رودی جولیانی، وکیل مسئول پولشویی دولت ایران، رضا ضراب

دوشنبه, 14ام فروردین, 1396
اندازه قلم متن

دادستان فدرال نیویورک شهردار پیشین این شهر، رودی جولیانی، را متهم کرد که می کوشد به هر وسیله تعقیب قضایی علیه موکلش، رضا ضراب، را متوقف کند. رضا ضراب جوان ٣٣ سالۀ ایرانی و از همکاران نزدیک بابک زنجانی از سوی دستگاه قضایی آمریکا متهم است که تحریم های این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران را نقض کرده است. رضا ضراب همچنین متهم اصلی در پروندۀ فساد شماری از اعضا و نزدیکان رییس جمهوری ترکیه رجب طیب اردوغان است.

جراید آمریکایی اعلام می کنند که رودی جولیانی و همچنین یکی از قضات پیشین آمریکا، مایکل موکاسی، وکالت رضا ضراب را برعهده گرفته اند تا از طریق مذاکره اتهامات ایراد شده علیه موکل شان را از میان بردارند. برای این منظور رودی جولیانی و مایکل موکاسی با برخی مقامات دولت آمریکا و همچنین با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، ملاقات و گفتگو کرده اند.

نمایندگان دادستان آمریکا گفته اند که رودی جولیانی و دادستان پیشین آمریکا مایکل موکاسی در ٢۴ فوریه گذشته در ملاقات با رییس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، خواستار منع تعقیب علیه موکل شان، رضا ضراب، شدند.

دادستان موقت نیویورک، جون کیم، گفته است که جولیانی و موکاسی که از نزدیکان رییس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، هستند کوشیده اند برای این منظور با مقامات دولت آمریکا مذاکره کنند.

رضا ضراب که از دستیاران نزدیک بابک زنجانی است وظیفۀ پولشویی سپاه پاسداران و جمهوری اسلامی ایران را به ویژه در دورۀ تحریم های بین المللی علیه نفت و نظام مالی این کشور در ترکیه برعهده داشت. در این دوره یکی از فعالیت های رضا ضراب دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران و تبدیل منابع نفت قاچاق این کشور به طلا با همکاری بانک دولتی ترکیه، “هالک بانک”، و برخی مقامات ارشد این کشور بوده است.

رضا ضراب که دارای ملیّت ترکیه نیز هست در سال ٢٠١٣ و در جریان تحقیق دربارۀ پروندۀ فساد افراد و شخصیت های نزدیک به رجب طیب اردوغان در ترکیه دستگیر شد. او پس از رفع اتهامات و آزادی از زندان به ایالت فلوریدا در آمریکا سفر کرد، ولی در آنجا به اتهام نقض تحریم های واشنگتن علیه جمهوری اسلامی دستگیر شد. در روزهای گذشته دستگاه قضایی آمریکا معاون بانک دولتی ترکیه، هالک بانک، را در جریان سفرش به آمریکا و به اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه ایران دستگیر کرد.

رودی جولیانی که اکنون وکالت رضا ضراب، از مسئولان پولشویی جمهوری اسلامی در ترکیه را برعهده دارد، یکی از طرفداران پر و پا قرص سازمان مجاهدین خلق ایران نیز هست.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.