طرح جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان برای شفافیت دولت بایدن و منع انتقال پول به ایران

جمعه, 2ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، در همکاری با نمایندگان دموکرات، مفادی را در طرح بودجه دفاعی ۲۰۲۲ ایالات‌متحده گنجانده‌اند که دولت بایدن را درباره ایران ملزم به پاسخگویی کرده و از انتقال پول به جمهوری اسلامی جلوگیری می‌کند.

به گزارش واشینگتن فری بیکن، مفاد جدید در طرح بودجه دفاعی ۲۰۲۲ آمریکا دولت بایدن را ملزم می‌کند پیش از لغو احتمالی هر تحریمی علیه جمهوری اسلامی به کنگره گزارش دهد و به طور مداوم به اطلاع کنگره برساند از پولی که به موجب لغو احتمالی تحریم‌ها به جمهوری اسلامی داده می‌شود، چه مقدار آن صرف مدرن‌سازی نیروهای نظامی ایران و گروه‌های تروریستی نیابتی آن می‌شود.

جمهوری‌خواهان کنگره همچنین در این طرح بودجه نظامی، در اقدامی بی‌سابقه دولت بایدن را موظف کرده‌اند درباره تمامی فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی در داخل خاک آمریکا، از جمله حمله‌های تروریستی تحت حمایت تهران، توطئه‌های آدم‌ربایی، نقض ممنوعیت‌های صادراتی و تحریم‌ها و پولشویی گزارش تحقیق و تفحص ارائه دهد.

همچنین دولت آمریکا به موجب این طرح موظف خواهد شد درباره تهدیدهای کوتاه‌مدت و بلندمدت شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و نیز حمایت‌های تهران از گروه‌های تروریستی همچون حزب‌الله و حماس به کنگره اطلاع‌رسانی کند.

به موجب این طرح، دولت همچنین باید به صورت مداوم جدیدترین اطلاعات را درباره روابط نظامی ایران و چین، از جمله انتقال تسلیحات، سفرهای مقام‌های نظامی و نیز سایر کمک‌های چین به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در اختیار کنگره قرار دهد.

این طرح در حالی تهیه شده که وقفه طولانی‌مدت به وجود آمده در روند مذاکرات هسته‌ای ایران ادامه دارد و موضوعات کلیدی همچون لغو تحریم‌های زمان دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی همچنان جزو مسائل حل نشده است.

روز پنج‌شنبه، یک مقام ارشد آمریکایی گفت هنوز پنجره برای احیای برجام باز است، اما ایران هنوز نشان نداده که مایل به از سرگیری مذاکرات در وین است. او افزود صبر آمریکا برای همیشه دوام نخواهد داشت، اما از ذکر مهلت ایران برای بازگشت به مذاکرات خودداری کرد.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین خاطرنشان کرد که تحمل آمریکا برای زمان بازگشت ایران به مذاکرات هسته‌ای بستگی به پیشرفت فنی برنامه هسته‌ای ایران و برآورد گسترده‌تر ایالات متحده و شرکایش درباره تمایل ایران به احیای برجام دارد.

ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.