های خاکی روستایی خسارت جدی وارد شد. بخشی از محور مواصلاتی روستاهای کم سرخ و خوروئیه نیز به طور کامل از بین رفته و قرار است با استفاده از دو دستگاه لودر و بولدوزر مسیر این روستاها بازگشایی شود. به علت شدت سیل حدود 200 تا 300 اصله درخت گردو در اطراف رودخانه از بین رفتند. این سیل خسارت جانی به همراه نداشته و با توجه به اینکه منطقه راین منطقه گردشگری است از ورود گردشگران به منطقه سیل‌زده خودداری شد".

پاریزی گفته است: "این سد هنوز به بهره‌برداری رسمی نرسیده و قرار بوده در دهه فجر سال گذشته مورد بهره‌برداری قرار گیرد.سد تحویل موقت شده بود و آبگیری آن در اواخر اسفند ماه سال گذشته انجام شد. تاکنون سه پیمانکار روی احداث سد خاتم‌الانبیاء کار کرده‌اند".

محمدجواد كامیاب معاون استاندار کرمان هم در اینباره به ایرنا گفته است: "علت سانحه شكستگی سد خاكی خاتم الانبیاء واقع در بخش راین شهرستان كرمان در دست بررسی است. اگر این اتفاق در طول روز می‌افتاد، موجب جان باختن بسیاری از گردشگرانی می‌شد که در روز 13 فروردین به دامن طبیعت آمده بودند تا روز خوشی را در کنار رودخانه سپری کنند".

سایت فرارو نیز درباره شکسته شدن این سد نوشته است: "سد خاتم الانبیاء راین که تاکنون میلیارد ها تومان اعتبار برای ساخت آن صرف شده ، متأسفانه روز گذشته شکست و باعث بروز خسارت زیادی در بخش کشاورزی و... به ساکنین مناطق اطراف آن شد.این سد، بهمن پارسال به صورت موقت تحویل شده بود که همزمان با آغاز سال 91 نیز حرف و حدیث هایی در مورد ایجاد سوراخی در سد، به گوش می رسید!از آنجائیکه پتروسی نبود تا انگشتش را درون سوراخ سد بگذارد ، دریچه این سد دوام نیاورد و روز گذشته با شکستن آن خسارات زیادی به بارآمد.البته علت اصلی حادثه و برآورد میزان خسارات وارده طبق معمول در حال بررسی است".

سد ساخت سپاه با "کار و سرمایه ایرانی" که قرار بود به عنوان نمادی از "تولید ملی" مطرح شود در حالی قبل از افتتاح در هم شکسته است، که پیش از این قرار گاه خاتم در زمان بروز فاجعه زیست محیطی ناشی از نشت نفت در خلیج مکزیک مدعی شده بود که می تواند این لکه نفتی را جمع کند.

رستم قاسمی، فرمانده وقت قرارگاه و وزیر نفت کنونی در این مورد گفته بود:" این مایه ننگ و شرمندگی است که آمریکا و انگلیس و کسانی که خود را مهد تکنولوژی و ابرقدرت حوزه صنعت و اقتصاد جهانی می‌دانند با گذشت دو ماه از تخریب سکوی تولید نفت در منطقه خلیج مکزیک قادر به مهار فوران نفت ‌نباشند. در صورتی که آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و نیز شرکت‌های غربی خود را در مهار لکه نفتی ناتوان می‌دانند از ایران درخواست کنند، می‌توانیم با بررسی‌های لازم، متخصصین قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه را جهت کمک به جلوگیری از ادامه این فاجعه بزرگ و پایان بخشیدن به بحران زیست محیطی و مهار لکه نفتی به منطقه اعزام کنیم. تجربه حضور ایرانی‌ها در مهار فوران‌های نفتی در برخی کشورهای همسایه در خلیج فارس مانند کویت از قابلیت‌ها و مهارت‌های آنان خبر می‌دهد ، در عین حال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای کمک به مهار لکه نفتی آماده است".

از: روز

 

 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به متفرقه 

 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران