صادقی: آقای رئیس مجلس، چرا از شأن مجلس دفاع نمی‌کنید + ویدئو

یکشنبه, 14ام آذر, 1395
اندازه قلم متن

محمود صادقی، نماینده مجلس، در رابطه با تلاش غیرقانونی دادستانی برای جلب او به علی لاریجانی، رئیس مجلس اعتراض کرد که چرا از شأن مجلس دفاع نمی‌کند. لاریجانی در پاسخ گفته است: شما آبروی یک مسلمان را بردید.

محمود صادقی، نماینده مجلس که چندی پیش از قوه قضائیه خواستار روشن شدن ده‌ها حساب بانکی به نام رئیس این قوه و واریز شدن صدها میلیارد تومان به این حساب‌ها شده بود، رئیس مجلس را مورد انتقاد قرار داد.

صادقی که در پی این پرسش از قوه قضائیه مورد پیگرد غیرقانونی دادستانی و تلاش برای دستگیری شبانه قرار گرفته است، روز یکشنبه ۱۴ آذر خطاب به علی لاریجانی، رئیس‌مجلس گفت: «آقای رئیس مجلس، شما در مورد روز مجلس […] صحبت کردید چرا هیچ اشاره‌ای به تعرضی که به نماینده مجلس صورت گرفت نکردید. ماموران دادستانی مانند دزدان و آدم‌ربایان شبانه در جوار منزل بنده کمین کرده بودند و می‌خواستند من را شبانه با زور به دادستانی ببرند، […] چرا از شان مجلس دفاع نمی‌کنید، تا کجا می‌خواهند به حقوق ما تعدی کنند و شما ساکت باشید. ما اجازه نمی‌دهیم به شان و اقتدار مجلس اهانت شود. من برای خودم هیچ نمی‌گویم بلکه برای حفظ حریم مجلس و میراث مشروطیت و میراث خون پدر شهیدم تا آخرین قطره خون دفاع می‌کنم.»

لاریجانی: حرمت یک مؤمن در حد کعبه است!

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به صادقی گفت که سئوال اولی که او از وزیر اقتصاد در مورد حساب‌های قوه قضائیه کرده را وزیر پاسخ داده است؛ اما وقتی ادعا شده که مبالغ میلیاردی بر اساس کدام قانون به حساب شخص رئیس قوه قضائیه واریز می‌شود، این دیگر اتهام یک نماینده مجلس به یک فرد مسلمان است که آبرویش را ریخته است.

علی لاریجانی گفت “حرمت یک مؤمن در حد کعبه است” و محمود صادقی پس از آنکه وزیر اقتصاد توضیح داده که همه این حرف‌ها در مورد حساب‌های شخص رئیس قوه قضائیه “دروغ سایت‌های ضدانقلاب” است، نماینده مجلس باید می‌پذیرفته و نظرش را تصحیح می‌کرده است، اما محمود صادقی این کار را نکرده و آبروی یک فرد مؤمن مسلمان [آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه] را ریخته است.

رئیس مجلس در پایان از محمود صادقی خواست: «تضادها را زیاد نکنید. من امروز در نطقم هم اشاره کردم که شرایط کشور ما شرایط حساسی است و می‌بینید که آمریکایی‌ها چه خباثتی انجام می‌دهند ما باید به اموری که منافع ملی کمک می‌کند برسیم،‌ شرایط اقتضا می‌کند که بر موضوعاتی که بر تشنج دامن می‌زند، تاکید نکنید.»

بررسی شکایت دادستانی از محمود صادقی

یک عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس در مورد شکایت‌هایی که علیه محمود صادقی صورت گرفته است گفت که “شکایت نماینده کاشان از محمود صادقی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد طی هفته جاری از صادقی دعوت به عمل آید تا توضیحات لازم را به هیأت نظارت ارائه دهد”.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمدجواد جمالی نوبندگانی افزود در رابطه با مصاحبه‌ای که صادقی درباره بورسیه‌ها در دولت قبل انجام داده بود، “چون مربوط به پیش از تصویب اعتبارنامه این نماینده مجلس بوده، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در صلاحیت خود ندید که اظهارنظر کند”.

او در مورد شکایت دادستانی از صادقی در مورد سئوال این نماینده مجلس از قوه قضائیه گفت که این شکایت به بررسی بیشتر نیاز دارد.
از: دویچه وله

****

واکنش علی لاریجانی به اظهارات محمود صادقی

“محمد دهقانی” در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۴ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی،در تذکرشفاهی گفت: دروغ بزرگی در رابطه با قوه قضاییه گفته شده است،به دلیل اینکه بنده اسناد را مشاهده کردم و هزارمیلیارد تومان به نام قوه قضاییه است و تعجب می‌کنم در مجلس با انگیزه‌های سیاسی دستگاه قضا را متهم می‌کنند.

به گزارش میزان، وی گفت: بنده جزو پیشگامان انتقاد هستم، اما نباید از تریبون مجلس به یکی از قوا دروغ نسبت داده شود و حرف ضدانقلاب و شبکه‌های ضدانقلاب در خانه ملت بازگو شود و باید در چارچوب قانون حرکت شود و نباید به ابهامات زشت ضد انقلاب در مجلس پرداخته شود.

لاریجانی درخصوص تذکر دهقان مبنی براینکه نباید به قوه قضاییه تهمت زده می‌شد، گفت: من هم قبول دارم، آقایان صادقی، موذنی و رحیمی نزد من آمدند و بنده به آنها گفتم این نکته که گفتید صحیح نیست و از تریبون مجلس گفته شد.

رئیس مجلس افزود: هیچ کدام از حساب‌های مذکور،حساب شخصی نیست و من به این نمایندگان گفتم با اطلاع به شما اظهار می‌کنم که حساب‌ها شخصی نیست و حساب‌ها مربوط به قوه قضاییه است .

لاریجانی گفت:در ریاست جمهوری و دستگاه‌های دیگر نیز بودجه‌هایی وجود دارد و نمی توان گفت این بودجه ها به نام شخص است و موضوع بیان شده سوء تفاهم بود،البته من قبلا بیان کرده بودم که این را اصلاح کنند.

علی لاریجانی همچنین در بخشی دیگر از جلسه علنی امروز مجلس در پاسخ به تهمت دوباره محمود صادقی به قوه قضائیه گفت: صحبت‌های شما متناسب با روابط بین قوا نیست، تذکری که شما در مجلس مبنی بر اینکه حقتان پایمال شده، بیان کردید بنده توضیح دادم که تذکر شما خطاب به وزیر اقتصاد را مشاهده کردم و شما بخشی از این مطالب را اکنون بیان کردید، شما بیان کردید که خطابتان به وزیر اقتصاد بود که براساس کدام ماده قانونی افتتاح این حساب قانونی بوده است؛اما درآن تذکر چیز دیگری را اضافه کردید که بیان کردید براساس کدام قانون به حساب شخصی این مبالغ واریز می‌شود؛این نکته محل اتهام است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمانی که وزیر اقتصاد توضیح می‌دهد که سایت‌ ضد انقلاب دروغ گفته و این پول‌ها در قوه قضاییه به نام قوه قضاییه است،افزود: از فرزند شهید صادقی توقع نمی‌رود که حرف‌های سایت ضد انقلاب را تأیید کند،زمانی که وزیر اقتصاد به صراحت اعلام می‌کند به این موضوع رسیدگی شده است.

لاریجانی در ادامه خطاب به صادقی تاکید کرد: اتهام زدن به افراد آزادی بیان نیست ما باید در مجلس مدرس از حرف حق حمایت کنیم نه از حرف ناحق.

وی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم آبروی کسی در مجلس ریخته شود گفت: شما خودتان روحانی بودید و می دانید که حرمت یک مومن حرمت کعبه است لذا انتظار من از شما بعد از اظهارات بنده خطاب به شما وصحبتهایی که وزیر اقتصاد مطرح کرد این بود که صحبتهای خود را اصلاح می کردید ولی اینکار را نکردید.

رئیس مجلس تصریح کرد: بدون شک زمانی که نماینده ای شئونات نمایندگی را رعایت نکرد این موضوع در هیئت نظارت و نمایندگان بررسی می شود لذا مسئله ای که شما در مجلس گفتید واقعیت ندارد.

لاریجانی با بیان اینکه ساداتی نژاد نماینده مجلس اخبار منتشر شده در برخی از سایت ها را تکذیب کرده است گفت: وی تاکید داشته است که شاکی شما است و گفته است حرفهایی که از من زده اند دروغ است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.