نامه سرگشاده دو برادر هنرمند زندانی از زندان اوین

چهارشنبه, 5ام آبان, 1395
اندازه قلم متن

Rajabian-mehdi-hossein-300x191

دو برادر هنرمند زندانی، مهدی و حسین رجبیان در زندان اوین با نگارش نامه‌ای در خصوص آنچه که در طول این چند ماه در زندان بر آن‌ها گذشته، در مورد اعتصاب غذای اعتراضی ماه گذشته و «فریب» توسط یک مقام قضایی، محرومیت از دیدار با وکیل و دیگر موارد حقوق نقض شده‌شان سخن گفته و از همه هنرمندان جهان خواستار نشان دادن «واکنشی مسالمت آمیز در شأن هنر» و تنها نگذاشتن‌شان شده‌اند. متن کامل این نامه درپی می‌آید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهدی و حسین رجبیان در تاریخ شانزدهم شهریور به طور تنبیهی از یکدیگر جدا شده و به ترتیب در بند‌های هشت و هفت زندان اوین نگهداری می‌شوند. درپی این اقدام، این دو برادر از روز بعد دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بودند.

یک منبع نزدیک به این زندانیان در زمان آغاز تنش ها به هرانا گفته بود: “مهدی با اعمال زور به بند هشت منتقل شده و حسین هم‌چنان در بند ۷ زندان اوین نگهداری می‌شود. این دو برادر در اعتراض به این اقدام دست به اعتصاب غذا زده و خواستار تحمل حبس در کنار یکدیگرند.”

هم‌اکنون این دو برادر هنرمند زندانی، با نگارش نامه‌ای در خصوص آنچه که در طول این چند ماه در زندان بر آن‌ها گذشته پرده برداشتند.

متن کامل این نامه را در ادامه بخوانید؛

“از آنجا که مجال هیچ گونه توضیحی در خصوص پرونده‌ ی قضایی مان نمانده، تنها در این مجال به وصف گوشه ای از آنچه که در طول این چند ماه در زندان اوین بر ما گذشته، بسنده خواهیم کرد، شاید مقامات قضایی کشور که به شکل غیر قابل باوری از اوضاع مطلع و از آن اظهار بی اطلاعی کرده اند در این خصوص از ماوقع به صورت کامل باخبر شده وجای هیچ گونه بهانه تراشی نداشته و واکنش درخور یک هنرمند را در این راستا ازخود نشان دهند؛ چراکه غیر از هنر دغدغه‌ای نداشته و هیچ گونه تأکید با استفاده از هر کلمه و ترجیع بند موسوم یا غیر موسومی هرگز نمی تواند بر این تعهد سرپوش بگذارد و از آن دغدغه‌ی جاودان در ما بکاهد؛ پس با دیدگاهی برآمده از هنر باید اذعان داشته باشیم که هیچ کدام از مقامات تاکنون به وعده هایی که به ما دادند عمل نکرده و به خواسته های ما در کمال ناباوری و تعجب پاسخی قانع کننده و منطقی نداده‌اند.

بارها برای ادامه‌ی درمان بیماری مهدی رجبیان در خارج از زندان با استفاده از ایام مرخصی استحقاقی مکاتبه و مناظره داشته ایم، که سرانجام با اعتراض ایشان به اوضاع بلاتکلیفمان، این ماجرا با جدایی و انتقالشان به اندرزگاه هشت زندان اوین همه ی امیدها را در این خصوص به بادفنا داد. جدایی و دور نگهداشتن‌مان ازهم، فشار روانی، جسمی واقتصادی فراوانی به ما وارد نموده، تا جایی که دست به اعتصاب غذا زده و این اعتصاب، سرانجامی جز تشدید بیماری برای هردویمان و البته عفونت ریوی حسین رجبیان و انتقال ایشان برای یک هفته درمانی به بیمارستان امام خمینی را در پی داشت که خود جای بحث مفصلی دارد که از این مجال خارج است.

خاطر نشان می کنیم ماجرای اعتصاب با مداخله و دیدار رسمی فرستاده مخصوص دادستانی جهت پیگیری اوضاع و دادن اطمینان خاطر نسبت به انتقال مهدی رجبیان در اسرع وقت و در کنار هم قرار دادن دو برادر همچون گذشته، شکسته شد؛ ولی تاکنون آن مقام فرستاده مراجعتی نداشته و با گذشت نزدیک به دو ماه هم‌چنان اوضاع رو به وخامت گراییده است و به نظر می رسد آن مقام والا به نوعی ما را فریب داده تا سرپوشی بر این اعتصاب غذا گذاشته و در آن اختلال ایجاد کرده تا پیامدی دلخواه برایش درپی داشته باشد، البته عجیب تر از همه‌ی این‌ها هنگامی بود که ما را از حق قانونی دیدار با وکیل محروم کرده وهیچ جواب قانع کننده‌ای برایمان درنظر نگرفتند و در اعتراض ما هم از این به بعد با خانواده و وکیل ملاقات نخواهیم کرد.

اکنون با وصف حال‌مان توسط این نامه، از همه‌ی هنرمندان سرتاسر جهان خواهشمندیم که نسبت به این نوع برخوردها واکنشی مسالمت آمیز در شأن هنر نشان داده و آن را مورد نکوهش قرار دهند و ما را در این تنگنا تنها نگذاشته و هم‌چون همیشه یادآور احوال‌مان باشند و قرار را به فراموشی نگذارند که فراموش شدن بزرگترین درد برای انسان‌هاست.

در آخر به مقامات قضایی کشور اعلام می‌داریم که اگر اوضاع به همین منوال ادامه یابد و خواسته‌های به حق و قانونی‌مان هم‌چنان مورد بی توجهی قرار گیرد و ما را از حقوق قانونی و تعریف شده‌مان از جمله مرخصی استحقاقی جهت پیگیری و درمان بیماری بی‌نصیب بگذارند، به اوضاع موجود در کمال ناباوری واکنشی نشان داده و از تاریخ معینی در آبان ماه اعتصاب غذای محکم تری خواهیم داشت، البته این‌بار هیچ قدرت یا مقامی نمی‌تواند جلوی اعتصابمان را سد کرده وآن را به شکست بکشاند، مگر شان حضور آزادی برای هر دوی‌مان.

حسین رجبیان، فیلم‌ساز زندانی
مهدی رجبیان نوازنده و آهنگساز”

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.