بیمه‌گر اصلی چین بیمه تانکرهای حامل نفت ایران را متوقف می کند

۱۳۹۱/۰۱/۱۷

بیمه‌گر اصلی چین اعلام کرد که در راستای تحریم‌های غرب علیه نفت ایران، از ماه ژوئیه ارائه خدمات بیمه به تانکرهای حامل نفت ایران را متوقف خواهد کرد. این نخستین مجموعه بیمه در چین است که از قطع همکاری خود با کشتی‌های حامل نفت ایران خبر می‌دهد.

دو مقام رسمی مجموعه بیمه «پی اند آی کلاب» چین روز پنجشنبه در گفت‌و گو با خبرگزاری رویترز تأیید کرده‌اند که این شرکت عظیم ارائه دهنده خدمات بیمه که بیش از هزار کشتی متعلق به شرکت‌های عمده حمل و نقل دریایی در چین را تحت پوشش خود دارد، قصد دارد از ماه ژوئیه از ارائه خدمات به کشتی‌های حامل نفت جمهوری اسلامی خودداری کند.

یکی از مقام‌های این مجموعه به رویترز گفته است که بسیاری از کشتی هایی که نفت ایران را جا به جا می‌کنند می‌خواهند تحت پوشش بیمه این مجموعه باشند، اما با توجه به مقررات تحریمی ایالات متحده و اتحادیه اروپا، «پی اند آی کلاب» چین از ماه ژوئیه از ارائه خدمات بیمه به این کشتیرانی‌ها خودداری خواهد کرد.

این مقام آگاه با تأکید بر این‌که «پی اند آی کلاب این ریسک را متحمل نخواهد شد» گفت که این مجموعه بیمه‌گذار از شرکت‌های بیمه زیر مجموعه خود خواسته ‌است تا از ارائه خدمات بیمه به کشتی‌های حامل نفت ایران خودداری کنند و یا اگر قصد چنین اقدامی را دارد، عواقب آن را در نظر داشته باشند.

از آغاز ماه ژوئیه طبق تحریم‌های اتحادیه اروپا، شرکت‌های بیمه‌ای که به نفت‌کش‌های حامل نفت ایران خدمات بیمه ارائه دهند در فهرست سیاه این اتحادیه قرار می‌گیرند.

پیش از این بیمه‌گزار چینی، یک مجموعه بیمه‌گزار اصلی در ژاپن نیز اعلام کرده بود که از این پس تنها بخشی از خدمات بیمه را به تانکرهای حامل نفت ایران ارائه خواهد داد.

تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا و ایالات متحده، خریداران عمده نفت ایران در آسیا را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

ایران روزانه ۲.۲ میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند که بخش اعظم این محموله‌ها به چین، هند، ژاپن و کره جنوبی ارسال می‌شود.

در این مدت وارد کنندگان اصلی نفت ایران در آسیا اروپا برای در امان ماندن از اقدامات تنبیهی آمریکا و اتحادیه اروپا، یا از میزان واردات خود کاسته‌اند و یا اعلام کرده‌اند که قصد چنین کاری را دارند.

با این‌حال این کشورها همچنان امیدوارند که در صورت امکان از بخشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه نفت ایران معاف شوند.

روز پنجشنبه یک مقام رسمی بیمه‌گزار «پی اند آی کلاب» نیز ابراز امیدواری کرد که اتحادیه اروپا از شدت تحریم‌ها بکاهد و افزود که به نظر می‌رسد امکان توافق طرفین بر سر شدت این تحریم‌ها وجود دارد.

تحریم‌های غرب علیه ایران به منظور مقابله با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی اعمال شده است.

غرب معتقد است که برنامه هسته‌ای ایران دارای ابعاد نظامی‌ است و خواستار شفاف‌سازی تهران در این خصوص شده است. این در حالی است که جمهوری اسلامی در مقابل می‌گوید فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارای اهداف کاملا صلح‌آمیز است و همچنان به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد.

از: راديو فردا

 

 
 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به سیمای نظام 

 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران