سازمان ملل: درخواست برای تعطیلی شبکه الجزیره قابل قبول نیست

شنبه, 10ام تیر, 1396
اندازه قلم متن

سازمان ملل متحد با توجه به بحران شدید دیپلماتیک در رابطه با قطر تعیین التیماتوم برای تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره از سوی چند کشور عربی را “غیر قابل قبول” خواند و آن را محکوم کرد.

زید بن رعد الحسین، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد مخالفت این سازمان با درخواست بستن شبکه تلویزیونی الجزیره را اعلام کرد.

او روز جمعه ۳۰ ژوئن (۹ تیر) در ژنو اعلام کرد، درخواست عربستان سعودی و متحدانش در مورد این شبکه “حمله به آزادی عقیده و بیان است.”

روپرت کولفیل، سخنگوی زید بن رعد الحسین گفت، اصرار بر بسته شدن شبکه الجزیره “غیر متداول، بی‌سابقه و به‌وضوح غیر متناسب” است.

کولفیل هشدار داد که تن دادن قطر به این درخواست به معنای تعرض کشورهای قدرتمند یا گروهی از کشورها به حق آزادی بیان در سایر کشورها یا در کشورهای خود خواهد بود و عواقبی بسیار بد به همراه خواهد آورد.

واکنش شبکه الجزیره

شبکه الجزیره که مرکز آن در دوحه، پایتخت قطر قرار دارد در بیانیه‌ای به اتهام‌های وارده از سوی عربستان و چند کشور عربی دیگر پاسخ داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، این شبکه تلاش برای تعطیلی این رسانه را “تلاش برای خاموش کردن یک رسانه مستقل در منطقه و چالشی برای حق آزادی انسان‌ها در شنیدن و مطلع شدن” خواند.

شبکه الجزیره با تأکید بر لزوم وفاداری به بی‌طرفی، آزادی بیان و آزادی کار رسانه‌ای و مخابره اخبار بدون هیچ دخل و تصرفی تصریح کرد که “تحت سیطره هیچ قدرتی نیست.”

این شبکه می‌گوید، در جهان عرب حق آزادی بیان و رسانه‌ها “به خاطر بهره‌برداری‌های سیاسی به چالش کشیده شده است.”

فراخوان دولت آلمان

دولت آلمان با اشاره به بحران میان قطر و چند کشور عربی با محوریت عربستان سعودی دو طرف را به گفت‌وگو فراخوانده است. مارتین شفر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان در برلین گفت، باید راه حلی پیدا شود که “همه طرف‌ها بتوانند با آن به نحوی کنار بیایند.”

به گفته او، شبکه‌ای که به طور جدی به آزادی بیان و رسانه‌ها متعهد باشد برای مردم منطقه عامل مهمی به حساب می‌‌آید.

عربستان سعودی و متحدان عربی‌اش هفته گذشته برای عادی‌سازی روابط خود با قطر فهرستی شامل ۱۳ شرط به این کشور ارائه دادند. در این فهرست از جمله از قطر خواسته شده از ایران فاصله بگیرد و شبکه خبری بانفوذ الجزیره را ببندد.

آخرین واکنش عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان از سرسختی این کشور در این شروط خبر می‌دهد. او گفت، درخواست‌ها از قطر “غیر قابل مذاکره” است. به دولت قطر در دوحه تا ۴ ژوئیه (۱۳ تیر) مهلت داده شده تا درخواست‌ها را عملی کند.

از ۵ ژوئن عربستان سعودی، مصر‌، بحرین و امارات متحده عربی، کشور گازخیز قطر را تحریم و روابط خود را با آن قطع کرده‌اند. آن‌ها قطر را متهم به حمایت از اخوان‌المسلمین مصر و دیگر گروه‌های اسلام‌گرا در منطقه می‌کنند.

به علاوه عربستان سعودی از این که قطر رویکرد سخت‌گیرانه‌ای نسبت به ایران ندارد خشمگین است و خواستار قطع روابط دوحه با تهران شده است.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.