گفتگو با سخنگوی سایت ملیون ایران به مناسبت پانزدهمین سالروز تاسیس این سایت

سه شنبه, 11ام آبان, 1395
اندازه قلم متن

mehmaneshsokhanrani

آقای مهمنش، سایت ملیون دقیقا پانزده سال قبل در چنین روزی یعنی یکشنبه ششم آبانماه براه انداخته شد. یعنی به عبارتی تا بحال  ۵۴۷۵ بار این سایت بدون وقفه به روز شده که بدون پشتکار شما و برخی از دوستانی که از نظر تکنیکی و انتخاب مطالب به سایت ملیون کمک کرده اند، چنین بازدهی ممکن نبود.

البته کار ساده ای نبوده است، بخصوص که در این بین شاهد تعطیل شدن سایت های اینترنتی بسیاری بوده ایم که نتوانسته اند بدون کمک مالی بکار خود ادامه دهند. شانس ما اینست که کارکنان سایت همه داوطلبانه کار میکنند و با مشکلات فنی هم تا حدی آشنا هستند وگرنه ادامه کار مشکل بود.

شما در جوار مسئولیت هیات اجرائی در سازمانهای جبهه ملی خارج از کشور از ابتدا تا کنون در پایه ریزی و اداره سایت ملیون نقش داشته اید. آیا بدین خاطر میتوان  این سایت را “ارگان سیاسی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور” قلمداد کرد؟

نه! کوشش همه ما اینست که سایت بطور مستقل عمل کند و برخوردی مساوی با همه سازمانهای ملی داشته باشد. بنظر ما سایت باید وظیفه ای را که پذیرفته انجام دهد یعنی ناشر افکار حتی الامکان همه ملیون باشد.

یکی از تمایزات این سایت در قیاس با سایت های سازمانهای سیاسی دیگر ایجاد ستونی است که تحت عنوان “دیدگاهها” مطالبی  را که در جهت اهداف ملی تشخیص میدهد منتشر میسازد.  این مقالات گاهی از طرف نویسندگانی منتشر شده که نه تنها عضو جبهه ملی نیستند بلکه به آن انتقادهائی هم دارند. شما حتی چنین مقالاتی را نیز درج میکنید. چرا؟

در انتخاب مطالب نظری و یا مقالات ستون دیدگاهها برای ما در درجه اول محتوا تعیین کننده است. مهم اینست که نظری، انتقادی یا استدلالی بطور منطقی و بدون تنش و توهین و تهدید مطرح شده باشد و از این طریق به ارتقاء فرهنگ سیاسی جمع کمک کند. اگر منقدین جبهه ملی هم مطالبی با این ویژگی ها مطرح کنند میتواند کمک کند که ملیون را متوجه ایراداتی که به کارشان هست بکند. اما وقتی مطلبی یا کامنتی حاوی ناسزاگویی است و استدلالی ندارد کمکی نمیکند.

موضوع دیگر تغییراتی است که در صفحه بندی و انتخاب ستونها در این سالها داشته اید…

فکر میکنم این یکی از سایت های نادر اپوزیسیون باشد که همواره به اقتصاد کشور توجه خاصی داشته است. چون بزرگترین مشکلات مردم جنبه اقتصادی دارد، این ستون در وسط و بالای سایت قرار گرفت. تقسیم بندی مطالب بمرور نشان دادند که مطالب در ستون های حقوق بشر، زنان، کارگران، فرهنگیان، دانشگاه و دانشگاهیان، فرهنگ و هنر و دیدنی ها قابل رده بندی هستند. با در نظر گرفتن شرائط برخی تغییرات کوچک ضروری میشود. مثلا ۴ سال پیش ستون محیط زیست اضافه شد، بزودی ستون یاران مصدق به ستون مصدقی ها تغییر نام خواهد یافت و ستون “دانشجویان و دانشگاه”، “آموزش، فرهنگیان، دانشگاهیان” نام خواهد گرفت.

کلا سایت ملیون چه سیاستی را در انتشار مطالب دنبال می کند؟ 

از آغاز هدف ما ایجاد یک سایت خبری نبود. حتی امکان تغییر روزانه سایت را هم نمی دیدیم. منظور ما طرح بیشتر مواضع سازمان ها و مبارزین ملی در اینترنت بود. اما به مرور توانستیم راندمان کار را بالا ببریم و مهمترین اخبار را نیز انتشار دهیم. ما مطالبی را انتشار می دهیم که به نظرمان به نوعی به مواضع ملیون مربوط میشوند.

آیا در ایران هم میتوانند به سایت ملیون رجوع کنند؟ آیا فیلترینگ مشکلی ایجاد نمیکند؟

نه تنها فیلترینگ بلکه گاهی اوقات اگر مقاله ای و برخوردی برادران سانسورچی را اذیت کند از هک کردن سایت ملیون نیز ابا ندارند. کوشش ها برای هک کردن سایت ملیون بطور دائم صورت میگیرد و گاهی هم نتیجه هک کردن سایت های دیگر را نیز برای ما میفرستند. کار مبارزه با هکرها یکی از کارهای ماست. معذالک با وجود فیلترینگ آمار سایت ملیون نشان میدهد که شمار هموطنانی که از ایران خواهان دسترسی به سایت هستند دائما افزایش مییابد.

سایت ملیون چقدر کار میبرد؟

در این بین سایت تقریبا روزانه شده است. کادر دائمی سایت روزانه بین ۸ تا ۱۶ ساعت کار میکند که علاوه بر کار سردبیری، انتخاب مطالب و کار فنی سایت نیز هست. دوستانی در خارج و داخل کشور برای ما مطلب میفرستند که از محتوای آنها معلوم است که وقت بسیاری صرف تهیه آنها شده است مانند مجموعه های مربوط به اختلاس ها. در اینجا باید از همکاری همه آنهایی که غیر از کادر دائمی سایت با آن همکاری دارند تشکر کرد.

مخارج سایت ملیون از کجا تامین میشود؟

خوشبختانه همه کارها داوطلبانه انجام میشود و هزینه ای از این بابت نداریم. بقیه مخارج جزیی هستند که از بودجه شخصی تامین می شوند.

قدم بعدی سایت ملیون چه خواهد بود؟

ضمن اینکه سعی می کنیم وظیفه ای را که به عهده گرفته ایم درست انجام دهیم، امروز که ملیون هنوز از امکانات تشکیلاتی و مالی برای دایر نمودن رسانه ای برخوردار نیستند، اگر بتوانیم در سایت ملیون مصاحبه سازمان ها و شخصیت های ملی را به صورت برنامه ویدئوئی کوتاه به بینندگان عرضه کنیم، قدمی به جلو برداشته ایم.

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.