واکنش موگرینی به اظهارات اطرافیان ترامپ: حفظ برجام اولویت اتحادیه اروپاست

دوشنبه, 24ام آبان, 1395
اندازه قلم متن

توافق برجام تابستان سال گذشته به دست آمد اما از اوایل زمستان اجرایی شد

در حالی که نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا از ضرورت بازنگری در توافق اتمی با ایران سخن می‌گوید، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از این توافق دفاع کرده و گفته که پایدار ماندن برجام و اجرای آن از اولویت‌های اتحادیه اروپا است.

خانم موگرینی شب گذشته در پایان یک نشست غیررسمی با وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که برای بررسی روابط این اتحادیه با آمریکای تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ تشکیل شده بود، گفت: “برجام یک توافق دوجانبه نیست بلکه توافقی چندجانبه است که شورای امنیت سازمان ملل هم بر آن صحه گذاشته است”.

وزرای امور خارجه بریتانیا و فرانسه در جلسه غیررسمی شب گذشته حضور نداشته‌اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که اجرای برجام نه تنها به نفع اتحادیه اروپا بلکه به نفع سازمان ملل متحد است و وظیفه این سازمان است که اجرای کامل آن را تضمین کند.

همزمان با نشست غیررسمی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا، جان بولتون از چهره‌های نومحافظه کار در دولت جورج بوش که از گزینه‌های احتمالی وزارت خارجه در دولت دونالد ترامپ هم خوانده می‌شود، با انتشار مقاله‌ای از آقای ترامپ خواسته تا در اولین روزهای ریاست جمهوری‌اش توافق برجام را لغو کند.

دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ حدود دو ماه دیگر آغاز می‌شود.

آقای بولتون در این مقاله که در وب سایت روزنامه نیویورک پست منتشر شده، لغو برجام در اولین روزهای حضور رئیس‌جمهور جدید در کاخ سفید را “اقدامی شجاعانه” خوانده و گفته است که برای اجرای این تصمیم “دیپلماسی قابل‌توجهی” باید به خرج داد.

کمتر از یک هفته پیش، ولید فارس، یکی از مشاوران آقای ترامپ گفته بود که دولت آینده آمریکا برجام را مورد بازبینی قرار خواهد داد. بیشتر بخوانید

حسین شریعتمداری، نماینده آیت‌الله علی خامنه ای رهبر ایران در روزنامه کیهان و مدیر این روزنامه هم روز شنبه در یادداشتی ضمن انتقاد مجدد از برجام از لغو این توافق استقبال کرده بود. نوشته حسین شریعتمداری را اینجا بخوانید

آقای شریعتمداری نوشته بود “چه دستاوردی بالاتر و بزرگ‌تر از آن که ترامپ این سند نه فقط بی‌خاصیت بلکه حاوی خسارت محض را پاره کرده و ملت ایران را از شر آن خلاص کند.”
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.