بازداشت منوچهر خلوصی شهروند بهایی در مشهد و ده‌ها شهروند در شهرستان بوکان

شنبه, ۱۷ام مهر, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

manochehr-kholosi-300x191

روز گذشته منوچهر خلوصی شهروند بهایی در مشهد یک‌ ماه زودتر از تاریخ مقرر، توسط ماموران امنیتی جهت اجرای حکم یک سال حبس تعزیری بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح روز پنجشنبه ۱۵ مهر ماه ماموران امنیتی به منزل منوچهر خلوصی مراجعه کرده و پس از بازداشت، وی را به زندان وکیل آباد مشهد منتقل کردند.

یک منبع نزدیک به خانواده خلوصی با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا تاکید کرد: “بازداشت آقای خلوصی در حالی بوده که احضاریه‌ی او برای یک ماه دیگر بوده است.”

منوچهر خلوصی در آذرماه ۹۲ با ورود مامورین به منزل مسکونی اش برای ششمین بار پس از انقلاب به دلیل باورهای دینی خود بازداشت و سرانجام توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب مشهد به اتهام اقدام علیه امنیت و تبلیغ علیه نظام به ۶ سال زندان محکوم شد.

مدتی بعد، این حکم در دادگاه تجدیدنظر به یک‌سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.

شایان ذکر است دو فرزند دختر این شهروند بهایی نیز با نام‌های نیکا و نوا خلوصی با احکام به ترتیب شش سال و نیم و چهار سال حبس، بیش از دو سال است که در زندان وکیل آباد مشهد زندانی هستند.

هرانا پیش از این با انتشار رونوشت عینی از حکم صادره دادگاه انقلاب در خصوص پرونده آقای خلوصی و ذکر گردش کار دستگاه امنیتی در این مورد، بر بازداشت و محکومیت این شهروند ایرانی صرفا به دلیل باورهای دینی تاکید کرده است.

*****

bazdasht-300x191

بازداشت ده‌ها شهروند در شهرستان بوکان

روز گذشته نیروهای امنیتی با یورش هماهنگ به خانه تعداد زیادی از شهروندان بوکان و حومه با ضرب و شتم اقدام به بازداشت تعداد پرشماری از شهروندان نمودند. دستگیر شدگان ده‌ها نفر از جمله «جوانان و نوجوانان کم سن، بعضی از امامان مساجد و طلبه های آن‌ها» گزارش شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بعدازظهر روز پنج شنبه هفته جاری نیروهای امنیتی با یورش به خانه شهروندان با ضرب و شتم آن‌ها اقدام به بازداشت تعداد پرشماری به صورت «دست‌بند-پابند-چشم‌بند» نموده و آنان را به بازداشتگاه یک نهاد امنیتی در بوکان انتقال دادند.

منابع محلی تعداد بازداشت شدگان را دهها نفر گزارش می کنند با اینحال هویت عمده بازداشت شدگان تا زمان تنظیم این گزارش احراز نشده است، “امام جمعه و جماعت مسجد روستای قازلیان شهرستان بوکان به اسم ملا حسن به همراه چندین تن از طلبه‌هایش و هم‌چنین چندین طلبه از مسجد جامع روستای کوسه بوکان” همچنین “مختار و محمد مکانیک، کمال، بهزاد و بهرام اسوار و هیوا اسوار (برادر).” از جمله معدود بازداشت شدگانی هستند که هویت آنها قابل تایید است.

به نظر عمده این شهروندان افرادی هستند که به اماکن مذهبی چون مساجد تردد داشته اند یا در امور مذهبی فعال بوده اند با اینحال نیروهای امنیتی در زمان بازداشت افراد هیچ توضیحی برای دلیل بازداشت یا حکم بازداشت ارایه نداده اند.

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.