آلمان حمله به سفارت ایران در برلین را محکوم کرد

پنجشنبه, ۹ام آذر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان، درگفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرانی‌اش علی اکبر صالحی، حمله به سفارت جمهوری اسلامی در برلین را محکوم کرد. عصر چهارشنبه حدود سی نفر به سفارت ایران در پایتخت آلمان حمله کردند.

بعد از ظهر چهارشنبه (۸ آذر / ۲۸ نوامبر) حدود سی نفر با حمله به سفارت جمهوری اسلامی ایران در محله “داهلم” برلین پرچم این کشور را پایین کشیدند و به دیوارهای سفارتخانه رنگ پاشیدند.

در مورد هویت حمله‌کنندگان و انگیزه‌ی آنها در داخل و خارج از کشور گزارش‌های ضد و نقیضی منتشر شده است. مطابق بیانیه‌ای که در برلین منتشر شده، این افراد پناهجویان و فعالان سیاسی معترضی بوده‌اند که انگیزه‌ی خود را اعتراض به خشونت‌های “رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی” علیه مخالفان در داخل و خارج از کشور عنوان می‌کنند.

گزارش‌های ضد و نقیض در مورد هویت معترضان

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) حمله‌کنندگان به سفارت ایران در برلین را متهم می‌کند که “از سوی محافل صهیونیستی برای این اقدام حمایت و پشتیبانی شده بودند.” واحد مرکزی خبر نیز معترضان را “گروهی ازمنافقین” معرفی می‌کند که منظور از آنها اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق است.

ایرنا ادعا می‌کند، معترضان در مقابل سفارت ایران شعار داده‌اند: «غزه با موشک‌های ساخت ایران پیروز شد» و این شعار نشانه‌ی حمایت اسرائیل از آنهاست. ظاهرا اشاره‌ی خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به بخشی از بیانیه‌ی معترضان مربوط می‌شود که در آن حکومت ایران به دامن زدن به مناقشه‌های بین‌المللی برای منحرف کردن افکار عمومی از سرکوب مخالفان و نقض حقوق بشر متهم شده است.

در بیانیه‌ی اعتراضی حمله‌کنندگان به سفارت ایران در برلین، حمایت جمهوری اسلامی از سرکوب خشونت‌آمیز معترضان به رژیم بشار اسد در سوریه و کمک تسلیحاتی به اسلام‌گرایان حماس در باریکه‌ی غزه، نمونه‌هایی از ترفندهای این کشور برای انحراف افکار عمومی ذکر شده است.

مخالفت آلمان با تعرض به حریم دیپلماتیک

به گزارش خبرگزاری آلمان، گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان، شامگاه چهارشنبه در تماسی تلفنی با همتای ایرانی خود علی اکبر صالحی “تاسف عمیق” خود را از بروز این حادثه به اطلاع او رسانده و بر حفاظت از دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در برلین تاکید کرده است.

وستروله همچنین تصریح کرده است: «از نظر ما تعرض به حریم دیپلماتیک به هیچ وجه قابل قبول نیست.» وزیر خارجه آلمان سال گذشته نیز پس از حمله‌ی بسیجیان به سفارت بریتانیا در تهران، این اقدام را محکوم کرده و در گفت‌وگویی با صالحی وظیفه دولت ایران در حفاظت از دفتر نمایندگی کشورهای خارجی را به او تذکر داده بود.

حمله‌کنندگان به سفارت ایران در برلین از جامعه جهانی خواسته‌اند، با نقض حقوق بشر در این کشور جدی‌تر برخورد کند. معترضان همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی در ایران به ویژه زنان زندانی شده‌اند که به “دلیل شرایط خاص زندان‌های جمهوری اسلامی تحت فشارهای مضاعف قرار دارند.”

حمله به سفارت برای “اعتراض به سرکوب”

منابع نزدیک به حمله‌کنندگان می‌گویند، افراد بازداشت‌شده در عصر چهارشنبه دوباره آزاد شده‌اند. پلیس آلمان تاکنون در این مورد گزارشی منتشر نکرده است. صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از “یک منبع آگاه” مدعی شد: «حمله منافقین به سفارت کاملا برنامه‌ریزی شده و با اطلاع پلیس انجام شد.»

خبرگزاری ایرنا نیز وجود تعدادی خبرنگار در زمان حمله به سفارت را “نشان‌دهنده برنامه‌ریزی قبلی و پشتیبانی از یک ناحیه خاص” عنوان کرده است. این ادعا درحالی مطرح می‌شود که شماری از پناهجویان و فعالان سیاسی ایرانی در برلین خبر تجمع اعتراضی مقابل سفارت را پیشتر در شبکه اینترنت منتشر کرده بودند.

حمله‌کنندگان خود را شماری از فعالان سیاسی ایرانی خوانده‌اند که به دلیل افزایش سرکوب و خشونت علیه مخالفان مجبور به ترک ایران شده‌اند. هدف از این حمله جلب توجه افکار عمومی بین‌المللی به “موارد بی‌شمار نقض حقوق بشر در ایران” عنوان شده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.