عدم انتقال آرش صادقی به بیمارستان علیرغم وخامت حال و نظر پزشک زندان

چهارشنبه, ۲۵ام اسفند, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

روز گذشته آرش صادقی کنشگر مدنی در بند ۳۵۰ زندان اوین، درپی «وخامت» حالش به بهداری زندان اوین منتقل شد. پزشک بهداری با تاکید بر فقر شدید پروتئین خواستار تزریق سرم پروتئین شده و این تزریق را مستلزم بستری شدن وی در بیمارستان به دلیل احتمال لخته شدن خون دانسته است. این زندانی در دوره پس از اعتصاب غذا با بیماری های التهاب مزمن مجاری هوایی (آسم)، خونریزی معده و کولیت روده در سایه محرومیت از رسیدگی پزشکی، دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طبق نظر پزشک زندان که آرش صادقی را معاینه کرده است، این زندانی به دلیل عدم توان معده برای خوردن غذای جامد و عدم توان دفع در روده بزرگ به دلیل فقر شدید پروتئین نیاز به تزریق سرم پروتئین دارد. پزشک مورد اشاره اظهار داشته اگر پروتئین به بدن آرش صادقی نرسد قلب و کبد و کلیه وی بیشتر از پیش آسیب خواهد دید.

یک منبع نزدیک به آرش صادقی در این باره به هرانا گفت “پزشک توصیه اکید کرده که آرش صادقی باید برای تزریق این سرم در بیمارستان بستری شود زیرا ممکن است تزریق سرم باعث لخته شدن خون شود و باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرد.”

منبع نزدیک به این زندانی با بیان اینکه ضابطین سپاه ثارالله همچنان از انتقال و بستری آرش صادقی در بیمارستان جلوگیری می کنند، عنوان کرد: “دلیل جلوگیری  از روند درمان آرش صادقی توسط سپاه به خاطر این است که چندی پیش آرش از این ارگان به دلیل جلوگیری از درمان و عدم ارسال پرونده همسرش گلرخ ایرایی جهت بررسی در دیوان عالی کشور علیرغم دستور صریح دادستانی شکایت کرده است، سپاه ثارالله میخواهد او از این شکایت منصرف شود”.

آقای صادقی با بیماری های التهاب مزمن مجاری هوایی (آسم)، خونریزی معده و کولیت روده، ناشی از اعتصاب غذای طولانی مدت و عدم درمان در بیمارستان، دست و پنجه نرم می کند. از سوی دیگر، این زندانی و همسرش گلرخ ایرایی که در بند زنان این زندان به سر می برد، «با دستور مستقیم دادستانی» از هفته‌ها پیش از ملاقات محروم شده اند.

آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین اعتصاب غذای ۷۱ روزه نخست خود را که با درخواست برگزاری دادگاه عادلانه و رسیدگی به اتهامات همسرش، گلرخ ایرایی آغاز کرده بود با وعده مساعد مسئولین برای رسیدگی به مطالباتش در تاریخ چهاردهم دی ماه همزمان با خروج همسرش از زندان پایان داد.

با این حال برخلاف وعده های مسئولین تنها پس از حدود دو هفته پس از اعطای مرخصی به گلرخ ایرایی و پایان اعتصاب غذای صادقی، در تاریخ سوم بهمن ماه، مامورین امنیتی خانم ایرایی را بازداشت کرده و به زندان بازگرداندند، آرش صادقی نیز در حالی که از وضعیت بسیار وخیم جسمی ناشی از اعتصاب غذای طولانی رنج می برد مجدد به نشانه اعتراض به خلف وعده مسئولین اعتصاب غذای خود را آغاز کرده بود.

آرش صادقی مورخ هجدهم بهمن ماه، درحالی به بیمارستان امام خمینی منتقل و پس از انجام آزمایشات محدودی به زندان باز گردانده شد که از چند روز قبل آن با وعده مساعد دادستانی به اعتصاب غذای دوم خود پایان داده بود.

لازم به یادآوری است در آخرین مراجعات پزشکی صادقی به بیمارستان پزشک متخصص تایید کرد که او خونریزی ۱۲.۵ درصد معده، کمبود هموگلوبین (کمخونی) شدید و عفونت شدید ریه داشته و بایستی دستکم ۴ الی ۵ روز در بیمارستان بستری میشد.

با این حال، با فشار دادستانی، حفاظت زندان و سپاه ثارالله، این زندانی با حالت وخیم جسمی و علیرغم مقاومت پزشکان، شامگاه هجدهم بهمن، به زندان اوین عودت داده شد.

هرانا پیش از این گزارش کرده بود، جواب دقیق آزمایشات انجام شده بر روی کلیه ها و روده آرش صادقی نشان می دهد که کلیه های وی به دلیل کمبود آب، جمع شده و کلیه راست ۷۰ درصد و کلیه چپ ۲۰ درصد دچار آسیب دیدگی شده اند. به گفته پزشک، کلیه سمت راست در آینده مثل سابق کارایی نخواهد داشت.

همچنین نتیجه آزمایش بر روده وی از چسبندگی شدید روده خبر داد که پزشکان گفتند اگر وضع روده به همین شکل ادامه پیدا کند خونریزی را در پی خواهد داشت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.