انتقاد شدید از صدا و سیما در دولت و مجلس

دوشنبه, 29ام آذر, 1395
اندازه قلم متن

وزیر راه در نامه‌ی سرگشاده‌ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی را به پخش اخبار دروغ و تحریف‌شده درباره سانحه قطار در مسیر تبریز – مشهد متهم کرد. انتقاد از این رسانه در روزهای گذشته افزایش یافته است.

نحوه پوشش اخبار مربوط به برخورد دو قطار در محور سمنان – دامغان در صدا و سیمای جمهوری اسلامی آتش اختلاف‌های سابقه‌دار اعضای دولت یازدهم با این رسانه را شعله‌ورتر کرده است.

عباس آخوندی، وزیر راه، در نامه سرگشاده‌ای خطاب به عبدالعلی علی‌عسکری، رئیس سازمان صدا و سیما نسبت به آنچه پخش “اخبار دروغ، تحریف‌شده و جریان‌سازی علیه وزارت راه و شهرسازی” عنوان شده به شدت انتقاد کرد.

این نامه دو روز پیش منتشر شد و انتقاد از صدا و سیما امروز، دوشنبه ۲۹ آذر در مجلس شورای اسلامی و شماری از نشریات حامی دولت ادامه یافت.

وزیر راه صدای و سیما را به تحریف گزارش کمیسیون عمران درباره سانحه برخورد دو قطار در ۵ آذر ماه متهم کرد و از علی‌عسگری پرسید: «وقتی رسانه ملی یک خبر رسمی را که ناظر بر رابطه قانونی بین مجلس و دولت است این‌گونه تحریف می‌کند چگونه می‌توان انتظار داشت که مردم به سایر خبرهای شما اعتماد کنند؟»

در گزارش کمیسیون عمران مجلس تاکید شده که “عوامل ناشی از اشکالات ساختاری و نتیجه چندین دوره مدیریتی و عملکرد سالهای متمادی ساختار، زمینه‌ساز بروز سانحه بوده است.”

آخوندی می‌گوید صدا و سیما این محور اصلی گزارش را سانسور کرده و ” مسئولیت‌های قانونی، موازین اخلاقی و اصول حرفه‌ای در نشر اخبار رسمی” را نادیده گرفته است.

او از علی‌عسگری پرسیده است: «آیا آنان که صدا و سیما را ابزار کرده‌اند و خون جان‌باختگان را دستاویز تصفیه حساب سیاسی خود قرار داده‌اند نمی‌دانند که گزارش‌گری گزینش‌گرانه و برجسته‌سازی امور حاشیه‌ای و یا دروغین و بازی با افکار عمومی برای مطامع گروهی تا چه حد خطرناک است؟»

انتقاد نمایندگان

کوروش کرم‌پور حقیقی، نماینده فیروزآباد در نشست علنی روز دوشنبه مجلس درباره پوشش خبری گزارش کمیسیون عمران در تلویزیون گفت: «صدا و سیما با تحریف کامل خبر و با وارونه نشان دادن گزارش کارشناسی کمیسیون عمران مجلس موجب وهن جایگاه مجلس شورای اسلامی شد.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس، کرم‌پور حقیقی در یک تذکر شفاهی ابراز تاسف کرد که صدا و سیما “در پی تشویش افکار عمومی و ماجراجویی با جریحه دارکردن احساسات مردم به ویژه خانواده های داغدار سانحه است”.

او این رسانه را به خاطر عدم پخش گزارش کمیسیون درباره سانحه برخورد دو قطار به ” وارونه کردن حقیقت و موضع گیری‌های سیاسی” متهم کرد.

علی‌عسکری، رئیس سازمان صدا و سیما

 

همزمان، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات گزارش‌های صدا و سیما درباره اوضاع کشور و فعالیت‌های دولت “کاریکاتوری” خواند و افزود که این رسانه بخش از واقعیت را نادیده می‌گیرد و بر بخش‌هایی که “مورد پسند یک جریان” است تاکید می‌کند.

روزنامه آفتاب یزد در مطلب نخست روز دوشنبه خود زیر عنوان “غش به سمت راست” به بررسی آماری استفاده چهره‌های دو جناح اصلی حکومت، اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان از تریبون صدا و سیما پرداخت.

به نوشته این روزنامه در بازه زمانی ابتدای فروردین تا پانزدهم آبان ماه سال جاری در ۱۱۷ قسمت از هشت برنامه اصلی سیاسی اجتماعی صدا و سیما ۷۳ چهره اصول‌گرا ۱۳۴ بار و در مقابل ۱۳ شخصیت اصلاح‌طلب تنها ۱۷ بار در این برنامه‌ها حضور داشته‌اند.

 مطابق برررسی‌های این روزنامه در دوره زمانی یاد شده حضور اصول‌گرایان در صدا و سیما نزدیک به هشت برابر نوبت‌ها‌ی حضور اصلاح طلبان در این برنامه‌ها‌ بوده است.

روابط رئیس دولت نهم و اعضای کابینه حسن روحانی با صدا و سیما همواره پرتنش بوده است. مسئولان دولتی این رسانه را به جانبداری از دولت قبلی و تخریب دولت کنونی متهم می‌کنند.

وزیر کشور، عبدالرضا فضلی رحمانی ۲۰ آذرماه به کنایه به صدا و سیما خاطر نشان کرد که این رسانه به خاطر عملکردش اثرگذاریش در جامعه از دست داده است. در روزهای گذشته وزیران راه و بهداشت نیز برخوردهای جناحی و جانبدارانه صدا و سیما را علت رویگردانی مردم از این رسانه عنوان کرده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.