وخامت حال مهدی و حسین رجبیان در اثر اعتصاب غذا

جمعه, ۲۶ام شهریور, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

mehdi-va-hossein-rajabian

حال جسمی دو برادر هنرمند زندانی که از ۱۸ شهریور در اعتصاب غذا هستند وخیم توصیف شده است. مهدی و حسین رجبیان برای گذراندن حکم سه سال حبس تعزیری‌شان از ۱۶ خرداد ماه در زندان اوین به سر می‌برند.

مهدی و حسین رجبیان دو برادر هنرمند زندانی که از ۱۸ شهریور (۸ سپتامبر) در اعتصاب غذا به سر می‌برند، در وضعیت خطرناک جسمانی قرار دارند.
کمپین بین‌المللی حقوق بشر با اعلام این خبر افزوده که این دو برادر در زندان به عفونت خونی مبتلا شده‌اند.

مهدی رجبیان پیش از زندان مشکوک به ابتلا به بیماری ام‌اس بود. او پس از بحث با دادیار زندان درباره لزوم مرخصی استعلاجی به طور ناگهانی به بند دیگری منتقل شد و به این ترتیب دو برادر از هم جدا شدند. از همان زمان هر دو در اعتراض به این وضع و نیز عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

یکی از نزدیکان خانواده رجبیان به سایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفته است ابتلای مهدی رجبیان به بیماری ام‌اس در اثر بازجویی‌های مکرر و فشارهایی بوده که او متحمل شده است.

مهدی و حسین رجبیان، بنیان‌گذاران سایت “برگ موزیک” در سال ۱۳۹۲، پس از ساخت فیلم حسین رجبیان که با مجوز ارشاد تهیه، اما بدون مجوز پخش شده بود، دستگیر شده بودند. مهدی رجبیان نیز در آن زمان مشغول تهیه آلبومی با عنوان “تاریخ ایران به روایت سه‌تار” بود که در آن جنگ‌های ایران در طول تاریخ با ساز سه‌تار روایت شده است.

این دو برادر پس از دو ماه حبس انفرادی به قید وثیقه آزاد شدند، اما در اردبیهشت ماه ۱۳۹۴ شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه آنان را به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام به شش سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ۲۰ میلیون تومانی محکوم کرد.

این حکم در اسفند ماه ۱۳۹۴ در دادگاه تجدید نظر به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی تغییر کرد و جریمه نقدی عینا تایید شد. مهدی و حسین رجبیان روز یکشنبه ۱۶ خرداد (۵ ژوئن) ۱۳۹۵ برای گذراندن حکم حبسشان راهی زندان اوین شدند.

از: دویچه وله

 

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.