گرانی افسار گسيخته در ايران

قیمت سوخت پروازهای خارجی ۱۸۵ درصد گران شد

حمید غوابش، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، از افزایش ناگهانی قیمت سوخت هواپیما در پروازهای خارجی برای شرکت‌های هوایی داخلی از ۴۰۰ تومان به ۱۱۴۳ تومان خبرداد.

این افزایش قیمت ناگهانی، شرکت‌های هواپیمایی را دچار مشکلات فراوانی کرده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت در پی این ابلاغیه، شرکت‌های هواپیمایی نامه‌ای به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ارسال کرده و در آن از افزایش ناگهانی قیمت سوخت هواپیما به شدت انتقاد کرده و خواستار هماهنگی بیشتر در این باره با شرکت‌های هواپیمایی شده‌اند.

غوابش با اعلام این‌که تنها یک روز قبل از اجرا، این ابلاغیه به شرکت‌های هواپیمایی اطلاع داده شده افزود، بلیت برخی از پروازها تا چند ماه بعد از آن فروخته شده است.

از: دويچه وله

----

کسری ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت ایران در طرح حذف یارانه ها

 

جمعه 06 آوريل 2012 - 18 فروردین 1391

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد ایران می گوید که در پانزده ماه گذشته ۴۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی بین خانوارها توزیع شده است که ۳۰ هزار میلیارد تومان آن، از خود مردم دریافت و بازتوزیع شده است.

آقای حسینی به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، گفته که حدود شش هزار میلیارد تومان از بودجه یارانه های نقدی از محل تنخواه تامین شده است.

بنابر این گزارش، دولت در اجرای برنامه حذف یارانه ها با کسری ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی رو به رو بوده است.

طرح موسوم به هدفمندی یارانه ها که از زمستان سال گذشته شروع شد، برنامه ای برای حذف یارانه هاست و در این طرح دولت همزمان با افزایش قیمت برخی کالاها نظیر مواد سوختی، مبالغی را به عنوان یارانه نقدی به خانوارها پرداخت می کند.

میزان یارانه نقدی هر فرد ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است و بنابر گزارش‌ها حدود ۷۳ میلیون ایرانی ماهانه یارانه نقدی می گیرند.

قرار بود نیمی از درآمد دولت از محل افزایش قیمت ها، صرف یارانه های نقدی به خانوارها شود و سی درصد به واحدهای تولیدی اختصاص پیدا کند و بقیه نیز در اختیار دولت قرار بگیرد اما در سال گذشته سهم بخش دولت حذف شد و سهم یارانه نقدی به ۸۰ درصد رسید و سهم بخش تولید نیز به ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد.

بنابر قانون، دولت باید بخشی از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت کالاها را به واحدهای تولیدی اختصاص می‌داد تا مدیران آنها بتوانند از این طریق با نوسازی واحدهای تولیدی، مصرف انرژی خود را کنترل و هزینه‌های خود را کاهش دهند. اما دولت در عمل پولی به این واحدها اختصاص نداد و مانع از افزایش قیمت کالاها نیز شد به گونه ای که برخی گزارش‌ها نشان می دهد فشارها به قدری زیاد بوده که برخی واحدها برای کاهش هزینه‌ها، تولید را کاهش داده و به تعدیل نیرو روی آورده اند.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفته که "هم‌اکنون بخش های تولیدی کشور دچار آسیب هایی هستند که در فاز دوم هدفمندی یارانه ها باید فکری به حال آنها شود."

اواخر تابستان سال گذشته عبدالرضا رحمانی فضلی، رئیس دیوان محاسبات که بازوی نظارتی مجلس به حساب می آید اعلام کرد که دولت در هشت ماه اول برنامه حذف یارانه ها نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد تومان از حساب بانک مرکزی، درآمدهای نفتی و بودجه عمومی کشور برای پرداخت یارانه نقدی هزینه کرده است.

با آنکه گزارش دولت نشان می دهد که با کسری ۱۵ هزار میلیارد تومانی در حذف یارانه ها رو‌به‌روست با این حال اعلام کرده که ۲۸ هزار تومان به عنوان مابه‌التفاوت مرحله اول و دوم حذف یارانه ها به حساب خانوارها واریز کرده است و این افزایش یارانه نقدی، باعث نگرانی مجلس شده است.

مجلس می گوید که این به منزله شروع مرحله دوم حذف یارانه هاست و آقای لاریجانی گفته است که "اجرای این طرح بدون تصویب مجلس امکان‌پذیر نیست زیرا بر اساس قانون اساسی هر نوع هزینه ای در کشور باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد."

از: بی بی سی

----

قیمت موز رکورد شکست: کیلویی ۳۴۰۰ تومان

 

شنبه, ۱۹ فروردین, ۱۳۹۱

قیمت موز در بازار تهران رکورد شکسته و به کیلویی ۳۴۰۰ تومان رسیده است.

به گزارش فارس، با آنکه طبق تفاهمنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با واردکنندگان موز قرار بود با فروشندگان موز بالاتر از کیلویی ۱۵۵۰ تومان برخورد شود، موز در بازار تهران به کیلویی ۳۴۰۰ تومان رسیده است.

اواخر سال گذشته طی تفاهمنامه وزارت صنت، معدن و تجارت با وارد کنندگان موز قرار شد هر کیلو موز درب سردخانه کیلویی ۱۳۰۰، میادین تره‌بار ۱۳۸۰ و برای مصرف‌کننده ۱۵۵۰ تومان به فروش برسد.

این نرخ از ۲۵ اسفند تا ۲۵ فروردین در کل کشور لازم‌الاجرا بود و قرار بود سازمان تعزیرات با گرانفروشان برخورد جدی داشته باشد. اما این موضوع در هیچکدام از موارد یاد شده رعایت نشد تا آنکه موز در بازار به اندازه بیش از دو برابر قیمت مورد تفاهم رسیده است.

این گزارش حاکی است دلالان با شیوه‌های جدید دور زدن قانون محصول وارداتی را به جای عرضه در میادین با انتقال به انبارهای اختصاصی به هر قیمتی که توانسته‌اند فروخته‌اند و همین عامل شده تا قیمت در بازار افزایش یابد. همچنین در روزهای تعطیل با رنگ باختن ابزار تعزیراتی و نظارت حتی قیمت دستوری نیز اجرایی نشده است.

 

 
 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به سیمای نظام 

 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران