فرزند عبدالفتاح سلطانی در گفت و گو با سایت ملی- مذهبی: امیدواریم شعبه و قاضی مستقلی به پرونده پدرم رسیدگی کنند

 

عبدالفتاح سلطانی، یکی از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر است که هم اکنون در بند ۳۵۰ در انتظار رای دادگاه تجدید نظر است. این وکیل برجسته که از شهریور ماه سال گذشته در شرایط غیرقانونی در زندان بسر می برد، در دادگاه بدوی “غیرعادلانه” و با حضور قاضی “غیرمستقل” به ۱۸ سال حبس در برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد.

حامد سلطانی فرزند عبدالفتاح سلطانی در این زمینه به سایت ملی مذهبی می گوید: ” در اسفند ماه سال گذشته دادگاه بدوی با حضور پدر و وکلای ایشان و مادرم برگزار شد. پدرم ایراداتی را به دادگاه گرفتند، از جمله این که برای جرایم سیاسی باید هیئت منصفه حضور داشته باشد و ایرادات حقوقی دیگر و به همین علت در دادگاه از خودشان دفاع نکردند. قاضی هم گفتند ایرادات وارد نیست و من حکم را صادر می کنم و هیجده سال زندان در تبعید در برازنجان و بیست سال ممنوعیت از وکالت بعد از پایان این هجده سال زندان را برای پدر صادر کردند. حالا پدر و وکلای ایشان اعتراض کرده اند و در حال تنظیم لایحه ای برای دادگاه تجدیدنظر هستند، اما هنوز تاریخ برگزاری دادگاه و شعبه ای که پرونده برای تجدیدنظر به آنجا ارجاع داده می شود، مشخص نیست.”

اتهامات مطرح شده بر علیه این مدافع حقوق بشر، شرکت در تاسیس “کانون مدافعان حقوق بشر ایران”، دریافت جایزه حقوق بشر شهر نورنبرگ آلمان و مصاحبه با رسانه‌ها درباره وضعیت موکلانش است. بیشترین میزان حکم صادره علیه این وکیل سرشناس مربوط به اتهام تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران است.

کانون مدافعان حقوق بشر ایران که در سال ۸۱ تاسیس گردیده است، کانونی حقوقی است که فعالیت خود را بر سه محور دفاع از زندانیان سیاسی ـ عقیدتی، اعلام موضع و نظر نسبت به موارد بارز نقض حقوق بشر و حمایت از خانواده فعالان سیاسی زندانی در چارچوب قوانین ایران اعلام کرده‌است.

شیرین عبادی، محمد سیف زاده، محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی و محمد شریف از اعضای موسس این کانون بوده اند که طی سالهای اخیر دفاع از متهمان پرونده‌های سیاسی را به عهده داشته‌اند. هم چنین نرگس محمدی، نایب رئیس این کانون است که چندی پیش به شش سال زندان محکوم گردید.

فرزند این وکیل برجسته در خصوص حکم صادره خاطرنشان می کند: “این حکم، حکمی کاملا ناعادلانه است و اگر پرونده ایشان درست مطالعه شود استناداتی که در آن است کاملا غیر منطقی است. حتی یک آدم ناآشنا به مسائل حقوقی هم متوجه می شود که این استناداتی که در پرونده درج شده است نمی تواند مدرکی بر علیه ایشان باشد. حتی خود پدرم در دادگاه بدوی اعلام کردند که خود قاضی نیست که این حکم را اعلام می کند بلکه دستورات از مقامات دیگر به قاضی می رسد و قاضی آن را اعلام می کند. در هر حال ما منتظریم یک شعبه “عادلانه” ای در تجدید نظر تعیین گردد و یک قاضی “بی طرف” عادلانه پرونده پدر را بررسی کنند و حکم خود را صادر کند نه دستوراتی که از جاهای دیگر به ایشان اعمال می کنند.”

او می افزاید: “برای مثال یکی از اتهامات ایشان تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر و در قالب همان اقدام علیه امنیت ملی و اجماع و تبانی برعلیه امنیت ملی بود که فکر نکنم از نظر قانونی این جرم محسوب شود. بیشترین حکمی که برای پدر صادر شده مربوط به همین اتهام است. ضمن اینکه این گونه اتهامات سیاسی است و به قول پدرم باید در دادگاه هیئت منصفه حضور داشته باشد که این مسئله انجام نشده است. یک مورد دیگر از اتهامات هم دریافت جایزه حقوق بشر نورنبرگ از آلمان است که اساسا دریافت چنین جایزه ای یک افتخار ملی است نه یک اتهام! باز ما امیدواریم در دادگاه تجدید نظر یک قاضی بی طرف پرونده را بررسی کنند و قطعا اگر عادلانه و بی طرفانه پرونده بررسی شود، قطعا پدرم تبرئه خواهند شد زیرا هیچ اتهامی قابل ثباتی وجود ندارد.”

عبدالفتاح سلطانی سابقه وکالت در بسیاری از پرونده‌های سیاسی و حقوق بشری از جمله پرونده‌های اکبر گنجی، زهرا کاظمی، زهرا بنی یعقوب، هاله اسفندیاری، تنی چند از نیروهای ملی – مذهبی (مانند هدی صابر ، تقی رحمانی و رضا علیجانی) و اعضای سندیکای شرکت واحد را داشته است.

شایان ذکر است، کانون وکلای دادگستری نسبت به بازداشت و محکومیت وکلایی که از موکلان سیاسی وعقیدتی دفاع کرده اند، فقط نظاره گر بوده و سکوت کرده است و تاکنون در خصوص حکم صادره برای این وکیل دادگستری هم هیچ موضعی نگرفته است. در پی این سکوت شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه صلح نوبل گفته است که متأسفانه سکوت هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری در قبال پرونده سازی های وزارت اطلاعات علیه وکلای حقوق بشر، نشان از “عدم” استقلال هیأت مدیره این کانون دارد.

حامد سلطانی با تاکید بر شرایط جسمانی نامناسب پدرش یادآور می شود: “بعد از اعلام رای پدر را به بند عمومی ۳۵۰ منتقل کردند که کمی شرایط بهتری نسبت به بند ۲۰۹ که در دست اطلاعات است دارد. پدر مشکلات جسمانی زیادی داشتند که در بند ۲۰۹ حاد شده بود و الان هم در بند ۳۵۰ امکانات پزشکی نیست و همان مشکلات جسمانی را هم چنان دارند. درخواست ما هم برای تحت نظر قرار گرفتن ایشان زیر نظر متخصص باقیست تا مراحل درمانی خود را پی بگیرند.”

او با تاکید بر روحیه عالی پدرش اضافه می کند: ” از نظر روحی مثل همیشه بسیار عالی است. البته در این مدت علاوه بر پدر اعضای خانواده هم شرایط دشواری را گذرانند اما خوشبختانه خانواده ما روحیه ای قوی دارد، به خصوص مادرم که همیشه سعی می کند خنده بر روی لبانش باشد و در این شرایط به همه روحیه بدهد.”

در حالی که بسیاری از وکلا در حال گذراندن احکام غیرعادلانه و سنگین خود هستند، جوادلاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه مدعی شده که تنها وکیل زندانی در ایران عبدالفتاح سلطانی و متهم به فعالیت تروریستی است! در واکنش به این ادعای بی اساس، این وکیل برجسته حقوق بشر گفته است از این مقام قضایی شکایت خواهد کرد.

 

 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به متفرقه 

 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران