صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه: اگر جای دولت بودم وزیر اقتصاد آلمان را راه نمی‌دادم

دوشنبه, 12ام مهر, 1395
اندازه قلم متن

gabriel-tayebnia
زیگمار گابریل (راست) در دیدار با علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، با انتقاد شدید از گفته‌های وزیر اقتصاد و معاون صدر اعظم آلمان درباره لزوم به رسمیت شناختن اسرائیل و اشاره او به مسائل حقوق بشری ایران، گفته است که اگر جای دولت بود اجازه نمی‌داد “چنین شخصی” وارد کشور شود.

به گزارش خبرگزاری قوه قضائیه ایران، آقای لاریجانی سخنان زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان را نادرست، غیرمنطقی و غیرصحیح خوانده و گفته است که “ظاهرا ایشان در خواب گرانی به سر می‌برد”.

آقای گابریل که امروز دوشنبه ۱۲ مهر (سوم اکتبر) همراه با هیئتی تجاری به تهران سفر کرده، روز جمعه گفته بود که برای عادی‌سازی روابط با تهران، ایران باید موجودیت اسرائیل را به رسمیت بشناسد و از رفتار “تفرقه‌افکنانه” خود در سوریه دست بردارد.

او همچنین گفته بود که در جریان سفرش درباره وضعیت حقوق بشر در ایران هم گفت‌وگو خواهد کرد.

پیش از این وزارت امور خارجه ایران گفته بود که ایران هیچ شرطی را برای گسترش روابط با آلمان نمی‌پذیرد.

زیگمار گابریل در سفر قبلی خود به تهران در اواخر تیر ماه هم گفته بود که زیر سوال بردن حق موجودیت اسرائیل مسئله‌ای نیست که آلمان بتواند آن را قبول کند.

gabriel-zangeneh
زیگمار کابریل در تهران با بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران دیدار کرد

رئیس قوه قضائیه ایران امروز هم‌زمان با آغاز سفر آقای گابریل به تهران گفت: “افرادی که کشورهایشان در طول چندین سال به بهانه‌های واهی از جمله موضوع سلاح‌های هسته ای… کشور ما را مورد تحریم قرار دادند، در حال حاضر برای حضور در بازارهای ما به جای آن که عذرخواهی کنند با لحن طلبکارانه سخن می‌گویند”.

او به دولت و وزیر امور خارجه ایران پیشنهاد کرده که اجازه ندهند چنین افرادی وارد ایران شوند.

هم‌زمان خبرگزاری دولتی ایران از امضای توافقنامه میان بانک مرکزی ایران و آلمان برای گسترش همکاری‌ها میان دو کشور بعد از رفع تحریم‌های ایران خبر داده است.

همچنین بنا برگزارش‌ها، در نخستین روز سفر وزیر اقتصاد آلمان کمیسیون مشترک اقتصادى ایران و آلمان بعد از ١۵ سال در اتاق بازرگانى ایران برگزار شد.

بزرگ‌ترین شریک اروپایی

پیش از اعمال تحریم‌های هسته‌ای، آلمان بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در اروپا بود.

میزان صادرات کالا از آلمان به ایران که در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو برآورد شده بود، در سال ۲۰۱۳ به ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو رسید. هر چند که صادرات آلمان به ایران بعد از توافق موقت ژنو در اواخر سال ۲۰۱۳ حدود ۳۰ درصد رشد کرد.
از: بی بی سی
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.