اردوغان دولت هلند را “فاشیست” خواند

شنبه, 21ام اسفند, 1395
اندازه قلم متن

در پی لغو سخنرانی وزیر خارجه ترکیه در هلند رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعضای دولت هلند را “بازماندگان نازی‌ها” خواند. وزارت خارجه ترکیه کاردار هلند را احضار کرد. مولود چاوش‌اوغلو هلند را تهدید به تحریم کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه

در پی لغو سخنرانی مولود چاوش‌اغلو در شهر روتردام هلند و ممنوع شدن فرود هواپیمای وزیر خارجه ترکیه در خاک هلند این کشور با واکنش شدید ترکیه روبرو شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعضای دولت هلند را به “نازی‌ها” تشبیه کرد و آن‌‌ها را “ترسو” خواند.

بنا بر گزارش خبرگزاری آنادولو، اردوغان اعضای دولت هلند را “فاشیست و بازماندگان نازی‌ها” قلمداد کرد.

او تهدید کرد که ترکیه نیز مانع ورود نمایندگان دولت هلند به این کشور خواهد شد.

مولود چاوش‌اوغلو قرار بود در کنسولگری ترکیه در شهر روتردام به نفع رفراندوم قانون اساسی ترکیه سخنرانی و تبلیغ کند.

این رفراندوم مورد حمایت اردوغان که ۱۶ آوریل ۲۰۱۷ (۲۷ فروردین ۱۳۹۶) برگزار می‌شود قرار است نظام ترکیه را از پارلمانی به ریاستی تغییر دهد. در نظام ریاستی اختیارات گسترده‌ای به رئیس جمهور واگذار می‌شود.

مقام‌های هلند در توضیح گفتند، سخنرانی چاوش‌اوغلو و فراخواندن ترک‌ها برای حضور گسترده در این سخنرانی نظم و امنیت عمومی را به خطر خواهد انداخت.

تهدید به تحریم هلند

مولود چاوش‌اوغلو در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی “سی‌ان‌ان” گفته بود، در صورتی که هلند مانع از فرود هواپیمای او بر خاک این کشور شود با تحریم‌های شدید اقتصادی و سیاسی روبرو خواهد شد.

پیش از این نیز چند تن از وزرای ترکیه تلاش کرده بودند در آلمان به نفع رفراندوم قانون اساسی سخنرانی کنند.

اما مقام‌های شهرهای مختلف آلمان مانع از این سخنرانی‌ها شدند. آنکارا به شدت به این اقدام آلمان واکنش نشان داد و اردوغان و چاوش‌اوغلو رویکرد دولت این کشور را به رویکرد “نازی‌ها” تشبیه کردند. این تحولات موجب شد که تنش میان دو کشور بالا بگیرد و روابط ترکیه و آلمان خدشه‌دار شود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.