بازگشت به صفحه اول  
 
 

محمد مهرداد

زنده یاد محمد مهرداد در هشتم بهمن ماه 1308 خورشیدی در کرمان دیده به جهان گشود. از دوران نوجوانی به صف مدافعان کیان ملی کشورش پیوسته و در دانشگاه هم با به راه انداختن نشریه «پرچمدار» به طرفداری از دکتر مصدق پرداخت و حتی با ایجاد کانون ملی لکوموتیورانان، تلاش فراوانی جهت گسترش مبارزات ملی داشت و ذره­ای هم تهدیدها و تطمیع ها در او اثر نداشت چنانکه 6 روز قبل از ترور ناجوانمردانه­اش در مراسم جشن سده اعلام کرده بود که به زودی سینه من آماج گلوله­های دشمنان خواهم شد و چنین نیز شد. وی از نیروهای اصلی مکتب پان ایرانیسم بود که بعدا مسئول « سازمان پرچمداران پان ایرانیسم» شد و سرانجام در زد و خورد های خیابانی در سال 1330 به حمایت از دکتر مصدق از ناحیه کمر هدف گلوله قرار گرفت و در اثر آن فلج شد و حدود 54 سال به بستر بیماری افتاد اما همواره بر عهد خود پایدار باقی ماند و حتی با همت مردانه­اش موفق به اتمام تحصیلات دانشگاهی در رشته حقوق شده و همواره مشغول مطالعه و افزودن بر دانش خویش بوده و قلمی روان و بیانی گرم و تاثیر گذار داشت تا در سال 1384 خورشیدی به ابدیت پیوست.

لازم به ذکر است که از جمله عزیزانی که در تلاش برای سلامت مرحوم مهرداد بسیار فعال بودند باید از پزشک عالیقدر دکتر برومند و سرکار خانم معصومه محمدی یاد کرد.

آقای خسرو سیف دبیر کل حزب ملت ایران دربارۀ این رادمرد می نویسد :« او در تمام این مدت با تنی رنجور و با روحیه ای قوی و با مطالعات مستمر در جریان وقایع روز بود. آنگاه که با جوانان صحبت می کرد گویی آتش فشانی از احساس و عشق به سربلندی و یکپارچگی ایران بزرگ بود. او همیشه و در همه حال به ایران و سرزمین های جدا شده از ایران می اندیشید، به مردم ستم دیده میهن و ناهنجاری هایی که روز به روز افزون تر می شود و به خطرهایی که استقلال ایران را تهدید می کند فکر می کرد. محمد مهرداد آرزویی جز استقلال میهن، آزادی ملت و زندگی سرافرازانه مردم ایران نداشت و بدین سبب همواره وظیفه ی خطیر جوانان را در این راه بدانها گوشزد می کرد. این بزرگمرد تاریخ معاصر ایران افتخار می کرد که ادامه دهندۀ راه پیشوای بزرگ ایران دکتر محمد مصدق و نهضت ملی ایران بوده است.  محمد مهرداد در شانزدهم بهمن 1330 مورد اصابت گلوله ی بیگانه پرستان قرار گرفت و در شانزدهم بهمن 1384 جان بر سر پیمان نهاد.»

منابع : سرنوشت یاران دكتر مصدق / تالیف عبدالرضا هوشنگ مهدوی /نشر علم

          یادمان نخستین سال پرواز محمد مهرداد/ انتشارات حزب ملت ایران

و...

به کوشش : حمید رضا مسیبیان

hamosaieb@yahoo.com

 

 
 
بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به ياران مصدق