گزارش «شرق» از متقاضیان صندلی مینو خالقی «پلی‌آف» اصولگرایان از اصفهان

دوشنبه, 16ام اسفند, 1395
اندازه قلم متن

شرق، آمنه شیرافکن: حضورنیافتن مینو خالقی در بهارستان را دیگر باید باور کرد. اگرچه مجلس دهم هنوز هم با ١٧ زن بهارستان‌نشین برای خودش رکوردی ثبت کرده، اما حذف مینو خالقی در اذهان ایرانیان ثبت خواهد شد؛ به‌ویژه در اذهان ١٩٠ هزار شهروند اصفهانی که برای نماینده‌شدن او پای صندوق رأی رفتند.

خبرها از اصفهان نشان از آن دارد که اصولگرایان صف کشیده‌اند. از حمید رسایی گرفته تا حسن کامران و نیره اخوان بیطرف. حتی اخباری از ثبت نام دقیقه نودی علیرضا زاکانی، روی خط خبرها می‌رود و کمی بعدتر تکذیب می‌‌شود. خبرگزاری مهر خبر داده و فارس هم تکذیب کرده است. زاکانی در انتخابات مجلس دهم با ٧۶٧ هزار رأی در جایگاه ٣٩ قرار گرفت و مانند قاطبه اصولگرایان از حضور در مجلس دهم بازماند.

ماجرای رأی‌گیری در اصفهان شبیه پلی‌آف شده است. تیم‌هایی که شانس بازی در دسته یک را از دست داده‌اند، باید با تیم صدر جدولی دست دو بازی کنند تا شانس خود را برای ماندن در لیگ دسته یک امتحان کنند. حالا باید دید اصولگرایان می‌‌توانند این بار از نردبان اصفهان نماینده‌ای به تهران بفرستند. به‌ویژه اینکه مشخص نیست دلایل اعلام نامزدی حمید رسایی، از شهر اصفهان چیست. او البته از جمله نمایندگان سابقی است که این بار به دلیل رد صلاحیت از حضور در انتخابات مجلس دهم بازماند و گویا تحولی در پرونده‌اش صورت گرفته و حالا می‌‌خواهد بختش را این بار از اصفهان بیازماید. گویی بسیاری اصولگرایان حالا برای آن تک‌صندلی خیز برداشته‌اند و معلوم نیست تکلیف آن چه خواهد شد.

رقابت زن و شوهری

نکته عجیب دیگر ثبت نام سؤال‌برانگیز حسن کامران، نماینده پیشین اصفهان در مجلس نهم در معیت نماینده ولی ‌فقیه اصفهان بود. حسن کامران، مدتی مسئول بسیج استادان کشور بوده و مسئولیت حفاظت و اطلاعات نزاجا را نیز برعهده داشته است. او دکترای جغرافیای سیاسی دارد. نه‌تنها نام کامران که نام نیره اخوان بیطرف، همسر او نیز تا به حال در فهرست ثبت‌نام‌کنندگان به چشم می‌‌خورد. کامران و اخوان از اصولگرایانی بودند که در مجلس نهم مواضع تندی را در پیش گرفته و گاهی در برخی آرای خود به جبهه پایداری‌های بهارستان نزدیک می‌‌شدند. کامران در انتخابات مجلس نهم بیش از ٢٢٩ هزار رأی آورد. نیره اخوان بیطرف نیز با کسب ١۶۵ هزار رأی به بهارستان نهم راه یافته بود.

در مجلس دهم اما کامران با وجود رأی ١٣١ هزار نفری نتوانست رأی لازم را کسب کند و در جدول رأی‌گیری اصفهان یازدهم شد. نیره اخوان نیز با ١٠١ هزار رأی در جایگاه سیزدهم جدول ایستاد. کامران بعدا درباره دلیل راه‌نیافتن به مجلس دهم گفت «مردم به بنده رأی دادند؛ چون کسی در اصفهان مرد نیست که بتواند به‌تنهایی ١۴٠ هزار رأی آورد. هیچ کسی در کلان‌شهر نمی‌تواند همچون بنده و حاج خانم به صورت مستقل و بدون حمایت از گروهی این میزان از رأی را کسب کند. ما هیچ‌گاه در لیست قرار نداشتیم، ما رأی ثابت خود را داشتیم و اگر تخریب نمی‌کردند با اینکه در لیست هم حضور نداشتیم می‌توانستیم پیروز انتخابات باشیم».

۵ زن در میان ١٣١ ثبت‌نام شده

آمارها نشان داده که تاکنون تنها پنج زن از میان ١٣١ کاندیدا برای این انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند. گویا برادر محمود صادقی، از نمایندگان کنونی مجلس دهم نیز از حوزه انتخابیه اصفهان برای شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس دهم ثبت‌نام کرده است.

شهر اصفهان دارای پنج کرسی در مجلس است که در انتخابات دهمین دوره مجلس در اسفند سال گذشته، شورای نگهبان، انتخاب مینو خالقی منتخب سوم شهر اصفهان را باطل اعلام کرد و بدین ترتیب چهار نفر از این شهرستان راهی مجلس دهم شدند. حالا انتخاب نفر پنجم منوط به برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شده است. شهر اصفهان برای برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دارای ۸۴۵ شعبه اخذ رأی بود.

انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا هم‌زمان با انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار می‌‌شود.

تلاش علی مطهری و دیگر نمایندگان مجلس برای رفع مشکل ابطال آرای مینو خالقی از سوی شورای نگهبان راه به جایی نبرد و برای نخستین‌بار چنین رخدادی برای منتخب مردم اتفاق افتاد؛ آن هم در شرایطی که تمام ارزیابی‌ها باید پیش از فرایند کاندیداتوری انجام شود، نه در دوره پس از انتخابات و رأی‌آوردن.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.