بازگشت به صفحه اول  
 
 

حسن علی صارم کلالی

« مختصری از زندگینامه آقای حسن علی صارم کلالی در مصاحبه با جناب آقای خسرو سیف دبیر کل محترم حزب ملت ایران »

آقای حسن علی صارم کلالی را به جرات می­توان ثابت قدم ترین فرد در زمره بنیانگذاران مکتب پان ایرانیسم تا به امروز دانست که شناخت ایشان برای نسل جوان بسیار ذیقیمت خواهد بود.

به این منظور در این زمینه از جناب آقای خسرو سیف دبیر کل حزب ملت ایران و از قدیمی­ترین مبارزان این راه که عمری با ایشان سر کرده اند در این زمینه یاری خواستیم که متن ذیل کلا از مصاحبه با ایشان برداشته شده و توجه بفرمائید کسی چون جناب آقای سیف با بیش از 50 سال سابقه مبارزاتی ملی درباره جناب آقای کلالی به صراحت می­فرمایند: « ایشان از ثابت قدم ترین افرادی بود که در  موسسین مکتب پان ایرانیسم حضور داشتند و اکنون هم ما را ارشاد می­کند... »

آقای « حسن علی صارم کلالی » در 1304 در مشهد به دنیا آمده و پس ازتحصیلات ابتدائی و متوسطه در تهران به ادامه تحصیلات دانشگاهی پرداخته و با شروع فعالیت « انجمن » در 1320 با حضور در این سازمان شروع به فعالیت کرد. اینان با هدف اصلی مقابله با بیگانگان فعالیت می­کردند و با شروع نهضت ملی دکتر مصدق وی نیز در جریانات نهضت ملی قرار گرفته و با عده­ای از دانشجوها فعالیت کرد.

قبل از آن در 15 شهریور سال 1326 آقای کلالی به همراه 4 نفر دیگر از اعضای انجمن،  « مکتب پان ایرانیسم » را پایه گذاری کردند.

4 نفر دیگر عبارت بودند از محسن پزشکپور، جواد تقی زاده، دکتر محمد رضا عاملی تهرانی و علینقی عالیخانی که نفر آخر در دوران تحصیل به خارج رفت و ارتباطش را با اینان قطع کرده و بعد هم به استخدام سازمان امنیت در آمده و مدیر کل شد و حتی تا مقام وزارت و رایزن نزدیک شاه هم پیش رفت. در سال 1327 زنده یاد شهید داریوش فروهر هم به این مکتب پیوست و پس ار کوتاه مدتی مرحوم فروهر به همراه آقای کلالی و آقای تقی زاده « حزب نبرد ایران » را تشکیل دادند که دبیر حزب نبرد ایران هم آقای حسن علی صارم کلالی بود. عنوان روزنامه اینان اول ابر مرد و بعد آپادانا بود.

پس از مدتی هم با هماهنگی آقایان عاملی و پزشکپور اینان « حزب ملت ایران بر بنیاد پان ایرانیسم» را تشکیل دادند و حزب نبرد ایران در آن منحل شد.

آقای کلالی در حزب ملت ایران به عنوان دبیر حزب انتخاب شد که آن موقع دستور نام داشت. اما چون ایشان متولد مشهد بود و آنجا کشاورزی داشت پس از مدتی مجبور به برگشت به شهر خودش شد و لذا با موافقت سایر یاران، شهید داریوش فروهر دبیر حزب ملت ایران شد.

آقای کلالی پس از آن هم همواره با حزب تماس داشت و بعد به تهران آمده و در حالیکه در آن موقع حزب به صورت شورائی اداره می­شد در سال 1340 در کنگره حزب به عضویت کمیته مرکزی انتخاب شد و جزو 7 نفر کمیته مرکزی و رئیس کمیته مرکزی حزب شد که دبیر حزب هم مرحوم فروهر بود. ایشان پس از آن هم همواره در کیمته مرکزی بوده و در زمینه­های مختلف فعالیت داشته و تا کنون هم همین سمت را حفظ کردند و الان هم با حدود 80 سال سن حیات دارند که انشاالله عمرشان دراز باد و ایشان از ثابت قدم ترین افرادی بود که در  موسسین مکتب پان ایرانیسم حضور داشتند و اکنون هم ما را ارشاد می­کند.

**************

با تشکر از جناب آقای خسرو سیف دبیر کل حزب ملت ایران

مصاحبه کننده و تدوینگر: حمید رضا مسیبیان

hamosaieb@yahoo.com

 

 
 
بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به ياران مصدق