حداقل هزینه زندگی ماهانه یک‌ خانوار متوسط در ایران اعلام شد

چهارشنبه, 11ام اسفند, 1395
اندازه قلم متن

اعضای کارگروه مزد سال ۹۶ حداقل هزینه زندگی ماهانه یک خانوار متوسط را دو میلیون و ۴۸۹ هزار تومان اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، علی خدایی، مسئول بخش کارگری کارگروه مزد ۹۶، سه‌شنبه ۱۰ اسفند گفت در جلسات امسال کارگروه نمایندگان سه گروه دولتی، کارفرمایی و کارگری بر مبنای گزارش‌های رسمی بانک‌مرکزی، مرکز آمار و معاونت تغذیه وزارت‌بهداشت برای اولین بار بر سر تعیین رقم مشخصی برای هزینه‌های زندگی خانوارهای کارگری به توافق رسیدند.

خدایی در ادامه گفت: «با استخراج حداقل دستمزد دو میلیون و ۴۸۹ هزار تومان، جلسات ستاد ویژه مزد ۹۶ از این لحظه پایان یافته قلمداد می‌شود و از این پس ادامه مذاکرات مزدی در جلسات شورای ‌عالی کار دنبال خواهد شد.»

به گفته خدایی در جلسات پیش روی شورای عالی کار براساس این محاسبات نحوه افزایش و ترمیم دستمزدهای کنونی کارگران توسط شرکای اجتماعی کارگری، کارفرمایی و دولتی مشخص خواهد شد.

شکاف بین دستمزد کارگران و هزینه زندگی بسیار بالاست. سال گذشته شورای عالی کار حداقل دستمزد سال ۹۵ را ۸۱۲ هزار تومان اعلام کرده بود. این درحالی است که هر خانوار متوسط برای امرار معاش ماهانه به بیش از دو میلیون تومان نیاز داشت.

علیرضا حیدری، فعال صنفی در بهمن‌ماه سال جاری گفت شکاف میان هزینه‌های زندگی و دستمزد کارگران به ۶۰ درصد بالغ می‌شود.

بهنام سعدی‌پور از شورای اسلامی کار کارخانه بلور نوری در توصیف وضعیت زندگی کارگران گفته بود که توانایی اقتصادی کارگران به قدری از دست رفته که کمتر خانواده کارگری می‌تواند از عهده خرید یک کیلو گوشت قرمز ۴۰ هزار تومانی برآید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.