پیام تسلیت سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا به مناسبت درگذشت دکتر علی اصغر حاج سیدجوادی

پنجشنبه, 7ام تیر, 1397
اندازه قلم متن

پیام تسلیت سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا

 به مناسبت درگذشت دکتر علی اصغر حاج سیدجوادی

با  اندوه فراوان از خبر درگذشت دکتر علی اصغر حاج سید جوادی، نویسنده و روزنامه نگار مشهور  ایرانی آگاه شدیم. علی اصغر حاج سید جوادی در سال ۱۳۰۳ در خانواده‌ای سرشناس در قزوین به دنیا آمد. جد پدری‌اش حسین مجتهد خیابانی (حاج سید جوادی) از روحانیون بنام قزوین بود.

او تحصیلاتش را در رشته حقوق دانشگاه تهران به پایان برد و در مقطعی هم در فرانسه ادامه تحصیل داد. با این حال در این رشته مشغول به کار نبود و حرفه اصلی‌اش نویسندگی و روزنامه‎نگاری بود.

حاج سیدجوادی در دوره‌ای از جوانی به حزب توده پیوست اما بسیار زود در انشعاب خلیل ملکی و یارانش از حزب توده با آنان از این حزب بیرون آمد و از آن پس جزو همگامان خلیل ملکی به شمار می آمد.

او که از اعضای نخستین کانون نویسندگان ایران بود، در سال ۱۳۵۵ در نامه‌ای سرگشاده به شاه ایران به شدت از سیاست‌های شاه انتقاد کرد و نوشت که “صدای فرورویختن سقف حکومت را می‌شنوم”.

حاج سیدجوادی در سال ۱۳۶۰ به علت مخالفت با جمهوری اسلامی مخفیانه از ایران خارج شد و در فرانسه اقامت گزید. او در تمام سال‌هایی که در فرانسه به سر می برد به کار مطبوعاتی خود در جهت افشاءِ جمهوری اسلامی  ادامه داد.

ما درگذشت این نویسنده ی پیرو راه مصدق بزرگ را به همسر ارجمند و خانواده ی محترم حاج سیدجوادی، به همه ی یاران او در نهضت ملی و همه ی آزادیخواهان ایران تسلیت می گوییم و خود را در سوگ آنان شریک می دانیم.

سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا

۷ تیر ماه ۱۳۹۷ ــ  ۲۸ ژوپن ۲۰۱۸

دکتر علی راسخ افشار، دکتر پرویز داورپناه، علی شاکری زند، مهندس مهدی مقدس زاده 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.