ترامپ: اوباما که از قصد پوتین خبر داشت چرا هیچ نکرد

یکشنبه, ۴ام تیر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

آقای ترامپ می‌گوید کانون پرونده روسیه و انتخابات حالا باید بروی باراک اوباما متمرکز شود نه دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید حالا که مشخص شده باراک اوباما تابستان سال گذشته از قصد ولادیمیر پوتین برای دخالت در انتخابات خبر داشته، چرا همان موقع کاری نکرده است.

آقای ترامپ در توییتی نوشته آقای اوباما چند ماه قبل از روز رای‌گیری از این موضوع خبر داشته اما “هیچ نکرده”.

انتقاد جدید دونالد ترامپ از باراک اوباما در واکنش به گزارشی است که روز گذشته روزنامه آمریکایی واشنگتن پست منتشر کرد و جنجالی جدید در پایتخت به راه انداخت.

در این مقاله که واشنگتن پست روز جمعه (۲۳ ژوئن) منتشر کرده آمده سی‌آی‌ای (سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا) ماه اوت سال گذشته (۲۰۱۶) در نامه‌ای فوق سری به باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت، خبر داده بود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، شخصا دستورالعملی برای تحت تاثیر قرار دادن انتخابات آمریکا صادر کرده بوده است.

بنابر گزارش واشنگتن پست، آقای اوباما پس از اطلاع پیدا کردن از این موضوع چند راه برای جلوگیری و مقابله با آن در پیش گرفته اما از بیم آن که “اعتماد عمومی به انتخابات” در میان مردم آمریکا صدمه ببینید، از علنی کردن این موضوع پرهیز کرده است.

در پی انتشار گزارش واشنگتن پست، آقای ترامپ که بارها تحقیق و تفحص درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را “خدعه دموکرات‌ها” برای کمرنگ کردن شکست‌شان خوانده، ابتدا دیروز (جمعه) در توییتی نوشت: “دولت اوباما که از خیلی پیش از مداخله روس‌ها خبر داشته چرا هیچ اقدامی نکرده؟ حالا باید روی آنها تمرکز کرد نه من!”

چگونگی “مداخله ادعا شده مسکو در انتخابات اخیر آمریکا” موضوع تحقیق و تفحص در چند نهاد آمریکا از جمله پلیس فدرال آمریکا و کنگره این کشور است. اتهامی که مسکو آن را قویا رد می‌کند.

در گزارش جدید واشنگتن پست همچنین آمده در گزارش فوق سری که سیا ماه اوت گذشته به آقای اوباما داده، مشخصا ذکر شده بود که هدف از “عملیات مسکو” تخریب هیلاری کلینتون و کمک به پیروزی دونالد ترامپ” بوده است.

بنابر این گزارش آقای اوباما پس از مطلع شدن از این گزارش چندین طرح عملیاتی را مد نظر قرار داده است اما دست آخر به چند اقدام بسنده کرده است که علنی‌ترین آنها اخراج ۳۵ دیپلمات روسیه و تعطیل کردن دو دفتر دیپلماتیک این کشور در خاک آمریکا بود که ماه دسامبر گذشته و تنها چند روز پس از روشن شدن نتایج انتخابات هشتم نوامبر صورت گرفت.

به گزارش واشنگتن پست، از دیگر اقدامات آقای اوباما دستور ساخت “تسلیحات سایبری” برای استفاده در یک جنگ سایبری با روسیه و همچنین تلاش (ناموفق) برای همراه کردن رهبران کنگره در اتخاذ اقدام مناسب علیه کرملین بوده است.

آن طور که در این گزارش آمده انتشار اطلاعاتی در جهت بدنام کردن ولادیمیر پوتین هم بخشی از طرح مقابله‌جویانه آقای اوباما بوده و دست آخر تحریم‌های “محدودی” که برای مسکو در نظر گرفته شد.

با وجود این، واشنگتن پست نوشته یکی از ملاحظات آقای اوباما در آن زمان روبرو شدن با “اتهام تلاش برای مداخله در انتخابات” از سوی یک رئیس جمهور دموکرات بوده است.

آقای ترامپ در واکنش اولیه به گزارش واشنگتن پست نوشت: “دولت اوباما که از خیلی پیش از مداخله روس‌ها خبر داشته چرا هیچ اقدامی نکرده؟ باید سراغ آنها رفت نه من!”

در همین حال، امروز (شنبه ۲۴ ژوئن – سوم تیر) آقای ترامپ در توییتی دیگر به این مساله واکنش نشان داد و نوشت: “یکی از مقام‌های دولت اوباما گفته وقتی به اقدام علیه مداخله روسیه رسید ما “سکته” زدیم. شاید به این خاطر که نمی‌خواستن به هیلاری لطمه‌ای وارد شه؟”

اشاره آقای ترامپ به سخنان یکی از چندین مقام سابق دولت آمریکاست که به شرط ناشناس ماندن با واشنگتن پست گفتگو کرده‌اند؛ یکی از آنها به این روزنامه گفته وقتی در مورد این موضوع و آنچه در برابر آن “انجام دادیم” فکر می‌کند برایش “دفاع از عملکرد دولت بسیار دشوار است”.

این مقام دولت باراک اویاما گفته کاخ‌سفید تابستان گذشته در اتخاذ اقدام مناسب در این باره “عاجز” مانده بوده است.

همزمان چند مقام دیگر دولت آقای اوباما با دفاع از عملکرد کاخ‌سفید در آن زمان گفته‌اند تمرکز اصلی آقای اوباما بر بی‌اثر کردن برنامه‌های روسیه بوده و این که نگذارد “هدف اصلی روسیه، یعنی کمرنگ کردن اهمیت انتخابات در آمریکا” با علنی شدن این موضوع “تحقق پیدا کند”.

امروز همچنین بخش‌هایی از مصاحبه پخش نشده آقای ترامپ با شبکه خبری فاکس نیوز منتشر شد که در آن رئیس جمهوری می‌گوید: “اگر او (اوباما) چنین اطلاعاتی داشته، چرا هیچ کاری نکرده؟ می‌تونست دست‌کم کاری بکنه اما شما چیزی در این باره نمی‌بینی. خیلی ناراحت کننده است.”

نسخه مفصل این مصاحبه قرار است صبح فردا (یکشنبه ۲۵ ژوئن) از شبکه فاکس پخش شود.

اظهارات جدید آقای ترامپ درباره “نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته” در حالی صورت می‌گیرد که او از زمان ورود به کاخ‌سفید و طی پنج ماه گذشته، بارها تحقیق و تفحص درباره این موضوع را “شکار ساحره” و “خدعه” دموکرات‌ها برای کمرنگ کردن پیروزی او بر هیلاری کلینتون توصیف کرده بود.

رابرت مولر، رئیس سابق اف‌بی‌آی که به عنوان بازرس ویژه پرونده تحقیق و تفحص درباره رابطه میان حلقه نزدیک به آقای ترامپ و روسیه انتخاب شده است، همچنین تحقیق درباره شخص رئیس‌جمهوری آمریکا را در ارتباط با اتهام “تلاش برای متوقف کردن روند قضایی” (با اخراج جیمز کومی- رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی) در دستور کار خود قرار داده است.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.