محمد صابر ملک‌ رئیسی؛ بلاتکلیف در بند ۲۰۹ زندان اوین

چهارشنبه, 7ام تیر, 1396
اندازه قلم متن

محمد صابر ملک‌ رئیسی زندانی سیاسی بلوچ که حکم محکومیت حبس ۱۵ ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می کرد، فروردین ماه سال جاری از این زندان به زندان اوین منتقل شد. بنابر آخرین گزارشات دریافتی وی در حال حاضر در سلول های عمومی بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شود. دلیل انتقال او از زندان اردبیل به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین مشخص نیست با اینحال کوتاه مدتی پس از آغاز اعتراضات این زندانی به وضعیت زندان و زندانیان سیاسی محبوس در آن محل این انتقال صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شامگاه بیستم فروردین ماه ۹۶، محمد صابر ملک‌ رئیسی زندانی سیاسی بلوچ از زندان مرکزی اردبیل «با کلیه وسائلش» به زندان اوین منتقل شد، آخرین گزارشات دریافتی حاکی از آن است این زندانی در حال حاضر در سلول های چند نفره بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شود.

روز ۲۳ فروردین ماه این زندانی در تماس کوتاهی با خانواده‌اش، از انتقال خود به زندان اوین خبر داده است؛ آقای ملک رئیسی در پی انتقالش، در تماس کوتاه خود اجازه نیافت تا بند و محل نگهداری خود را به خانواده اش اطلاع دهد. این زندانی بدون زمینه قبلی در حالی که هشتمین سال حبس خود را می گذراند، به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای ملک رئیسی به گزارشگر هرانا گفت: ” آقای رئیسی اکنون در سلول های عمومی بند ۲۰۹، همراه با شش زندانی دیگر در حالی که با محدودیت در برقراری تماس و ملاقات روبه روست، نگهداری می شود.”

شایان ذکر است، محمد صابر ملک رئیسی سال گذشته بعد از یک اعتصاب غذای ۲۰ روزه، در دو رنجنامه خطاب به خانم اسما جهانگیر با عنواین «از تخت شکنجه ای به نام “معجزه” تا تهدید به اعدام» و «شبها تا صبح بازجویی همراه با شکنجه میشدم» از شرح مظالم بر خود رفته گفته بود و از این کارشناس سازمان ملل خواستار رسیدگی به وضعیت خود و سایر زندانیان عقیدتی در ایران شده بود.

محمدصابر ملک رئیسی که در نوجوانی بازداشت شده، در هشتمین سال حبس در تبعید خود در زندان اردبیل، نامه ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور نوشت. آقای رئیسی در این نامه با تاکید بر اینکه روز هشتم دی ماه به مدت ۱۴ ساعت در هوای سرد اردبیل با دستبند و پابند در حیاط این زندان به میله بسته شده است، از وضعیت بحرانی خود ضمن تحمل حبس در تبعید شکایت و از اعتصاب غذای اعتراضی خود خبر داده بود.

این زندانی سیاسی، در سن ۱۷ سالگی بازداشت شد و آنطور که خود در نامه هایش گفته به خاطر فعالیت های یکی از برادرانش و در حالی که دستگاه امنیتی دسترسی به او نداشت به عنوان “گروگان “دستگیر شده است. وی از دو سال تحمل سلول انفرادی و شکنجه های طاقت فرسایی در نامه هایش سخن گفته است.

آقای ملک رئیسی در زمان محاکمه اقاریر خود را تحت شکنجه و فشار دانسته بود با اینحال با حکم سنگین ۱۵ سال حبس در تبعید روبه رو شده بود. وی در خلال سپری کردن ۸ سال از این حبس همچنان از نقض بی شمار و مستمر حقوق انسانی اش می گوید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.