امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه شد

یکشنبه, 17ام اردیبهشت, 1396
اندازه قلم متن

امانوئل مکرون و همسرش

با پایان رای‌گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، شمارش آرا اغاز شده و اولین نتایج حاکی است که امانوئل مکرون، در ۳۹ سالگی، جوانترین رییس جمهور تاریخ فرانسه شده است.

رقیب او مارین لوپن با تبریک به آقای مکرون و طرفدارانش، شکست را پذیرفت و گفت مردم فرانسه “ادامه وضع موجود” را انتخاب کردند.

بر اساس اولین نتایج آقای مکرون ۶۵.۵ درصد آرا را به دست آورده است. او پیروزی خود را در انتخابات، شروع “فصل تازه‌ای” در تاریخ فرانسه خواند و گفت او رییس جمهور همه مردم خواهد بود.

او با اشاره به مشکلات فعلی فرانسه از همه خواست برای وحدت و ساختن آینده فرانسه تلاش و با تبعیض و نابرابری مبارزه کنند. او گفت برای پیشبرد صلح و هماهنگی بین‌المللی و مبارزه با تروریسم خواهد کوشید.

با اعلام اولین نتایج، مردم در پاریس بوق خودروها را به صدا درآوردند و طرفداران آقای مکرون به جشن و پایکوبی پرداختند.

فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه هم تلفنی پیروزی امانوئل مکرون را به او تبریک گفت. آقای اولاند که از مردم فرانسه خواسته بود به امانوئل مکرون رای دهند، نتیجه این انتخابات را نشانه تمایل مردم فرانسه به وحدت و انسجام دانست.

مردم فرانسه از نخستین ساعات امروز یکشنبه ۷ مه (۱۷ اردییهشت) برای انتخاب رئیس جمهور آینده این کشور درمیان تدابیر شدید امنیتی به پای صندوق‌های رای رفتند تا امانوئل مکرون، نامزد میانه رو یا مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای جبهه ملی را به کاخ الیزه بفرستند.

این اولین بار در تاریخ فرانسه بود که هیچ یک از دو نامزد در مرحله دوم رای گیری به احزاب عمده چپ و راست تعلق نداشتند.

وزارت کشور میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات را تا سه ساعت به پایان رای‌گیری ۶۵.۳۰ درصد اعلام کرد که از سال ۱۹۸۱ پایین‌ترین میزان مشارکت است.

مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، دو هفته پیش (۲۳ آوریل) برگزار شد و آقای مکرون و خانم لوپن در دور اول انتخابات در میان ۱۱ نامزد در صدر قرار گرفتند و به دور دوم راه یافتند.

هر دو نامزد ریاست جمهوری در ساعت‌های اولیه رای‌گیری رای خود را در شمال فرانسه به صندوق انداختند و بعد هر دو به پاریس برگشتند.

انتخابات این دوره ریاست جمهوری فرانسه با دقت در کشورهای دنیا پیگیری شد و همگان می‌خواستند ببینند آیا یکی از مهمترین دمکراسی‌های غربی هم با تکان سیاسی روبرو خواهد شد و نامزدی مخالف ارزشهای لیبرال و نظام سیاسی مستقر به ریاست جمهوری خواهد رسید یا نه.

پس از دور اول انتخابات، تمام نامزدهای عمده از طرفداران خود و مردم فرانسه خواستند که به امانوئل مکرون رای دهند و مانع ریاست جمهوری فرانسه شوند.

اما رای‌دهندگانی که هیچ‌یک از دو نامزد را مناسب نمی‌دانستند، بخصوص کسانی که به ژان لوک ملانشون نامزد چپ‌گرا رای داده بودند- انتخابات را تحریم کرده یا گفته بودند که رای سفید به صندوق خواهند انداخت.

ژان لوک ملانشون با انتقاد از هر دو نامزد از هیچ یک اعلام حمایت نکرد و فقط گفت که به مارین لوپن رای نخواهد داد.

نتیجه اولیه نشان می‌دهد که خانم لوپن نتوانست رای چندان زیادی را بعد از دور اول به آرا خود اضافه کند اما به این ترتیب او در واقع رهبر اصلی مخالف دولت آقای مکرون خواهد بود.

در سال ۲۰۰۲ ژان ماری لوپن، پدر خانم لوپن که در آن زمان رهبر جبهه ملی بود به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری رسید اما در مقابل ژاک شیراک نامزد راست‌گرا بشدت شکست خورد و کمتر از هجده درصد آرا را به دست آورد.

فرانسه در دو سال گذشته هدف حملات متعدد و مرگبار بوده و در آخرین مورد، چند روز پیش از انتخابات دور اول، در شانزه‌لیزه، معروفترین خیابان پاریس، مرد مسلحی به افراد پلیس حمله کرد و یک پلیس را کشت.

این حملات که تقریبا همگی را اسلام‌گرایان افراطی انجام دادند از دید برخی ناظران به نفع نامزدان ضد مهاجرت و ضد اسلام مثل ماری لوپن ارزیابی شده است.

پس از رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفته بود فرانسه ممکن است کشور بعدی باشد که ضربه‌ای به نظام سیاسی مستقر بزند.

جمعه شب درست بعد از اینکه ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی و پوشش رسانه‌ای پیش از روز انتخابات آغاز شد، ستاد انتخاباتی آقای مکرون اعلام کرد که هدف یک عملیات وسیع هک قرار گرفته است.

پس از اعلام این خبر، کمیسیون انتخابات فرانسه از رسانه ها و شهروندان خواست که محتوای ایمیل‌ها و مدارک مربوط به ستاد انتخاباتی امانوئل مکرون، نامزد میانه رو ریاست جمهوری را افشا نکنند.

این کمیسیون با صدور بیانیه ای هشدار داد که اگر کسی محتوای این ایمیل‌ها و مدارک را افشا کند، قانون دوره منع تبلیغات را نقض کرده و محاکمه خواهد شد.

همانطور که فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه اعلام کرد تحقیقات رسمی در باره این هک آغاز شده است.

در این بیانیه همچنین ازشهروندان فرانسه خواسته شده که حس مسئولیت خود را در قبال حفظ انسجام در کشور نشان دهند.

گفته می‌شود کاربر ناشناسی حدود نه گیگا بایت اطلاعات در اینترنت منتشر کرده که به گفته ستاد آقای مکرون ترکیبی از اسناد واقعی و اخبار جعلی بوده است.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.