سریال احمدی‌نژاد و یاران: انگار به دیوار سفت نخوردی!

شنبه, ۲۱ام اسفند, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

شرق: یک نامه، دو بیانیه، روزی چند توییت به انگلیسی، فیلمی مشترک با حضور مشایی و بقایی و حالا هم یک پیام تصویری که ادعا شده خطاب به ملت ایران منتشر شده است. نام این فایل تصویری «گزارش جمهوری ١» نام دارد و آن‌طور‌که گفته شده، قرار است این سریال ادامه پیدا کند.

محمود احمدی‌نژاد و یارانش ماه‌های باقی‌مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری ٩۶ را انتخاب کرده‌اند تا با یک تیر دو نشان بزنند. حمله به دولت روحانی و بازگشت به عرصه عمومی.

تصور می‌شد محمود احمدی‌نژاد بعد از توصیه مقام معظم رهبری به حضور‌نیافتن در انتخابات ٩۶ دست‌کم تا چهار سال دیگر رفتاری پیشه کند که در این چهار سال داشت؛ سکوتی نیم‌بند و دوری‌گزینی از عرصه سیاست؛ اما آنچه در حال رخ‌دادن است، دقیقا برعکس است. او روزبه‌روز بیشتر و پیش‌تر از گذشته در حال تحمیل خود به فضا و عرصه عمومی است. توییت‌هایش به‌ویژه وقتی خبرگزاری‌های خارجی را مخاطب خود قرار می‌دهد، دستمایه طنز مخاطبان شده است.

بسیاری معتقدند توییتر بدون حضور احمدی‌نژاد چیزی کم داشت. افزایش روزبه‌روز دنبال‌کنندگانش در توییتر برخلاف ادعای حامیانش لزوما دلیلی بر محبوبیت او نیست. اهالی این شبکه اجتماعی به احمدی‌نژاد به‌عنوان پدیده‌ای جدید در توییتر می‌نگرند.

رئیس سابق دولت حالا در ماه‌های منتهی به انتخابات در نقش منتقد حسن روحانی به عرصه بازگشته است. از او یک پیام تصویری در توییتر منتشر شده است. در روز درخت‌کاری هم چندین فایل تصویری با حضور مشایی و بقایی در حال کاشتن درخت و گپ‌و‌گفت درباره مکتب ایرانی از او منتشر شده است؛ فیلمی که مشایی در آن می‌گوید: «من اصلا خودم کلا درختم». حالا در سومین فایل تصویری‌اش گفته است: «سکوت کنم که کشور را دو دستی بدهند به آمریکا؟! سکوت کنم تا مردم را له کنند؟». او می‌گوید: «خیال می‌کنند ملت مرده است و کسی پیدا نمی‌شود جواب اینها را بدهد؟ چه کسی تو را این‌قدر پر‌رو کرده که راجع به ملت ایران این‌طور حرف می‌زنی؟ انگار به دیوار سفت نخوردی».

احمدی‌نژاد در ادامه فایل صوتی-تصویری خود که پنجشنبه منتشر کرده، مدعی شده است که خودش وارد انتخابات نمی‌شود؛ اما ورود دوستانش به انتخابات منعی ندارد. او که قبلا در بیانیه‌ای گفته بود از کسی حمایت نکرده و نخواهد کرد، گفته است: «آقای بقایی انسان مؤمن، پاک، ولایی و خط امامی است. اینکه رهبری عزیز فرمودند تو کاندیدا نشو معنی‌اش این نیست که من نسبت به انقلاب و وضعیت کشور بی‌تفاوت باشم و سکوت کنم». مشایی هم بقایی را اشبه‌ترین افراد به احمدی‌نژاد دانسته است.

مشخص است که اعلام نامزدی بقایی و حمایت احمدی‌نژاد از او با هدف ممانعت از ریخته‌شدن رأی حامیان احمدی‌نژاد به سبد رأی اصولگرایان است. او در این فیلم می‌گوید: «چهار ماه پیش می‌خواستند یک عده را بیاورند و به اسم ما قالب کنند. به من گفتند تو خودت نباش؛ ولی رأی خود را بیاور پشت سر ما باشد. گفتم اصلا از این خبر‌ها نیست. آبان‌ماه می‌خواستند چند نفر را به نام ما در انتخابات پیش‌رو قالب کنند؛ اما بنده از طراحی‌شان مطلع بودم. می‌گفتند از اینها حمایت کن که من پاسخ دادم هرگز از اینها حمایت نخواهم کرد».

احمدی‌نژاد که با حمایت شش‌دانگ اصولگرایان به عرصه سیاست وارد شد و انتخابش به‌عنوان شهردار و رئیس دولت، مرهون تلاش‌های پیدا و پنهان اصولگرایان است، گفته است: «ما با صدایی رسا و بلند می‌گوییم به هیچ‌یک از دو جریان سیاسی کشور وابستگی نداریم».

محمود احمدی‌نژاد با استراتژی «بهترین دفاع حمله است» به عرصه عمومی بازگشته است؛ فردی که ١١ شاکی خصوصی در دادگاه دارد؛ ولی هیچ‌وقت برای پاسخ‌گویی در دادگاه حاضر نشد. مهم‌ترین شاکی او رئیس وقت مجلس است که برای بی‌توجهی او به اجرای مصوبات مجلس و اجرا‌نکردن قوانین، از او شکایت کرده بود. حالا او بدون و پیش از اینکه به سؤال‌های شاکیان پرونده‌اش در دادگاه جواب دهد، از دیگران توقع پاسخ‌گویی دارد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.