افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت ها و نرخ تورم ۲۱ درصدی بانک مرکزی/ پاسخ های بهمنی قانع کننده نبود

چهارشنبه, ۱۶ فروردین, ۱۳۹۱

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس، از حضور رئیس کل بانک مرکزی در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: نوسانات نرخ ارز و سکه، نرخ واقعی تورم و همچنین برداشت از حساب بانک‌ها مباحثی بودند که در این نشست بررسی شدند.

سیدناصر موسوی‌لارگانی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، در تشریح مباحث مطرح شده در نشست کمیسیون اقتصادی که به بررسی تحولات اقتصادی در سال ۱۳۹۰ اختصاص داشت، بیان کرد: در این نشست که با حضور محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی و معاونشان برگزار شد، مسائلی مانند نوسانات نرخ ارز و سکه، نرخ واقعی تورم و همچنین برداشت از حساب بانک‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه توضیحات بهمنی تقریبا شبیه به توجیه بود تا توضیح، افزود: او درباره نرخ تورم که آن را ۲۱ درصد اعلام کردند، معتقد بود که نرخی واقعی است، در حالی که مردم تورم را با آنچه که روزانه و ماهانه درگیر هستند می‌سنجند.

وی ادامه داد: ۷۰ درصد مردم با درآمدی که در وضعیت فعلی دارند تنها می‌توانند خوراک و پوشاک خود را تامین کنند، به خصوص در چند ماه اخیر تقریبا با افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت‌ها روبرو شدیم، از سوی دیگر بانک مرکزی نرخ تورم را ۲۱ درصد اعلام می‌کند و این موضوع برای مردم قابل قبول نیست.

این عضو فراکسیون روحانیون مجلس هشتم، با اشاره به توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره نوسانات نرخ ارز و سکه، تصریح کرد: بهمنی اظهار کرد که ما نرخ ارز را مهار و آن را ثابت کردیم؛ اما وقتی دقت کنیم می‌بینیم که متاسفانه هنوز ثابت نشده است.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم، همچنین درباره توضیح بهمنی در رابطه با برداشت بانک مرکزی از حساب بانک‌ها، گفت: بهمنی اعلام کرد که ارزهای ۱۲۲۶ تومانی که در اختیار بانک‌ها برای صادرات و واردات قرار داده بودیم، چندین نامه در این ارتباط به روسای بانک‌ها مبنی بر ارایه گزارش در این رابطه، ارسال کردیم که به هیچ یک از آنها پاسخی داده نشد، بنابراین بانک مرکزی نیز از حساب بانک‌ها برداشت کرد.

به گفته موسوی‌لارگانی توضیحات بهمنی برای بسیاری از اعضای کمیسیون اقتصادی قابل قبول نبود و مقرر شد گزارش مکتوبی درباره این مباحث به کمیسیون ارایه شود.

از: کلمه

----

افزایش قیمت در ایران خودرو و توقف فروش در سایپا،پارس خودرو و گروه بهمن

صنعت فارس: با وجود ابطال مصوبه دولت برای افزایش قیمت خودروهای داخلی، قیمت‌گذاری خودروهای داخلی در سال جدید همچنان با ابهام روبرو است و مشخص نیست خودروها باید با چه قیمتی به خریداران عرضه شود. در حالی که فروش محصولات ایران خودرو با قیمتهای افزایش یافته قبلی و اضافه شدن 300 هزار تومان به عنوان نرخ جدید بیمه و مالیات بر ارزش افزوده از امروز آغاز شد،قیمت‌گذاری تولیدات شرکتهای دیگر از جمله سایپا، پارس خودرو و بهمن همچنان نهایی نشده و فروش این محصولات متوقف است.

اسفند سال گذشته کمیته قیمت‌گذاری خودرو با متوسط افزایش 6 درصدی قیمت برخی خودروهای داخلی موافقت کرد،اما پس از گذشت چند روز این مصوبه توسط هیئت دولت لغو شد.

براساس مصوبه کمیته قیمت‌گذاری خودرو، قیمت برخی محصولات ایران خودرو و سایپا بین 200 هزار تومان تا 4 میلیون و 800 هزار تومان افزایش یافت. در این راستا از بین تولیدات گروه سایپا قیمت محصولات خانواده ایکس 100 (پراید) به عنوان پر فروش‌ترین خودروی کشور 600 هزار تومان و قیمت تیبا نیز 800 هزار تومان افزایش یافت. در بین محصولات ایران خودرو نیز قیمت پژو و 206 حدود یک میلیون و 100 هزار تومان و قیمت پژو 405 نیز یک میلیون و 300 هزار تومان افزایش یافت.

البته محصولات دیگری نیز از بین خودروهای داخلی مشمول این افزایش قیمت شدند که می‌توان به رشد 4.8 میلیون تومانی قیمت مگان و افزایش یک میلیون و 600 هزار تومانی قیمت تندر 90 اشاره کرد.

این افزایش قیمت‌ها در حالی در روزهای پایانی سال گذشته از سوی دولت منتفی اعلام شد که تاکنون دستورالعمل مشخصی از سوی سایپا به نمایندگی‌های فروش این شرکت ابلاغ نشده و ثبت‌نام برای فروش خودرو توسط نمایندگی‌ها متوقف است.

* افزایش قیمت دوباره محصولات ایران خودرو

با وجود لغو مصوبه کمیته قیمت‌گذاری خودرو برای افزایش قیمت خودروهای داخلی، اساس ابلاغ امروز ایران خودرو به نمایندگی‌های خود، قیمت هر دستگاه تندر90 فول 17 میلیون و 87 هزار تومان، پژو 206 تیپ2 حدود 16 میلیون و 187 هزار تومان، پژو 206 صندوق دار مدل V8 معادل 18 میلیون و 909 هزار تومان تعیین شده است.

همچنین قیمت هر دستگاه پرشیا بنزینی 19 میلیون و 142 هزار تومان، پژو 405 معادل 14 میلیون و 922 هزار تومان تعیین شده است.

در مورد سمند EF7 بنزینی هم می‌توان به قیمت 17 میلیون و 125 هزار تومانی این خودرو اشاره کرد. قیمت هر دستگاه سمند ELX نیز 19 میلیون و 421 هزار تومان و قیمت سمند معمولی نیز 14 میلیون 567 هزار تومان تعیین شده است.

برای پژو 207 آی نیز قیمتی به نمایندگی های فروش اعلام نشده و فعلا فروش این خودرو متوقف است.

* محاسبه نرخ جدید بیمه و مالیات در قیمت خودروها

توقف ثبت‌نام برای فروش خودرو در نمایندگی‌های سایپا ادامه دارد و در حال حاضر هیچ تقاضایی برای خرید خودرو از مشتریان پذیرفته نمی‌شود.

محمدی، مدیر فروش یکی از نمایندگی‌های سایپا نیز در این مورد به فارس گفت: تاکنون دستورالعملی برای فروش خودرو به ما ابلاغ نشده است.

وی افزود: اواخر سال گذشته قیمت تیبا 12 میلیون و 600 هزار تومان، سایپا 131 با ترمز ضد قفل 9 میلیون و 400 هزار تومان و سایپا 111 با ترمز ضد قفل 9 میلیون و 600 هزار تومان تعیین شد.

وی افزود: این افزایش قیمت‌ها با احتساب رشد نرخ بیمه و مالیات بر ارزش افزوده محاسبه و اعلام شده بود اما در حال حاضر دستورالعملی برای فروش خودرو نداریم.

وی تصریح کرد: مشخص نیست که خودرو را باید با چه روشی و به چه قیمتی عرضه کنیم.

* توقف فروش محصولات پارس خودرو و بهمن

در حال حاضر علاوه بر توقف فروش محصولات سایپا، فروش محصولات گروه بهمن نیز با توقف همراه است و دستورالعملی برای فروش خودرو به نمایندگیهای این گروه خودروسازی ابلاغ نشده است. مدیران گروه خودروسازی بهمن اواخر سال گذشته مدارک خود را برای دریافت مجوز افزایش قیمت به کمیته قیمت‌گذاری خودرو ارائه کردند که ظاهراً با توجه به عدم تصمیم‌گیری نهایی در این مورد، همچنان فروش خودرو توسط نمایندگی‌های این گروه خودروساز متوقف است.

از سویی عرضه محصولات پارس خودرو نیز متوقف است و دستورالعملی برای فروش خودرو به نمایندگی‌های این شرکت اعلام نشده است.

در چنین شرایطی که قیمت‌گذاری خودروهای داخلی با ابهام روبرو است لازم است سازمان حمایت و کمیته قیمت‌گذاری خودرو هر چه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف خودرو‌سازان و اعلام نرخ‌های مصوب اقدام کند تا شرکت‌های خودروساز کار فروش محصولات خود را از سر گیرند و خریداران نیز تکلیف خود را برای پرداخت بها بدانند.

 

 
 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به سیمای نظام 

 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران