مصطفی داننده: ترامپ ترسناک‌تر از داعش؟

دوشنبه, ۴ام بهمن, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- عصر ترامپ آغاز شده است. او از امروز به طور رسمی کار خود را به عنوان رییس جمهور آمریکا آغاز کرده است. تقریبا می‌توان گفت بسیاری از کشورهای جهان از آمدن ترامپ وحشت دارند.

سوالی که در این میان مطرح می‌شود این مسئله است که چرا سران کشورهای جهان از ترامپ می‌ترسند؟ حتی برای برخی آنها از رییس جمهور مو بور آمریکا بیشتر از تروریست‌های وحشی داعش می‌ترسند.

ترامپ تا امروز فقط صحبت کرده است و هنوز تصمیمی نگرفته است اما همین حرف‌ها هم جهان را به لرزه انداخته است. روسای کشورهای جهان نگران تصمیمات ترامپ هستند. تصمیمات ترامپ می‌تواند بر تمام کشورهای جهان تاثیر بگذارد.

تظاهرات در کشورهای اروپایی نمونه بارز این معناست. اروپایی‌ها همیشه همراه دولت آمریکا بود‌‌ه‌اند. برای آنها فرقی نمی‌کرد رییس جمهور آمریکا دموکرات باشد یا جمهوری‌خواه. امروز آنها اما مهم‌ترین دلواپس ترامپ هستند.

تصمیمات ترامپ به ویژه نزدیکی او با روسیه حسابی اروپایی‌ها را ترسانده است. آنها نگران اوضاع اقتصادی خود و جهان هستند. این نگرانی بابت این است که رییس جمهور آمریکا تنها رییس جمهور ایالات متحده نیست و تصمیمات او بر تمام جهان تاثیر می‌گذارد.

تصمیم بوش برای حمله به عراق و افغانستان نمونه بارز این مسئله است. شاید اگر بوش آن جنگ‌ها را رقم نمی‌زد اوضاع خاورمیانه و جهان به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

اگر کمی به قبل تر هم برگردیم مشاهده خواهیم کرد دشمنی آمریکا با شوروی باعث شده بود جهان به دو قسمت تقسیم شود. جهان طرفدار آمریکا و دنیای طرفدار شوروی.

معمولا روسای جمهور آمریکا دوست دارند سران کشورهای جهان هم مثل آنها فکر کنند. در این سال‌ها تقریبا روال هم اینگونه بوده است. به جز ایران، کره شمالی، روسیه و گاهی چین بقیه کشورهای جهان آنگونه‌ای رفتار کرده‌اند که آمریکا و رییس جمهور آن خواسته بود.

همین همراهی باعث نگرانی امروز شده است. شاید به خاطر همین مسئله است که روزنامه “ایندیپندنت” رسانه معروف انگلیسی تیتر می‌زند« خدا به دادمان برسد»

آغاز عصر ترامپ را شاید بتوان آغاز عصر جدایی اروپا از آمریکا دانست. آمریکای اوباما با همراهی اروپا، برجام را امضا کرد و امروز آمریکای ترامپ مخالف برجام است اما اروپا همچنان معتقد است برجام با همین شرایط حفظ شود.

اروپا می‌تواند به عصر استقلال خود از آمریکا نزدیک شود. تصمیمات خارج از عرف ترامپ در چهار سال آینده می‌تواند به سرعت بخشیدن این جدایی کمک کند.

هاموند وزیر دارایی بریتانیا در مورد ترامپ می‌گوید:«ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا احتمالا تردیدهای جدیدی را برای اروپا ایجاد خواهد کرد که حتی از نااطمینانی های ناشی از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بیشتر خواهد بود. پس از انتقاد مستمر ترامپ از تجارت آزاد و سیاست مهاجرت و دفاع اروپا، وی احتمالا نااطمینانی بزرگتری را برای اتحادیه اروپا ایجاد خواهد کرد که این نااطمینانی از رای برگزیت نیز بزرگتر خواهد بود.»

«فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه نیز با انتقاد شدید از سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا گفت: بستن مرزها و وضع مالیات برای ورود برخی کالاها به آمریکا، اشتغال را به خطر می اندازد.

بعد از این نگرانی‌ها، رابطه نزدیک آمریکا و روسیه بر نگرانی‌های اروپا افزوده است. روسیه بعد از بحران اوکراین با اروپا دچار مشکل شد. آمریکا در میان این دعوا طرف اروپا را گرفت و حتی روسیه را تحریم کرد. حالا اما ترامپ دوست پوتین است. مواضع آمریکا نسبت به روسیه تغییر کرده است. ترامپ در لفافه گفته است که استقلال کریمه را به رسمیت خواهد شناخت. این نزدیکی آمریکا به روسیه را می‌شود دلیل دیگری بر تلاش اروپا برای استقلال از آمریکا دانست.

همه جهان نگران تصمیمات ترامپ هستند. این نگرانی را می‌شود در اظهار نظرهای آنها مشاهده کرد. آغاز عصر ترامپ آغاز عصر تنهایی آمریکاست. شاید آمریکا به انزوای جهانی نزدیک می‌شود. شاید امریکای ترامپ دیگر کشوری با دوست‌های فراوان نباشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.