آیا امیدی به “اصلاح” اصلاح طلبان هست(۲)؟

چهارشنبه, 8ام آذر, 1391
اندازه قلم متن

اصل چهاردهم مجددا به آیه ای از قرآن استناد کرده و از دولت و مسلمانان خواسته که با افراد غیر مسلمان با اخلاق حسنه و عدل اسلامی رفتار نمایند، اما بلافاصله اضافه کرده است که این اصل “در حق کسانی اعتبار دارد که بر ضد اسلام و جمهوری اسلامی ایران توطئه و اقدام نکنند.” یعنی همیشه چماق “توطئه و اقدام ضد اسلام و جمهوری اسلامی” را بالای سر همه نگاه داشته اند، تا در زمان مناسب بر فرق هر کسی که جرات اندیشیدن و تفکر داشت، فرود بیاورند.

این اصل نیز مایه ننگ، و نشانی از تبعیض در کشور ما است. در این اصل از مسلمانان خواسته شده “که با افراد غیر مسلمان با اخلاق حسنه و عدل اسلامی” رفتار کنند. یعنی عملا مسلمانان را از بقیه برتر فرض کرده و سفارش دیگران را به او کرده است. ماده هفتم اعلامیه جهانی حقوق بشر می گوید؛ “همه دربرابر قانون مساوی هستند، و حق دارند بی هیچ تبعیضی از حمایت یکسان قانون برخوردار شوند.” (۸) و این در تناقض با اصل چهاردهم قانون اساسی ایران است. برای روشن شدن موضوع، به جنبه هایی از این تبعیض برطبق رساله های مجتهدین که اکنون تبدیل به قوانین قضایی کشور ما شده اند، اشاره میکنم.

بر طبق دستورات اسلام، که اکنون در ایران اجرا می شود، اگر مرد مسلمانی، مرد مسلمان دیگری را بکشد، قصاص شده و اعدام می شود، و یا در صورت رضایت اولیای دم (پدر، یا برادر مرد مقتول) دیه پرداخته آزاد می شود. اگر مرد مسلمانی، زن مسلمانی را بکشد، تنها در صورتی قصاص می شود، که خانواده او اول نصف دیه مرد را بپردازند، یعنی به او ناز شصت بدهند، که دختر، مادر و یا همسرشان را کشته است. (چون دیه زن نصف مرد است، تا وقتی که مابه التفاوت دیه آنها پرداخت نشود، نمی توان مرد قاتل را قصاص کرد.) (۹) وضعیت برای اقلیت های دینی از اینهم اسفناک تر است! یکی از شرایط قصاص این است که “قاتل و مقتول باید تساوی در دین داشته باشند، در نتیجه اگر مسلمانی یک یهودی یا مسیحی یا کافر حربی را بکشد برای خاطر یک کافر، مسلمان قصاص نمی‌شود، زیرا تساوی در دین ندارند.”(۱۰) خمینی، خامنه ای و بقیه مراجع تقلید، در رساله های خود، با استناد به سوره عصر، آیات اول تا سوم که می گوید؛ “به عصر سوگند! انسان‏ها همه درزیان هستند، مگر کسانی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‏اند”(۱۱) ، نتیجه میگیرند که اهل کتاب در مقایسه با مسلمانان، از ارزش ایمانی واحدی برخوردار نیستند، در نتیجه جان آنها نزد خداوند (که قانون گذار و مالک تمام هستی است) با جان مؤمن یکسان تلقی نشده است. در نتیجه مسلمان با کشتن اهل کتاب (یهودی و مسیحی) قصاص نمی‏شود، ولی تعزیر می‏شود و باید دیه مقتول را بپردازد. (خمینی، تحریرالوسیله، ج ۲، ص ۵۱۹) این نمونه ای از عدل اسلامی است که خمینی، “اقلیت های مذهبی و اهل کتاب” را به آن بشارت داده بود. ماده دهم اعلامیه جهانی حقوق بشر می گوید؛ “هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی طرف، منصفانه وعلنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق والزامات وی، یا هراتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.” به این می گویند قانون، نه به قانون اساسی ایران.

اما ببینیم شرایط ازدواج اهل کتاب (مسیحی و یهودی) با مسلمانان چی است. طبق نظر مراجع تقلید شیعه، زن مسلمان نمى‏تواند به عقد آنها در آید، چه عقد دائم باشد یا عقد موقت. مرد مسلمان هم نمى‏تواند با زن هاى غیر اهل کتاب ازدواج دائم یا موقت داشته باشد. اما در ازدواج موقت مردان مسلمان با زنان اهل کتاب اقوا جواز است (یعنی اگر مرد نیاز به زن داشت، اجازه اینکار را دارد)، و در دائم احوط منع است.(یعنی باید احتیاط کرد و بهتر است که اینکار را نکرد). (توضیح المسائل خمینی، جلد ۲، ص، ۴۶۸- ۴۶۹) یعنی هیچ زن مسلمانی نمی تواند به ازدواج دائم و یا موقت یک مسیحی و یا یهودی در بیاید. (کافر، هندو، بودایی، بهایی، و… کاملا ممنوع است) اما مرد مسلمان، اگر احتیاج به زن و سکس داشت، می تواند زنان یهودی و یا مسیحی را صیغه کند، اما بهتر است که جانب احتیاط را رعایت کرده، با آنها ازدواج نکند. اما زنان کافر، هندو، بودایی، بهایی و … را حتی صیغه هم نمی توان کرد. اینجا هم عدالت “خداوند مسلمین” آشکار است. مرد مسلمان می تواند از از یهودی ها و مسیحی ها زن صیغه کند، اما آنها نمی توانند بدون پذیرفتن دین اسلام، با زن مسلمان ازدواج کنند. اگر فقط درقصاص و ازدواج با اقلیتهای مذهبی اینچنین رفتار می شود، معلوم نیست در جنبه های دیگر حقوقی و شهروندی، “عدل اسلامی” و “مسلمانان” با اقلیتها چه می کنند.
اصل بیستم قانون اساسی ایران بشارت از یکسانی زن و مرد طبق اصول اسلامی داده، میگوید؛ “همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلامی برخوردارند.” در این اصل عملا زنان که نیمی از جامعه ایران را تشکیل می دهند، به شهروند درجه دوم تقلیل پیدا کرده اند. سه کلمه “رعایت موازین اسلامی” بیکباره زن را به کالا و اموال مرد تبدیل می کند. این اصل، مسبب همه تبعیض ها و بی عدالتی هایی است که در ایران، علیه زنان صورت می گیرد. برای روشن شدن موضوع به گوشه هایی از حقوق زن، همجنس گراها، منافقین و کافران از آیات قرآن، “سوره نساء” (۱۲) اشاره می کنم.

۰۰۳- با زنانی که برای شما پاک و دلخواهتان هستند ازدواج کنید. با دو تا و سه تا و چهار تا. اگر می ترسید که بیعدالتی کنید، بیک زن یا به کنیزانتان اکتفا کنید. (توجه کنید که در این آیه حتی با یک زن هم شروع نکرده است و از اول گفته، با دوتا، سه تا و چهار تا ازدواج کنید)
۰۱۵- افرادی از زنان شما که مرتکب کار زشتی شوند، چهار شاهد بر خطای آنها بگیرید. اگر شهادت دادند، آنها را تا وقت مرگ در خانه نگه دارید، یا اینکه خدا راهی برای آنان قرار دهد.
۰۲۴- و زنان شوهردار بر شما حرام هستند، باستثنا‌ء آنهائی را که مالک شده‌اید. (اسیران جنگی دشمن که شوهرانشان برای آزادی آنها نیامدند)
۰۲۵- هر کس از شما که توانایی مالی ندارد، که با زن مومن پاکدامن ازدواج کند، با کنیزان مومن خودتان ازدواج کنید. وقتی (کنیزان) ازدواج کردند، اگرمرتکب زنا شدند، نصف عذابی که درباره زنان آزاد است دارند. (یعنی پنجاه تازیانه)
۰۳۴- بخاطر اینکه بعضی را بر بعضی برتری داده‌ایم و بخاطر خرجی که میکنند، مردان از زنان مراقبت میکنند. زنانی را که از نشوز (تمرد) آنها می ترسید، اول آنها را نصیحت کنید. (اگر فایده‌ای نداشت در مرحله دوم برای مدتی) در رختخواب از آنها کناره ‌جویی کنید. (در مرحله سوم، چنانچه از هیچ راه دیگری نتوانید آنها را از کاری که می کنند بازدارید) آنها را بزنید. اگر از شما اطاعت کردند، دنبال راهی برعلیه آنها نگردید.
این آیات عملا به مرد اجازه چند همسری داده، برده داری و کنیز داشتن را جایز شمرده شده، و حبس کردن یک زن در خانه، بعنوان راهی برای تنبیه او درنظر گرفته شده است. اسیران جنگی، هیچ حقی ندارند و برده و کنیز حساب می شوند. جرم کنیز زنا کار، نصف زن آزاد در نظر گرفته شده و به مردان به دلیل مراقبت از زنان برتری داده شده است. سپس کتک زدن زنی، که از مرد خود حرف شنوی نداشته باشد، بعنوان حکمی از سوی خداوند بر مرد واجب شده است. در جوامع امروزی، هر انسانی که انسان دیگری را کتک زده، مورد آزار و اذیت قرار دهد، به زندان خواهد رفت. اگر مردی همسر خود را در خانه حبس کند، مطابق قوانین حقوق بشری و قوانین جزایی، آن مرد، به دلیل آدم ربایی و اذیت و آزار، مورد تعقیب قانونی قرارگرفته و به زندان خواهد افتاد.
سوره نساء، آیه ۱۱ می گوید؛
۰۱۱- خدا درباره فرزندانتان بشما سفارش میکند که پسر دو برابر سهم دختر دارد.
در این آیه ارث زن، نصف مرد در نظر گرفته شده، و پایه ای شده است، برای تبعیض های بعدی و در نظر گرفتن شهادت یک زن، نصف یک مرد و دیه یک زن، نصف یک مرد.
با استناد به همین آیه، “به گفته یوسف صانعی، هنگامی که بهشتی ریاست دیوانعالی کشوررا بعهده داشت، هنگام تصویب لایحه قانون مجازات اسلامی، با استناد به اینکه «زن نان آور نیست و لذا نصف دیه باید پرداخت شود، در مقابل مرد نان آور است» باعث تصویب عدم تساوی دیه زن و مرد شد. (۱۳)
بهشتی همان کسی است که آقای موسوی از او بعنوان، “شهید مظلوم انقلاب آیت الله دکتر بهشتی” نام می برد. هنگامی که در جریان حوادث انتخابات خرداد ۸۸، پسر او در شهریور ماه دستگیر شد، آقای موسوی بیانیه شماره ۱۲ خود را به شکایت از دستگیری او و آقای الویری اختصاص داده گفت؛ “اینجانب به ویژه هتک حرمتی که از بهشتی مظلوم شده است را به فرزندان آن شهید و شاگردان و پیروان و دوستداران او و تمامی دلبستگان به انقلاب و اسلام تسلیت می‏گویم و از خداوند آرزومندم ضایعه‌ای که با این عمل در قلب مردم ما ایجاد شده است، با جاودانه کردن آبروی این خاندان، جبران شود.” (۱۴) ایکاش آقای موسوی، در باره هتک حرمتی که به نصف جمعیت ایران، از جانب آقای بهشتی، و افکار متحجر و قرون وسطایی او شده هم، اعتراض میکرد.
سوره نساء در ادامه در باره همجنس گراها می گوید؛

۰۱۶- دو مردی از شما را که مرتکب کار زشت ( همجنس بازی) میشوند با اذیت و آزار مجازات کنید. اگر توبه کردند و کارشان را اصلاح کردند از آنها صرف‌ نظر کنید.
در این آیه اذیت و آزار همجنس گراها، به جرم تمایلات جنسی ،در دستور کار قرار گرفته، و عملا، آزار و اذیت یک “انسان” جایز شمرده شده است. درحالی که در بسیاری از جوامع غربی، همجنس گراها از همه حقوق انسانی برخوردارند، و به تدریج “حق ازدواج” با یکدیگر را در کشورهای مختلف بدست می آورند. در انتخابات نوامبر سال ۲۰۱۲، چهار ایالت آمریکا، برای حق ازدواج همجنس گراها رای گیری کرده و درهر چهار ایالت، این قانون تصویب شد.
حالا ببینیم خداوند در قرآن، سوره نساء، برای مقابله با دگراندیشان و ناباوران به دین اسلام، چه احکامی صادر می کند؛
۰۵۶- کسانی را که منکر آیات ما شدند وارد آتش جهنم میکنیم. هر وقت پوستشان بسوزد آن را با پوست دیگری عوض میکنیم تا عذاب را بچشند. خدا توانا و حکیم است.
۰۵۷- کسانی را که ایمان آوردند و عمل درست کردند وارد بهشت‌هایی میکنیم که در آن نهرها روان است و همیشه در آن خواهند بود. در آن جفت‌های پاکی دارند.
۰۸۸- چرا درباره منافقین دو دسته شده‌اید؟ خدا آنها را بخاطر کارهائیکه کرده‌اند سرافکنده ساخته است. آیا میخواهید کسی را که خدا گمراه کرده (مطابق قانونش بی‌راه گذارده) هدایت کنید؟ کسی را که خدا گمراه کند (مطابق قانونش بی‌راه گذارده) راهی برای هدایت او پیدا نمیکنی.
۰۸۹- آنها دوست دارند که شما هم مثل آنها کافر شوید تا با هم مساوی باشید. بنابراین از آنها یارانی برای خود نگیرید تا اینکه در راه خدا مهاجرت کنند. اگر از این کار خودداری کردند آنها را بگیرید و هر جا آنها را پیدا کردید بکشید و از آنها یار و یاوری برای خود نگیرید.
۰۹۲- کسی که مومنی را از روی اشتباه بکشد، باید بنده مومنی را آزاد کند و خون‌ بهائی به خانواده مقتول بدهد. مگر اینکه خانواده مقتول آن را به او ببخشند. اگر مقتول، مؤمن و از خانوادهُ قومی بود که دشمن شما هستند، قاتل فقط باید بنده مومنی را آزاد کند. و اگر از قومی بود که بین شما و آنها پیمانی وجود داشت باید خون ‌بها را به خانواده مقتول بدهد و بنده مومنی را آزاد کند. و اگر پیدا نکرد دو ماه پشت سر هم بعنوان توبه روزه بگیرد.
۹۵ و ۹۶- افراد باایمانی که به جنگ نمیروند و سالم هستند با کسانی که در راه خدا با مال و جانشان جهاد میکنند مساوی نیستند. خدا درجه افرادی را که با مال و جانشان در راه خدا جهاد میکنند بر کسانی که به جهاد نمی روند برتری داده‌ است. البته به هر یک وعده نیکویی داده است. خدا جهاد کنندگان را بر کسانی که جهاد نمی کنند به درجات و با آمرزش و رحمت خود با پاداش بزرگی برتری داده.
۱۳۸- به منافقین بشارت بده که عذاب دردناکی دارند.
۱۴۵- منافقین در پست‌ ترین نقطه جهنم هستند و هرگز یاوری برای آنها پیدا نمیکنی.
۱۵۰- کسانی که منکر خدا و پیغمبرانش میشوند و میخواهند حساب خدا و پیغمبرانش را از هم جدا کنند میگویند. ما به بعضی ایمان داریم و بعضی را قبول نداریم و میخواهند راهی بین این دو انتخاب کنند.
۱۵۱- آنها حقیقتا کافر هستند و ما برای کافران عذاب خوارکننده‌ای آماده کرده‌ایم.

در این آیات نیز بخوبی می بینید که خداوند در قرآن، در میان انسانهای مومن، منافق و کافر، تبعیض قائل شده است. با استناد به این آیات، هزاران زندانی سیاسی هر روز در زندانها شکنجه شده، مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سپس اعدام می شوند. حقوق انسانی هر کس، به بهانه های واهی “حرب با خداوند” و “ترک خداوند” به زیر پا گذاشته شده و مورد ظلم و ستم واقع می شوند. این آیات و نظایرآنها، پایه های اصلی قانون اساسی ایران است، و در نتیجه “تبعیض و بی عدالتی” در دستور کار این قوانین قرار گرفته است. همانطور که قبلا هم گفتم، قانون، بر طبق تعریف لغتنامه دهخدا، باید ” متکی بر طبیعت عالم تمدن و متناسب با طبیعت انسان باشد و بدون استثناء شامل همه ٔ افراد مردم آن مملکت گردد و اغراض مستبدانه ٔ اشخاص را در آن دخالتی نباشد.” در حالی که در این آیات می بینیم که خداوند، با بغض، غرض و کینه شخصی با زنان، همجنس گراها، اسیران جنگی، منافقین و کافران برخورد کرده و حقوق آنان را زیر پا می گذارد. بر پایه همین آیات و دستورات است که سیروس ناصری، نماینده دولت میرحسین موسوی در نشست ۶۷۳ کمیته حقوق بشر در فروردین سال ۱۳۶۵ به صراحت عنوان می‌کند:
“ابزارهای بین‌المللی حقوق بشر از جمله میثاق‌ها و اعلامیه جهانی حقوق بشر حاوی مفادی هستند که در تضاد با قوانین‌ اسلامی است که در کشورهای اسلامی اجرا می‌شوند… برای مثال، حق آزادی دینی که در میثاق‌ها آمده در تضاد با قوانین اسلامی است، چرا که در جامعه اسلامی افراد نمی‌توانند مذهب دیگری را اختیار کنند. و یا تنبیه بدنی منع شده است، در حالی که این بند در تناقض با عدالت بر اساس قوانین اسلامی است.” (۱۵)

و سید حسین موسوی تبریزی، دادستان کل انقلاب و قاضی شرع دردهه ۶۰ ، که سیاهترین روزهای حکومت اسلامی بوده اند، و رئیس دوره ای امروز “شورای هماهنگی جبهه اصلاحات”، در مصاحبه های رادیو و تلویزیونی و از جمله در کیهان ۲۹ شهریور سال ۱۳۶۰ به صراحت گفت: “یکی از احکام جمهوری اسلامی این است که هر کس در برابر این نظام امام عادل بایستد، کشتن او واجب است، و زخمی اش را باید زخمی تر کرد تا کشته شود. این حکم اسلام است. چیزی نیست که ما تازه آورده باشیم.” (۱۶)

ادامه دارد….
لادن بازرگان
نوامبر ۲۰۱۲
lawdanbazargan@gmail.com

پانویس:
(۹) ماده ۲۰۹ قانون مجازات اسلامی ، مصوب ۱۳۷۰
http://www.lifekowsar.com/life/index.php/nashriat/new-book/1080-retribution-and-blood-money-men-and-women.html
(۱۰) این مقاله را از “مرکزعلمی پژوهشی مطالعات زنان” مطالعه کنید:
http://www.lifekowsar.com/life/index.php/nashriat/new-book/1080-retribution-and-blood-money-men-and-women.html
(۱۱) متن کامل سوره عصر را می توانید در اینجا بخوانید:
http://www.andisheqom.com/Files/quranshenasi.php?idVeiw=28011&level=4&subid=28011
(۱۲) متن کامل سوره نساء را می توانید در اینجا بخوانید:
http://www.eholyquran.com/quran/chapters02/chapter004.htm
(۱۳) سرگذشت بهشتی را در اینجا بخوانید:
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF_%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA%DB%8C
(۱۴) متن کامل بیانیه شماره ۱۲ آقای موسوی را می توانید در اینجا بخوانید
http://bahmanagha.blogspot.com/2009/09/blog-post_10.html
(۱۵) منبع خبر در این لینک است:
http://www.irajmesdaghi.com/maghaleh-402.html
(۱۶)منبع خبر در این لینک است:
http://www.irajmesdaghi.com/page1.php?id=127


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.