قرارداد صد و سی میلیون دلاری ایران و چین برای شنود و جاسوسی اینترنتی

شنبه 24 مارس 2012 - 05 فروردین 1391

خبرگزاری رویترز خبر داده یک شرکت مخابراتی چینی تکنولوژی پیشرفته شنود خطوط تلفن ثابت و همراه و نیز جاسوسی در ارتباطات اینترنتی به شرکت مخابرات ایران فروخته است.

بر اساس این گزارش این معامله بخشی از قرارداد ۱۳۰ میلیون دلاری بین شرکت شن ژن در چین و شرکت مخابرات ایران است.

شرکت دولتی مخابرات ایران تقریبا انحصار خطوط زمینی این کشور را دارد و بخش عمده ای از ترافیک اینترنتی ایران از شبکه های این شرکت عبور می کند.

رویترز می گوید این قرارداد که در دی ماه سال ۱۳۸۹ بین دو شرکت منعقد شده نشان می دهد که ایران علیرغم تحریم های سنگین بین المللی می تواند به تکنولوژی های پیچیده ، از جمله فن آوری لازم برای سرکوب مخالفان دست پیدا کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مدیر سابق مخابراتی در ایران که برای شرکت های بزرگ اروپایی و چینی کار کرده آورده: "تکنولوژی ای که شرکت شن ژن چین در اختیار ایران گذاشته از نمونه های مشابهی که پیش از این به ایران فروخته شده بسیار قدرتمند تر است. این فن آوری می تواند موقعیت جغرافیایی کاربران را بیابد، صدایشان را ضبط و به پیام های مکتوب، ای میل، چت های اینترنتی و سابقه رجوع اینترنتی آنها دسترسی پیدا کند.

بر اساس اسناد این معامله که رویترز به دست آورده، این شرکت چینی در عین حال به ایران کمک می کند که از طریق شن ژن به تکنولوژی های آمریکایی که در شرایط عادی به دلیل تحریم در دسترس ایران نیست، دست بیابد.

در فهرستی از قرارداد میان شرکت مخابرات ایران و شن ژن از جمله تکنولوژی هایی از شرکت های آمریکایی مایکروسافت، سیسکو، اوراکل و دل نیز وجود داشته است.

شرکت شن ژن با برخی از این شرکت های آمریکایی مشارکت دارد اما تمامی این شرکت های آمریکایی به رویترز گفته اند که ازقرارداد با شرکت مخابرات ایران بی خبر بوده اند. برخی از این شرکت ها مانند دل، ژونیپر و سیسکو در بیانیه هایی اعلام کرده اند برای بررسی این موضوع تحقیقاتی داخلی را آغاز می کنند.

لی اریژان سخنگوی شرکت شن ژن به رویترز گفته این شرکت فقط تجیهزات "استاندارد" به ایران فروخته است.

محمود خسروی فرد مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران اخیرا گفته بود که تحریم های بین المللی هیچ تاثیری بر صنایع مخابراتی ایران نداشته اند و ایران به آخرین فن آوری های این صنعت مجهز است."

از: بی بی سی

 

 
 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به سیمای نظام 

 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران