اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی اولویت آسیب‌های اجتماعی

پنجشنبه, ۱۲ام اسفند, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را تنها راه برون‌رفت از بحران دانست.

به گزارش ایلنا، سردار علی مویدی امروز در نخستین یادواره شهدای مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با بیان اینکه اگر نیروهای انتظامی و امنیتی دیروز با تهدید صدامیان روبرو بوده‌اند امروز با تهدیدات جدیدی هـمچون مواد مخدر روبرو هستند، افزود: باید با حرکت جهادی جدید در مبارزه با تهدید اعتیاد و مواد مخدر اقدام کنیم زیرا دولت به تنهایی، قدرت مهار پدیده پیچیده مواد مخدر را ندارد.

وی با اظهار به اینکه یک روز فکر می‌کردیم با بستن مرزها می‌توان بخشی از مواد مخدر را کاهش داد و امروز از این گذشته است، ادامه داد: مواد جدید حاصل فکر و ابزاری است که در سطح جامعه وجود دارد و فرمولی است که از طریق اینترنت منتشر می‌شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته و موفق در زمینه کاهش اعتیاد و مواد مخدر با استفاده از قابلیت‌های اجتماعی موفق به مهار یا کاهش این آسیب شده‌اند، اظهار کرد: همه کارشناسان و صاحب‌نظران به این نتیجه رسیده‌اند که همه دنیا از این موضوع آسیب می‌پذیرند و امروز رویکرد نظام بر این است که تنها راه برون‌رفت از تهدید اعتیاد و موادمخدر، اجتماعی کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر است.

مویدی با عنوان اینکه امروز با چهار فرمول شیمیایی می‌توانند بمبی به نام شیشه را تولید کرده و در اختیار فرزندان ما قرار دهند و برای مبارزه اثرگذار با آن، همه باید ایفای نقش کنیم، گفت: شهدای ما به آن دلیل به این جایگاه رسیده‌اند که در فضای معنوی تربیت شده و بدی‌ها و خوبی‌ها را به خوبی شناخته‌اند و امروز خانواده‌ها باید به مهارت‌های فرزندپروری توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه امروز باید همه ما آگاهی و دانش مبارزه با اعتیاد و نیز دانش زندگی سالم را به فرزندان خود بیاموزیم زیرا مواد مخدر صنعتی می‌تواند در دسترس افراد باشد، تصریح کرد: برای مبارزه با مواد مخدر و ایمن‌سازی نسل جدید در مسیر مبارزه با مواد مخدر پروتکل‌های آموزشی در سطح مهد کودک‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها تدوین و اجرایی شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ٢۵٠ میلیون نفر در سطح دنیا درگیر موضوع اعتیاد هستند، بیان کرد: بیش از یک میلیارد نفر در سطح دنیا به صورت مستقیم و غیر مستقیم از آسیب اعتیاد رنج می‌برند، ضمن اینکه امروز که مدعی هستیم جامعه‌ای امن داریم باید تلاش کنیم جامعه‌ای ایمن نیز داشته باشیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اعتیاد، طلاق و حاشیه نشینی اولویت‌های اصلی در مبحث آسیب‌های اجتماعی در کشور است و همه افراد جامعه باید در عرصه مبارزه با مواد مخدر ایفای نقش کنند.

مویدی با تصریح به اینکه غیرت و شجاعت شهدا منجر به امنیت پایدار در کرمان و کل کشور شده که در سطح دنیا زبانزد عام و خاص است، افزود: امروز برخی کشورها آرزو دارند امنیت ایران اسلامی در کشور آنها نیز وجود داشته باشد و اگر این شهدا و رزمندگان نبودند نمی‌توانستیم به عنوان یک مدل در دنیا باشیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه به اذعان مسئولان امنیتی و انتظامی، امنیت استان کرمان در حد بالایی است، گفت: کسانی که روزی در سطح جامعه تاخت و تاز داشته اند امروز جایی ندارند. امنیت اجتماعی با بدنه جامعه در همه تنیده و این همبستگی موجب تداوم و حفظ امنیت جامعه شده است.

این مقام انتظامی ادامه داد: شادی دشمنان در یک اتفاق به نام پلاسکو که اتفاقی غیر امنیتی بود و مانند آن همیشه در دنیا رخ می‌دهد، خلاصه شده و ببنید چقدر بزرگ هستیم و عظمت، امنیت و صلابت داریم که این‌گونه مواردی موجب شادی دشمنان می‌شود.

وی افزود: توطئه‌ها، ترفندها و برنامه‌های دشمن از ابعاد فیزیکی گذشته و بر بحث آسیب‌های اجتماعی متمرکز شده، دشمن متوجه شده در جامعه ایران اسلامی خشونت، هواپیما، موشک و بمب نمی‌تواند اثرگذار باشد و به همین دلیل ترفندهای خود را تغییر داده است.

مویدی یادآور شد: در یک‌سال و نیم قبل مطالعه علمی و پژوهشی در راستای آسیب‌های اجتماعی انجام شد و وقتی این گزارش تلخ به رهبر انقلاب تقدیم شد بلافاصله تشکیل جلسه دادند زیرا دشمن با راهکارهای خود توانسته به بخشی از جامعه ما آسیب وارد کرده و جوانان را مورد هدف قرار داده که اگر به آنها پرداخته نشود، این آسیب‌های اجتماعی بخشی از جامعه را مورد آسیب قرار می‌دهد.

وی همچنین با بیان اینکه همه ما باید قدردان یادگاران شهدا باشیم، خاطرنشان کرد: بزرگترین و ارزشمندترین لحظات برای هر فرد نشستن در جوار خانواده شهداست.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.